Főoldal » Bal menü » Bemutatkozás » ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal SZMSZ

Az egészségügyi miniszter 7/2006. (EüK. 21. ) EüM utasítása...

2011.07.11. hétfő 13:19Nyomtatás

Az egészségügyi miniszter
7/2006. (EüK. 21. ) EüM

u t a s í t á s a

az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Országos Tisztifőorvosi Hivatala Szervezeti és Működési Szabályzatáról

 

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Országos Tisztifőorvosi Hivatala (a továbbiakban: OTH) szervezeti felépítéséről, a szervezeti egységek közötti feladatmegosztásról és az OTH működési-irányítási rendjének alapvető szabályairól a következő utasítást adom ki:

 

1. §

 Az OTH szervezeti és működési szabályzatát (a továbbiakban: SZMSZ) ezen utasítás melléklete tartalmazza.

 2.§

Az SZMSZ hatálya az OTH köztisztviselőire, munkavállalóira, szervezeti egységeire terjed ki. Az SZMSZ-t az ÁNTSZ honlapján közzé kell tenni. 

3. §

Ez az utasítás 2006. november 1-jén lép hatályba.

Dr. Molnár Lajos s. k.,
egészségügyi miniszter

Melléklet a 7 /2006. (EüK. 21.)EüM utasításhoz

AZ ÁLLAMI NÉPEGÉSZSÉGÜGYI ÉS TISZTIORVOSI SZOLGÁLAT

ORSZÁGOS TISZTIFŐORVOSI HIVATALÁNAK

 SZERVEZETI ÉS MŰKÖDÉSI SZABÁLYZATA

Preambulum

I. ÁLTALÁNOS RÉSZ

A Hivatal adatai, jelzései és jogállása

A Hivatal feladatai

II. SZERVEZETI RÉSZ

A hivatal szervezeti felépítése

A Hivatal alkalmazottai

A Hivatal szervezeti egységei

Az egyes szervezeti egységek feladatai

III. A HIVATAL MŰKÖDÉSE

IV. A HIVATAL TESTÜLETI SZERVEI

V. KÖTELEZŐ JELLEGGEL ALKALMAZANDÓ SZABÁLYZATOK ÉS ELJÁRÁSI RENDEK

VI. VEGYES RENDELKEZÉSEK

 

Preambulum

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatról szóló 1991. évi XI. törvény, az ÁNTSZ szervezetéről és működéséről szóló 7/1991. (IV.26.) NM rendelet, valamint az egészségügyi miniszter által a Népjóléti Közlöny 1998. évi 1. számában közzétett, majd 2001. május 16-án, valamint 2005. február 9-én módosított Alapító Okirat alapján az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (továbbiakban: Hivatal) szervezeti és működési rendjét az alábbiak szerint szabályozom.

 

I.

ÁLTALÁNOS RÉSZ

 

Cím

A Hivatal adatai, jelzései és jogállása

 A Hivatal adatai, jelzései

1.§.

(1) A Hivatal neve:  Országos Tisztifőorvosi Hivatal

Angol nyelvű elnevezése:   National Public Health and Medical Officer Service

Office of the Chief Medical Officer of State

Székhelye:                               1097 Budapest IX., Gyáli út 2-6.

Azonosító adatai:

  • államháztartási azonosító szám: 211639
  • számlaszám:  Magyar Államkincstár
    100032000-00281519-00000000
  • adószám:   15329530-2-43
  • szakágazati besorolás: 851410

Telephelye:

Országos Gyógyhelyi és Gyógyfürdőügyi Főigazgatóság
1138 Budapest XIII., Váci út 174.

 

(2) A Hivatal hivatalos tevékenysége során jogosult az elnevezésének megfelelő – a Magyar Köztársaság címerével ellátott és nyilvántartásba vett – kör- és fejbélyegzőt használni.

(3) A Hivatal az ÁNTSZ (továbbiakban: Szolgálat) hivatalos „logo”-ját használja levélpapírján, hivatalos kiadványain, rendezvényein. A logo: zöld-piros elcsúsztatott keresztben lévő vonalas profil-rajz, illetve ennek fekete-fehér lenyomata az1. sz. függelék szerint.

 

A Hivatal jogállása

2.§.

(1) A Hivatal állami költségvetésből működtetett központi hivatal, az egészségügyi miniszter irányítása alatt működő központi államigazgatási szerv, önálló jogi személyiséggel rendelkezik. Illetékessége – jogszabály eltérő rendelkezése hiányában - az ország egész területére terjed ki.

(2) A Hivatal önállóan gazdálkodó, központi költségvetési szerv.

(3) A Hivatal az előirányzatok feletti rendelkezési jogosultság szerint teljes jogkörű, kincstári körbe tartozó kincstári ügyfél, amely tárgyi adómentes tevékenységet végez.

(4) A Hivatal az egészségügyi miniszter által ráruházott jogkörében az Szolgálat központi és területi szervei vonatkozásában a középirányító szerv jogosítványait gyakorolja.

(5) A Hivatal felügyeleti szerve az Egészségügyi Minisztérium.

 

Cím

A Hivatal feladatai

 

A Hivatal alapvető feladatait meghatározó

jogszabályok

3.§.

(1) A Hivatal fontosabb, alapvető feladat- és hatásköreit az alábbi jogszabályok határozzák meg:

a) az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatról szóló 1991. évi XI. törvény;

b) az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény;

c) az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat szervezetéről és működéséről szóló 7/1991. (IV. 26.) NM rendelet.

(2) A Hivatal irányítása alatt álló Szolgálat feladatait és hatáskörét jelen Szabályzat 2. sz. függelékébenfelsorolt és évente aktualizált jegyzékben szereplő jogszabályok határozzák meg.

(3) A Hivatal az országos tisztifőorvos – mint a Hivatal főigazgatója (továbbiakban: országos tisztifőorvos) -  irányításával és felügyeletével ellátja az Alapító Okiratban részletezett alapfeladatokat, valamint az Alapító Okiratban rögzítettek szerint vállalkozási tevékenységet végez.

(4) A Hivatal ellátja az egészségügyi miniszter irányítása és felügyelete alatt működő Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal (MÉBIH) Alapító Okiratának rendelkezése szerint annak pénzügyi-gazdasági feladatait a felügyeleti szerv által jóváhagyott pénzügyi-gazdasági megállapodásban foglaltak szerint, az alaptevékenység keretében végzett kiegészítő jellegű tevékenységként.

 

A Hivatal feladatai

4.§.

(1) A Hivatal az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatról szóló 1991. évi XI. törvényben foglalt népegészségügyi célok elérése érdekében a közegészségügy (környezet- és település-, élelmezés- és táplálkozás, munka- sugáregészségügy és sugárbiológia, toxikológia), a járványügy (fertőző- és nem fertőző betegségek epidemiológiája), az egészségfejlesztés (egészségnevelés, egészségvédelem), az egészségügyi igazgatás és koordináció, az egészségügyi- és gyógyszerellátás területén a Szolgálat központi irányítási, koordinálási feladatait látja el. (Alapító Okirat 2.1. pont)  

(2) A Hivatal hatósági, szakhatósági, szakmai felügyeleti feladatokat lát el jogszabályban meghatározott esetekben. (Alapító Okirat 2.1.1. pont) Ennek keretében:

hatósági, szakhatósági feladatok:

a) a közegészségügyi, járványügyi, egészségfejlesztési, egészségügyi ellátás-felügyeleti, egészségügyi és gyógyszerészeti igazgatási szakterületeken a 3. számú függelékben felsorolt és évente aktualizált  jegyzék szerinti hatósági, szakhatósági jogköröket gyakorolja a függelék szerinti szakmai főosztályok által;

közigazgatási felügyeleti feladatok:

b) a jogszabályok keretei között felügyeletet gyakorol a Szolgálat területi szerveinek hatósági tevékenysége felett; a felügyelet keretében jogosult a megyei intézetek által hozott hatósági határozatok felülvizsgálatára és a közigazgatási hatósági eljárásra vonatkozó jogszabályok szerinti intézkedések, döntések meghozatalára;

szakmai felügyeleti feladatok:

c) ellátja a védőnői, az ápolási, valamint a gyógyszerészeti területen a külön jogszabály szerinti szakfelügyeleti feladatokat.


(3) A Hivatal irányítja, szervezi, felügyeli, értékeli a Szolgálat szerveinek tevékenységét. (Alapító Okirat 2.1.2. pont) Ennek keretében:

a) a Szolgálat központi (Fodor József Országos Közegészségügyi Központ, Országos Epidemiológiai Központ, Országos Egészségfejlesztési Intézet, Országos Élelmiszerbiztonsági- és Táplálkozástudományi Intézet, Országos Szakfelügyeleti Módszertani Központ, továbbiakban: központi szervek) és területi (a Szolgálat fővárosi/megyei intézetei az alárendelt városi/kerületi intézetekkel, továbbiakban: területi szervek) szervei tevékenységének irányítására – az egyedi hatósági ügyek kivételével – egyedi ill. normatív utasításokat, szakmai állásfoglalásokat, tájékoztatókat ad ki;

b) a Szolgálat területi szervei egységes szakmai tevékenységének elősegítése érdekében szakmai módszertani útmutatókat készíttet a központi szervekkel, szakmai iránymutatásokkal, szakmai tanácsokkal segíti a területi szervek szakmai tevékenységét;

c) meghatározza a Szolgálat központi és területi szervei éves munkaterve elkészítésének irányelveit, jóváhagyja a központi és területi szervek éves munkaterveit;

d) meghatározza a kiemelt-, cél- és kampányfeladatok körét, és az ellenőrzés szempontrendszerét;

e) kiadja a Szolgálat központi és területi szervei éves beszámoló jelentése elkészítésének irányelveit és értékeli, összesíti a központok, valamint a területi szervek éves beszámoló jelentéseit;

f) meghatározza a Szolgálat területi szerveinek adatszolgáltatási-nyilvántartási kötelezettségét, főbb tartalmát és teljesítésének módját;

g) elemzi és értékeli a Szolgálat szerveinek tevékenységét;

h) meghatározza a Szolgálat ügyeleti-készenléti rendjének főbb követelményeit;

i) eseti illetve általános vizsgálatokat kezdeményez, koordinál, illetve végez;

j) ellenőrzéseket folytat a Belső Ellenőrzési Kézikönyvben foglaltak szerint, valamint a felügyeleti szerv által átruházott jogkörben;  éves  ellenőrzési munkaterv alapján ellenőrzi a Szolgálat központi szerveinek és területi szerveinek szakmai és gazdálkodási tevékenységét;

k) a Szolgálat központi és területi szervei szervezetére és működésére vonatkozóan javaslatokat, ajánlásokat ad.

(4) A Hivatal irányítja a Szolgálat humán erőforrásokkal és humánpolitikával kapcsolatos tevékenységét, koordinálja és elősegíti a Szolgálatban dolgozók oktatását, továbbképzését. (Alapító Okirat 2.1.3. pont) Ennek keretében:

a) gondoskodik a folyamatos szakember-utánpótlás megteremtésével kapcsolatos humán erőforrás menedzsmenti feladatok végrehajtásáról;

b) szervezi és irányítja a Szolgálat szakembereinek rendszeres és folyamatos képzését, továbbképzését és gondoskodik a hatósági feladatok ellátásához szükséges képesség-fejlesztő tréningekről és az ezekhez szükséges költségvetési keretekről.

(5) A Hivatal irányítja és koordinálja a Szolgálat részben önálló gazdálkodási jogkörrel rendelkező költségvetési szerveinek gazdasági tevékenységét (Alapító Okirat 2.1.4. pont), valamint ellátja az egészségügyi miniszter rendelkezése szerinti középirányítói feladatokat. Ennek keretében ellátott feladatai:

a) elemi és kincstári költségvetésekhez az általa megállapított keretszámok elosztása, összesítése, a beszámolók felülvizsgálatot követő visszaigazolása;

b) a költségvetések felhasználására - beleértve a létszámmal és a személyi juttatásokkal való gazdálkodást is - vonatkozó irányelv meghatározása;

c) a szakmai feladatok végrehajtásához szükséges pénzügyi feltételek szervezése, irányítása és ellenőrzése;

d) az elemi költségvetések, beszámolók, mérlegjelentések felügyeleti szerv felé történő továbbítása előtti felülvizsgálata, ellenőrzése;

e) az intézetek által kezdeményezett előirányzat módosítások összegyűjtése, ellenőrzés utáni továbbítása;

f) javaslat-tétel az intézetek közötti előirányzat átcsoportosításra, mely a kiemelt előirányzatok főösszegét nem változtatja;

g) a részjogkörrel rendelkező költségvetési szervek előirányzatai terhére felhalmozási, érdekeltségi és biztonsági tartalékalap képzése, a központilag képzett pénzügyi alapok előirányzatainak kezelése; a biztonsági tartalékalap képzése az előre nem tervezhető kiadásokra – az Intézetekkel történt előzetes megegyezés alapján – a Szolgálat működőképességének fenntartását szolgálja;

 h) saját hatáskörben a központi beruházási és felújítási keretek feletti rendelkezés;

 i) intervenciós alap képzése;

j) a gazdálkodás részletes rendjének meghatározása;

k) irányelvek adása a Szolgálat vagyongazdálkodási tevékenységéhez, informatikai fejlesztéseihez;

l) a részjogkörrel rendelkező központi és területi szervek pénzügyi-gazdasági feladatainak a felügyeleti szerv által jóváhagyott megállapodásban foglaltak szerinti ellátása.

(6) A Hivatal gondoskodik a feladatkörébe tartozó esetekben a Szolgálat tevékenységének minőségbiztosításáról. (Alapító Okirat 2.1.5. pont)

Ennek keretében:

a) meghatározza a Szolgálat szervei minőségbiztosítási rendszerének kialakításához szükséges szakterületi prioritásokat, közép- és hosszútávú terveket és gondoskodik a minőségbiztosítási rendszerek kialakításához majd fenntartásához szükséges költségvetési keretekről.

(7) A Hivatal részt vesz országos egészségmegőrző, megelőző programok kidolgozásában és végrehajtásában. (Alapító Okirat 2.1.6. pont)

Ennek keretében:

a) a lakosság és a munkavállalók egészségének megőrzése, az egészségkárosító hatások csökkentése, megelőzése érdekében közegészségügyi, járványügyi és egészségvédelmi programokat, akciókat kezdeményez, részt vesz előkészítésükben, végrehajtásukban;

b) részt vesz a Népegészségügyi Program végrehajtásában, együttműködve a feladatot végrehajtó egyéb szervekkel;

c) koordinálja a Szolgálat területi szerveinek ezirányú tevékenységét. 

(8) A Hivatal felkérésre részt vesz a feladatkörét érintő jogszabályok előkészítésében, véleményezésében, illetve kezdeményezi azok felülvizsgálatát. (Alapító Okirat 2.1.7. pont)

(9) Felkérésre közreműködik az EU jogharmonizációból adódó feladatok végrehajtásában. Közreműködik az európai integrációs feladatok ellátásában. (Alapító Okirat 2.1.8. pont)

Ennek keretében:

a) irányítja, szervezi, összehangolja az EU tagsággal kapcsolatban a Szolgálatra háruló népegészségügyi feladatok megvalósítását;

b) ellátja a közösségi feladatokkal összefüggő projektek koordinálásával járó feladatokat.

(10) A Hivatal kialakítja és működteti a feladatkörével kapcsolatos adatokra vonatkozó bejelentési, nyilvántartási, információs, tájékoztatási rendszereket. (Alapító Okirat 2.1.9. pont)

Ennek keretében:

a) gondoskodik a szükséges informatikai feltételekről;

b) gondoskodik a közérdekű adatok nyilvánosságának biztosításáról és a személyes adatok védelméről.

(11) A Hivatal figyelemmel kíséri és értékeli az ország közegészségügyi, járványügyi helyzetét, a népesség egészségi állapotának alakulását, továbbá az egészségi állapotot befolyásoló környezeti, társadalmi életmódbeli stb. tényezőket, és előbbiekkel kapcsolatos kutatási feladatokat, epidemiológiai és hatásvizsgálatokat, kockázatelemzést kezdeményez, illetve végez. (Alapító Okirat 2.1.10 pont)

(12) A hazai és külföldi tapasztalatokat figyelembe véve az Alapító Okirat 2.1. pontjában meghatározott feladatai ellátásának érdekében – vizsgálatokat kezdeményez, koordinál, illetve végez. (Alapító Okirat 2.1.11. pont)

(13) A Hivatal nemzetközi kapcsolatokat létesít és tart fenn a feladatainak ellátásával összefüggésben és annak érdekében. (Alapító Okirat 2.1.12. pont)

(14) A Hivatal irányelveket ad a Szolgálat egységes vagyongazdálkodási, munka- és tűzvédelmi tevékenységéhez.


A Hivatal feladatainak ellátásában közreműködő

szervek

5.§.

(1)           A Hivatal központi irányítási, koordinálási feladatainak ellátása érdekében igénybe veszi a Szolgálat központi és területi szerveit és együttműködik az egészségügyi miniszter felügyelete alatt működő országos intézetekkel.

(2) Az (1) bekezdésben megjelölt szervek a Hivatal feladatait adatszolgáltatással, szakvéleményezéssel, szaktanácsadással, a Hivatal felkérésére vizsgálattal, közvetlen részvétellel, egyéb közreműködéssel segítik.

(3) A Hivatal feladatai ellátása során köteles együttműködni a felügyeleti szervvel és a társhatóságokkal (pl. fogyasztóvédelem, állat- és növényegészségügy, munkavédelmi felügyelőség, bányahatóság, katasztrófavédelem, VPOP, Honvédség egészségügyi szolgálata, büntetés-végrehajtás, OEP stb.). Az együttműködés tartalmát érintő kérdések írásos megállapodásba foglalhatók.

 

II.

SZERVEZETI RÉSZ

 

1. Cím

A Hivatal szervezeti felépítése

6.§.

(1) A Hivatal szervezetileg főosztályokra, főosztályi szinttel azonos főigazgatóságra, valamint osztályokra (továbbiakban: szervezeti egységek) tagozódik.

(2) A Hivatal igazgatójának irányításával működő szervezeti egységek összefoglaló megnevezéseként a Hivatali Apparátus, a gazdasági főigazgató irányításával működő szervezeti egységek esetében a Gazdasági Főigazgatóság megnevezés használandó.

(3) A Hivatal szervezeti felépítését a 4. számú függelék tartalmazza.

 

2. Cím

A Hivatal alkalmazottai

1. fejezet

A köztisztviselők

 

7.§.

(1) A köztisztviselő jogosult – a jogszabályok és belső szabályzatok keretei között – érdekképviseleti szervhez csatlakozni, véleményt nyilvánítani, munkaszervezéssel, feladatellátással kapcsolatos kérdésekben javaslatot tenni, információt kérni.

(2) A köztisztviselőnek joga van az előmenetelhez szükséges, jogszabályban vagy a munkáltató által előírt képzésben, továbbképzésben vagy átképzésben részt venni.

(3) A köztisztviselő jogosult munkavégzése során a Hivatal eszközeit, a Hivatal által nyújtott szolgáltatásokat igénybe venni.

(4) A köztisztviselő egyéb juttatásait és kedvezményeit, a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét az országos tisztifőorvos által kiadott Közszolgálati Szabályzat tartalmazza.

(5) A köztisztviselő feladatait a jogszabályokban, a belső szabályzatokban, munkaköri leírásában foglaltak, valamint a munkáltató utasításai szerint köteles ellátni. 

(6) A köztisztviselő feladatainak ellátása során köteles a köz érdekében, szakszerűen, pártatlanul, a kulturált ügyintézés szabályai szerint eljárni.

(7) A köztisztviselő feladatai ellátása során köteles a Hivatal vagyonát megóvni, a „jó gazda gondosságával” használni.

(8) A köztisztviselő illetéktelen személynek és szervnek nem adhat tájékoztatást olyan tényekről, amelyek tevékenysége során jutottak tudomására és kiszolgáltatásuk az állam, a közigazgatási szerv, munkatársa vagy az állampolgár számára hátrányos, vagy jogellenesen előnyös következményekkel járna.

(9) A köztisztviselő tevékenysége során a személyes adatok védelmére és a közérdekű adatok nyilvánosságára vonatkozó jogszabályok szerint köteles eljárni.

(10) Az 1. sz. mellékletben felsorolt munkakörben dolgozó köztisztviselők a jogszabályban meghatározott rendben és gyakorisággal kötelesek vagyonnyilatkozatot tenni.

(11) A köztisztviselő a 2. számú melléklet szerint részesül képzettségi pótlékban.

 

A Hivatal vezető beosztású köztisztviselői, feladataik,

hatáskörük

8.§.

 

(1) A Hivatal vezető beosztású köztisztviselői:

- országos tisztifőorvos,

- helyettes országos tisztifőorvos(ok),

- hivatal igazgatója,

- országos tisztifőgyógyszerész,

- gazdasági főigazgató,

- gazdasági főigazgató-helyettes,

- főosztályvezetők,

- főosztályvezető-helyettesek,

- osztályvezetők.

 

(2) A vezetők általános feladata az irányított szervezeti egység munkájának megszervezése, a beosztott dolgozók tevékenységének irányítása, ellenőrzése, a munkafeltételek biztosítása.

 

Az országos tisztifőorvos

9. §.

(1)     Az országos tisztifőorvost az egészségügyi miniszter nevezi ki és gyakorolja felette a munkáltatói jogokat. Az országos tisztifőorvos:

a) irányítja az Országos Tisztifőorvosi Hivatalt, valamint a Hivatalon keresztül a Szolgálat központi szerveinek és területi (megyei/fővárosi intézet) szerveinek tevékenységét. Ennek keretében különösen:

aa) összehívja és vezeti a Főigazgatói Tanács üléseit;

ab) összehívja és vezeti a megyei tisztifőorvosi értekezleteket, valamint a Hivatal egyéb testületi szerveit;

ac) jóváhagyja a Szolgálat központi szervei és megyei intézetei éves munkatervét, valamint a kiemelt és kampány-feladatokat és a hatósági ellenőrzés szempontrendszerét;

ad) meghatározza a Szolgálat központi és területi szervei költségvetési keretszámait; a jogszabályok keretei között létszám- és bérátcsoportosításokat végezhet a Szolgálat központi és területi szervei között;

ae) jóváhagyja a Szolgálat központi és területi szervei gazdálkodási és vállalkozási szabályzatait;

af) szükség esetén – a jogszabályi keretek között – közvetlen intézkedést foganatosít;

ag) javaslatot tesz az egészségügyi miniszter kinevezési jogkörébe tartozó, a Szolgálat központi szervei vezető köztisztviselőjének kinevezésére;

ah) meghatározza a Szolgálat kiemelt éves célkitűzéseit az egészségügyi miniszter által meghatározott kiemelt ágazati célok alapján;

ai) jóváhagyja a Szolgálat éves ellenőrzési tervét.

b) gyakorolja a jogszabályokban – és jelen Szabályzat 3. számú függelékében felsorolt – első fokú hatósági jogköröket;

c) meghatározza a Szolgálat központi és területi szerveinek fő feladatait, tájékoztatja a Szolgálatot a szakmai kérdésekben kialakított elvi állásfoglalásáról;

d) meghatározza a központi és regionális laboratóriumok ügyrendjét;

e) meghatározza – a hatályos jogszabályok figyelembevételével - a Szolgálat köztisztviselőinek képzési-képesítési követelményeit;

f) ellátja mindazokat a feladatokat, melyeket jogszabály, illetőleg az egészségügyi miniszter a hatáskörébe utal.

 

(2) Az országos tisztifőorvos irányítja a Hivatal munkáját. Irányítási tevékenysége során különösen az alábbi feladat- és hatásköröket gyakorolja: 

a) meghatározza a személyzeti és munkaügyi tevékenység alapelveit, kiadja a Hivatal működési rendjét meghatározó belső szabályzatokat, jóváhagyja a szervezeti egységek ügyrendjét;

 b) közvetlenül irányítja a helyettes országos tisztifőorvosok, a Hivatal  igazgatója, az országos tisztifőgyógyszerész, a gazdasági főigazgató, valamint a közvetlen alárendeltségében működő hivatali szervezeti egységek és köztisztviselők munkáját;

 c) gyakorolja a Hivatal dolgozói felett a munkáltatói jogokat a Közszolgálati Szabályzatban foglaltak szerint; 

 d) gondoskodik a Hivatal éves munkatervének elkészítéséről és az abban foglaltak végrehajtásáról;

 e) gondoskodik a vezetői értekezletek és munkaértekezletek összehívásáról, napirendjének meghatározásáról, levezeti az értekezleteket; 

 f) meghatározza az elemi költségvetést és a gazdálkodási keretszámokat, valamint az ezekkel kapcsolatos eljárási rendet;

 g) jogszabályban meghatározott esetekben jelen Szabályzat 3. sz. függelékében felsorolt, a Hivatal első fokú hatósági ügyeiben másodfokú hatósági jogkört gyakorol;

h) közigazgatási felügyeleti jogkört gyakorol az országos tisztifőgyógyszerész által hozott hatósági határozatok felett;

i) ellátja a rendelkezésére bocsátott kereteken belül a személyi, valamint a dologi keretek felhasználásával kapcsolatos feladatokat.

 

(3)Az országos tisztifőorvos felelős:

 a) a Hivatal  Alapító okiratában előírt tevékenységek, valamint jogszabályban meghatározott követelmények megfelelő ellátásáért;

 b) a Hivatal használatába adott vagyon rendeltetésszerű használatáért;

 c) a Hivatal gazdálkodásában a szakmai hatékonyság és a gazdaságosság követelményének érvényesítéséért;

 d) a tervezési, beszámolási, információszolgáltatási kötelezettség teljesítéséért, annak teljességéért és hitelességéért;

 e) a gazdálkodási lehetőségek és kötelezettségek összhangjáért;

 f) a Hivatal számviteli rendjéért;

 g) a gazdálkodás folyamatára (tervezés, végrehajtás, beszámolás) és sajátosságaira tekintettel a FEUVE (folyamatba épített előzetes és utólagos vezetői ellenőrzés) rendszerének a kialakításáért, működtetéséért és fejlesztéséért;

 h) a Hivatal munka- és tűzvédelmi biztonságáért.

 

(4) Az országos tisztifőorvos a hatáskörébe tartozó feladatokat írásban átruházhatja helyetteseire, valamint a Hivatal igazgatójára, de az átruházott feladatok teljesítését köteles rendszeresen ellenőrizni.

 

(5) Az országos tisztifőorvos általános helyettesítését – akadályoztatása esetére – az általa előre írásban kijelölt helyettes országos tisztifőorvos látja el.


Helyettes országos tisztifőorvosok

10. §.

(1) A helyettes országos tisztifőorvosokat az országos tisztifőorvos javaslatára az egészségügyi miniszter nevezi ki, menti fel, bízza meg vezetői feladatok ellátásával. A fegyelmi jogkört a kinevező, az egyéb munkáltatói jogokat az országos tisztifőorvos gyakorolja. A helyettes országos tisztifőorvosok kinevezésük, az országos tisztifőorvos utasítása, valamint munkaköri leírásukban foglaltaknak megfelelően közreműködnek az országos tisztifőorvos feladatainak ellátásában.

 (2) A helyettes országos tisztifőorvosok:

 a) az érintett hivatali szervezeti egységek vezető beosztású köztisztviselőinek, továbbá a Szolgálat központi és területi szerveinek szükség szerinti bevonásával elemzik a felügyeletük alá tartozó szakterület átfogó kérdéseit, javaslatot tesznek azok megoldására, meghatározzák az aktuális feladatokat, továbbá ellenőrzik a feladatok végrehajtását;

 b) irányítják a Szolgálat központi és területi szerveinek felügyeletük alá tartozó szakmai, stratégiai, operatív tevékenységét, ennek keretében utasításokat adhatnak, adatokat kérhetnek;

 c) gyakorolják jelen Szabályzat 3. sz. függelékében szereplő hatósági jogköröket;

 d) eljárnak a jogszabály, az e Szabályzat, valamint az országos tisztifőorvos által hatáskörükbe utalt ügyekben;

 e) ellátják a rendelkezésükre bocsátott kereteken belül a személyi, valamint a dologi keretek felhasználásával kapcsolatos feladatokat;

 f) javaslatot tesznek a Hivatal munkatársai létszám-, személyi juttatási és jutalmazási keretével való gazdálkodásra;  kitüntetések, címek, díjak és jutalom adományozására.

 (3) A helyettes országos tisztifőorvosok akadályoztatásuk esetén az országos tisztifőorvos által írásban, előre meghatározott rendben, illetőleg esetileg helyettesítik egymást. A helyettesítési feladatok zökkenőmentes ellátása érdekében kötelesek egymást a helyettesítés időtartama alatt várhatóan felmerülő ügyek intézéséhez szükséges információkkal ellátni.


 

A Hivatal  igazgatója

11. §.

 (1) A Hivatal igazgatóját az országos tisztifőorvos javaslatára az egészségügyi miniszter nevezi ki, menti fel és bízza meg vezetői feladatok ellátásával. A fegyelmi jogkört a kinevező, az egyéb munkáltatói jogokat az országos tisztifőorvos gyakorolja. A Hivatal igazgatója az országos tisztifőorvos közvetlen irányításával – az országos tisztifőorvos, az országos tisztifőgyógyszerész, valamint a gazdasági főigazgató közvetlen irányítása alá tartozó szervezeti egységek kivételével – ellátja az Országos Tisztifőorvosi Hivatal hivatali apparátusának irányítását. Ennek keretében:

 a) gyakorolja – a Közszolgálati Szabályzatban meghatározottak szerint –az egyes munkáltatói jogokat;

 b) meghatározza a napi operatív feladatokat, s ellenőrzi azok végrehajtását;

 c) ellátja a rendelkezésére bocsátott kereteken belül a személyi, valamint a dologi keretek felhasználásával kapcsolatos feladatokat;

 d) javaslatot tesz a Hivatali Apparátus munkatársai létszám-, személyi juttatási és jutalmazási keretével való gazdálkodásra; kitüntetések, címek, díjak és jutalom adományozására;

 e) ellátja az országos tisztifőorvos, illetve a helyettes országos tisztifőorvosok szakmai iránymutatása alapján a feladatkörébe utalt egyéb feladatokat;

 f) vezetői értekezleteket hív össze.

 

(2) A Hivatal igazgatója a hivatali szervezeti egységek alárendeltségétől függetlenül biztosítja a hivatali szervezeti egységek összehangolt működését. Ennek érdekében különösen:

 a) biztosítja a munkarend, ügyintézés és iratkezelés szabályainak megtartását;

 b) javaslatot tesz a hivatali szervezet kialakítására, módosítására;

 c) folyamatosan figyelemmel kíséri, hogy a Hivatal személyzeti ügyei, a szervezet működése összhangban van-e a belső szabályzatokkal, szükség esetén javaslatokat tesz, illetve körlevelek, rendelkezések formájában intézkedik;

 d) jogszerűségi és közigazgatás-szervezési szempontból koordinálja a Hivatal szervezeti egységei által kidolgozott jogi szabályozást igénylő szakmai koncepciók előkészítését, valamint a jogszabály, illetve az állami irányítás egyéb jogi eszközei tervezeteinek elkészítését;

 e) előkészíti és koordinálja a Hivatal éves munkatervét, továbbá ellenőrzi annak végrehajtását.


(3) A Hivatal igazgatója előkészíti, illetve koordinálja a társ-szervezetekkel kötött együttműködési megállapodásokat.


Az országos tisztifőgyógyszerész

12. §.

 (1)      Az országos tisztifőgyógyszerészt az országos tisztifőorvos javaslatára az egészségügyi miniszter nevezi ki, menti fel és bízza meg vezetői feladatok ellátásával. A fegyelmi jogkört a kinevező, az egyéb munkáltatói jogokat az országos tisztifőorvos gyakorolja. Az országos tisztifőgyógyszerész az országos tisztifőorvos gyógyszerészeti ügyekben illetékes helyettese. 

 

(2) Az országos tisztifőgyógyszerész:

 a) a munkaköri leírásában foglaltaknak megfelelően szakterületén közreműködik az országos tisztifőorvos feladatainak ellátásában;

 b) gyakorolja jelen Szabályzat 3. sz. függelékében részletezett, jogszabályban meghatározott első fokú hatósági jogköröket;

 c) másodfokú hatósági jogkört gyakorol a Szolgálat megyei tisztifőgyógyszerészei által hozott első fokú gyógyszerészeti ügyekben;

 d) ellátja a gyógyszerellátás szakfelügyeletével kapcsolatos feladatokat;

 e) közvetlenül  ellátja a Gyógyszerészeti Főosztály irányítását;

 f) gyakorolja a ráruházott munkáltatói jogokat  a közvetlen irányítása alá tartozó szervezeti egység köztisztviselői tekintetében;

 g) szakmai felügyeletet gyakorol a megyei tisztifőgyógyszerészek tevékenysége felett;

 h) összehívja és levezeti a megyei tisztifőgyógyszerészi értekezleteket;

 i) szakterületén elemzi a terület átfogó kérdéseit, javaslatot tesz azok megoldására, meghatározza az aktuális feladatokat, továbbá ellenőrzi a feladatok végrehajtását;

 j) elkészíti és kiadja az irányítása alá tartozó szervezeti egység tevékenységének ügyrendjét;

 k) meghatározza – a Hivatal munkatervének figyelembevételével – a Gyógyszerészeti Főosztály munkatervét, biztosítja az ügyintézés szakszerűségét, a határidők betartását; 

 l) javaslatot tesz a Gyógyszerészeti Főosztály munkatársai létszám-, személyi juttatási és jutalmazási keretével való gazdálkodásra; kitüntetések, címek, díjak és jutalom adományozására;

 m) ellátja a rendelkezésére bocsátott kereteken belül a személyi, valamint a dologi keretek felhasználásával kapcsolatos feladatokat;

 n) kapcsolatot tart a Szolgálat központi és területi szerveivel, valamint a Hivatal többi szervezeti egységével.


A gazdasági főigazgató

13.§

 (1) A gazdasági főigazgatót az országos tisztifőorvos javaslatára az egészségügyi miniszter nevezi ki, menti fel és bízza meg vezetői feladatok ellátásával. A fegyelmi jogkört a kinevező, az egyéb munkáltatói jogokat az országos tisztifőorvos gyakorolja. A gazdasági főigazgató az országos tisztifőorvos gazdasági ügyekben illetékes helyettese.

 

(2)      A gazdasági főigazgató:

 a) a munkaköri leírásában foglaltaknak megfelelően közreműködik az országos tisztifőorvos feladatainak ellátásában;

 b) az országos tisztifőorvos irányelvei alapján meghatározza a Szolgálat gazdálkodásának szabályait; 

 c) gondoskodik a Hivatal gazdálkodási, vállalkozási szabályzatainak elkészítéséről és karbantartásáról, a tervezeteket jóváhagyásra az országos tisztifőorvoshoz felterjeszti;

 d) irányítja a Gazdasági Főigazgatóság tevékenységét, javaslatot tesz a Gazdasági Főigazgatóság munkatársai létszám-, személyi juttatási és jutalmazási keretével való gazdálkodásra; kitüntetések, címek, díjak és jutalom adományozására;

 e) ráruházott hatáskörben gyakorolja a közvetlen irányítása alá tartozó szervezeti egységek köztisztviselői és munkavállalói feletti munkáltatói jogokat;

 f) ellátja a rendelkezésére bocsátott kereteken belül a személyi, valamint a dologi keretek felhasználásával kapcsolatos feladatokat;

 g) elemzi a Szolgálat gazdálkodásának átfogó kérdéseit, javaslatot tesz azok megoldására, meghatározza az aktuális feladatokat, továbbá ellenőrzi a feladatok végrehajtását;

 h) havi előirányzat-teljesítési jelentések készítésével, figyelemmel kíséri a Szolgálat gazdálkodásának alakulását, s az időarányos teljesítéstől történő indokolatlan eltérés esetén megteszi a szükséges intézkedéseket, illetve javaslatokat tesz a gazdálkodás egyensúlyának helyreállítása érdekében;

 i) előkészíti a központi és területi szervek pénzügyi-gazdasági feladatainak ellátásával kapcsolatos megállapodásokat.

 

(3) A gazdasági főigazgató felelős a költségvetési tervezés, a költségvetési gazdálkodás szabályszerűségéért, a Hivatal pénzügyi tervezési tevékenységéért és vagyongazdálkodásáért, a közbeszerzési eljárások szabályszerű lebonyolításáért, a szakmai döntések közgazdasági, pénzügyi előkészítéséért, a Szolgálatot érintő támogatási programok koordinálásáért, valamint a köztisztviselők szociális támogatásának végrehajtásával kapcsolatos feladatok teljesítéséért.

 
 

A gazdasági főigazgató-helyettes

14. §.

 (1) A gazdasági főigazgató helyettesét az országos tisztifőorvos nevezi ki, illetve bízza meg a vezetői feladatok ellátásával, valamint a Közszolgálati Szabályzatban foglaltak szerint gyakorolja felette a munkáltatói jogokat.

 

(2) A gazdasági főigazgató helyettese a gazdasági főigazgatóság ügyrendjében, valamint munkaköri leírásában foglaltak szerint közreműködik a gazdasági főigazgató feladatainak ellátásában és irányítja a közvetlenül hozzá beosztott szervezeti egységek, köztisztviselők tevékenységét.

 

(3) A gazdasági főigazgató-helyettes a gazdasági főigazgatót - annak távollétében vagy akadályoztatása esetén – teljes jogkörrel helyettesíti.

 

A főosztályvezető

15. §.

 (1) A főosztályvezetőt az országos tisztifőorvos nevezi ki, illetve bízza meg a vezetői feladatok ellátásával, valamint a Közszolgálati Szabályzatban foglaltak szerint gyakorolja felette a munkáltatói jogokat. A főosztályvezető a jogszabályoknak, belső szabályzatoknak és a szakmai követelményeknek megfelelően, a munkaköri leírásában foglaltak figyelembevételével a szakterületét felügyelő vezető rendelkezései alapján irányítja és ellenőrzi az irányítása alá tartozó szervezeti egységet, dönt a hatáskörébe utalt ügyekben.

 

(2) A főosztályvezető felelős a vezetése alatt álló szervezeti egység működéséért, továbbá a feladatkörébe utalt feladatok teljesítéséért és ellenőrzéséért.

 

(3) A főosztályvezető feladatkörében különösen:

 a) megszervezi a szervezeti egység munkatársainak tevékenységét, irányítja és ellenőrzi a főosztály feladatainak végrehajtását;

 b) meghatározza – a Hivatal munkatervének alapulvételével – a szervezeti egység munkatervét, biztosítja az ügyintézés szakszerűségét, a határidők betartását;

 c) kidolgozza a szervezeti egység ügyrendjét, gondoskodik az ügyrend mellékletét képező munkaköri leírások elkészítéséről;

 d) javaslatot tesz kitüntetések, címek, díjak és jutalom adományozására, osztályvezetői megbízás adására;

 e) a vezetői döntésekről a szervezeti egység dolgozóit rendszeresen tájékoztatja;

 f) gyakorolja a hatáskörébe utalt munkáltatói jogosítványokat;

 g) kapcsolatot tart a Szolgálat központi és területi szerveivel, valamint a Hivatal többi szervezeti egységével;

 h) a szervezeti egység ügyrendjében meghatározza a főosztály keretében működő osztályok feladatait.

 

(4) Az OGYFI főigazgatója főosztályvezető beosztásban, a főosztályvezető jogait gyakorolja.


 

A főosztályvezető-helyettes

16. §.

 (1) A főosztályvezető-helyettest az országos tisztifőorvos nevezi ki, illetve bízza meg a vezetői feladatok ellátásával, valamint a Közszolgálati Szabályzatban foglaltak szerint gyakorolja felette a munkáltatói jogokat. A főosztályvezető-helyettes:

 a) a főosztályvezetőt annak távollétében vagy akadályoztatása esetén helyettesíti, kijelölés alapján teljes jogkörrel látja el a helyettesítési feladatokat általában vagy időszakosan;

 b) a főosztályvezető által meghatározott munkamegosztás szerint részt vesz a hivatali egység feladatai elvégzésének irányításában és ellenőrzésében, vezeti a hivatali egység ügyrendjének, illetve munkaköri leírásának megfelelően a főosztályvezető által meghatározott osztályt;

 

(2)   A főosztályvezető-helyettes felelős a rábízott szervezeti egység feladatainak ill. tevékenységének megfelelő elvégzéséért.

 
 

Az osztályvezető

17.§.

 (1) Az osztályvezetőt az országos tisztifőorvos nevezi ki, illetve bízza meg a vezetői feladatok ellátásával, valamint a Közszolgálati Szabályzatban foglaltak szerint gyakorolja felette a munkáltatói jogokat. Az osztályvezető a hivatali egység ügyrendjének és a munkaköri leírásának megfelelően:

 a) a főosztályvezető (önálló osztály esetében az osztályt irányító vezető, a továbbiakban főosztályvezető) utasításait figyelembe véve szervezi, irányítja és ellenőrzi a vezetése alatt álló osztály munkáját, gondoskodik róla, hogy az osztály tevékenysége megfeleljen a jogszabályok, a belső szabályok és a szakmai szabályok követelményeinek, valamint a vezetői utasításokban foglaltaknak;

 b) megállapítja az osztály dolgozóinak feladatait, gondoskodik arányos foglalkoztatásukról, ellenőrzi az osztályon készített tervezeteket, koordinálja az irányítása alá tartozók munkáját és ellenőrzi a folyamatban lévő ügyek intézését;

 c) eljár mindazon ügyben, amellyel a főosztályvezető megbízza; 

 d) kijelölés alapján helyettesíti a főosztályvezetőt;

 e) felelős az irányítása alá tartozó köztisztviselők, munkavállalók folyamatos szakmai felkészítéséért, és rendszeresen tájékoztatja közvetlen felettesét az osztály munkájáról.

 

(2) Amennyiben a főosztályi ügyrend alapján valamely főosztályvezető-helyettes egyúttal osztályt is vezet, az (1) bekezdés rendelkezéseit reá nézve is alkalmazni kell.

 

 2. fejezet

Munkaviszonyban állók

18.§

 

(1) A Hivatal üzemeltetési, karbantartási, szolgáltatási, továbbá egyes, a közhatalmi jogosítványok gyakorlását nem igénylő feladatait  munkavállalók látják el.

 (2) A munkavállalók munkába lépésük előtt kötelesek titoktartási nyilatkozatot tenni.

 (3) A munkavállalók tevékenységüket a jogszabályok, belső szabályzatok, munkaköri leírásuk, valamint felettesük utasításai szerint végzik. A munkavállalók jogait és kötelezettségeit, juttatásait munkaszerződésük, illetve a Munkaügyi Szabályzat, vagy Kollektív Szerződés állapítja meg.

 

3. Cím

A Hivatal szervezeti egységei

 

Országos tisztifőorvos  közvetlen irányítása alá tartozó egységek:

19. §.

 Közvetlenül az országos tisztifőorvos irányítása alá tartoznak az alábbi szervezeti egységek:

a.                  Belső Ellenőrzési Főosztály

b.                  Gyorsreagálási Osztály

c.                  Humánpolitikai és Oktatási Főosztály

d.                  Kommunikációs Főosztály

e.                  Kontrolling Főosztály

f.                    Országos Tisztifőorvosi Titkárság

 

 

Hivatal igazgatójának irányítása alá tartozó egységek:

(Hivatali Apparátus)

20. §.

 

A Hivatal igazgatójának közvetlen irányítása alá tartozó szervezeti egységek – összefoglaló nevükön Hivatali Apparátus – az alábbiak:


a.  Egészségügyi Igazgatási Főosztály

  • Egészségügyi Igazgatási Osztály
  • Ápolás Szakfelügyeleti Osztály
  • Védőnő Szakfelügyeleti Osztály

b. Hivatali Titkárság

c. Informatikai Főosztály

  • Szolgáltatási Osztály
  • Üzemeltetési Osztály
  • Projektmenedzsment Osztály

d.  Járványügyi Főosztály

 e.  Jogi Főosztály

 f.  Közegészségügyi Főosztály

  • Környezetegészségügyi Osztály
  • Élelmezés- és Táplálkozás egészségügyi Osztály
  • Munkaegészségügyi Osztály
  • Kémiai Biztonsági Osztály
  • Sugáregészségügyi Osztály

g. Országos Gyógyhelyi és Gyógyfürdőügyi Főigazgatóság

 h. Nemzetközi Főosztály

 i. Népegészségügyi Főosztály

  • Egészségvédelmi Osztály
  • Országos Szűrési Koordinációs Osztály
  • Népegészségügyi Program Koordinációs Osztály 

 

Országos Tisztifőgyógyszerész irányítása alá tartozó egység

21. §.


Az országos tisztifőgyógyszerész közvetlen irányítása alá tartozik a Gyógyszerészeti Főosztály.

 

 

 

 

Gazdasági főigazgató irányítása alá tartozó egységek:
(Gazdasági Főigazgatóság)

22. §.

 A gazdasági főigazgató irányítása alá tartoznak az alábbi szervezeti egységek:

 

a.         Beruházási és Ingatlanfejlesztési Főosztály

  • Ingatlanfejlesztési Osztály
  • Beruházási Osztály
  • Műszaki Üzemeltetési Osztály

b.         Bér- és Munkaügyi Osztály

c.         Koordinációs és Közbeszerzési Főosztály

d.         Közgazdasági Főosztály

  • Pénzügyi Osztály
  • Számviteli Osztály

e.         Üzemeltetési és Szolgáltató Főosztály

  • Szolgáltatási Osztály
  • Beszerzési és Ellátási Osztály


A gazdasági főigazgató a Gazdasági Főigazgatóság irányítási feladatait a gazdasági főigazgató-helyettes közreműködésével látja el.


4. Cím

Az egyes szervezeti egységek feladatai

 

1. fejezet

Országos tisztifőorvos közvetlen irányítása alá tartozó egységek:

 

Belső Ellenőrzési Főosztály

23. §.

(1) A belső ellenőrzés feladata a Hivatal és az alárendelt részjogkörű költségvetési szervek, és részjogkörű költségvetési egységek tekintetében:

 avizsgálni és értékelni a folyamatba épített, előzetes és utólagos vezetői ellenőrzési rendszerek kiépítésének, működésének jogszabályoknak és szabályzatoknak való megfelelését;

 b) vizsgálni és értékelni a pénzügyi irányítási és ellenőrzési rendszerek működésének gazdaságosságát, hatékonyságát és eredményességét;

 c) vizsgálni a rendelkezésre álló erőforrásokkal való gazdálkodást, a vagyon megóvását és gyarapítását, valamint az elszámolások, beszámolók megbízhatóságát;

 d) a vizsgált folyamatokkal kapcsolatban megállapításokat és ajánlásokat tenni, valamint elemzéseket, értékeléseket készíteni a költségvetési szerv vezetője számára a költségvetési szerv működése eredményességének növelése, valamint a folyamatba épített, előzetes és utólagos vezetői ellenőrzési és a belső ellenőrzési rendszerek javítása, továbbfejlesztése érdekében;

 e) ajánlásokat és javaslatokat megfogalmazni a kockázati tényezők, hiányosságok megszüntetése, kiküszöbölése érdekében;

 f) nyomon követni az ellenőrzési jelentések alapján megtett intézkedéseket;

 g) az alárendelt részjogkörű költségvetési szerveknél és részjogkörű költségvetési egységeknél a munkatervben meghatározottak szerint ellenőrzések végzése.

 

(2) A belső ellenőrzési vezető feladata:

 a) a belső ellenőrzési kézikönyv elkészítése, karbantartása;

 b) a kockázatelemzéssel alátámasztott stratégiai, középtávú és éves ellenőrzési tervek összeállítása, az országos tisztifőorvos jóváhagyása után a tervek végrehajtása, valamint azok megvalósításának nyomon követése;

 c) a belső ellenőrzési tevékenység megszervezése, az ellenőrzések végrehajtásának irányítása;

 d) az ellenőrzések összehangolása;

 e) megbízatásával kapcsolatban vagy személyére nézve összeférhetetlenségi ok tudomására jutásáról köteles haladéktalanul jelentést tenni a költségvetési szerv vezetőjének, amelynek elmulasztásáért vagy késedelmes teljesítéséért fegyelmi felelősséggel tartozik;

 f) amennyiben az ellenőrzés során büntető-, szabálysértési-, kártérítési-, illetve fegyelmi eljárás megindítására okot adó cselekmény, mulasztás vagy hiányosság gyanúja merül fel, a költségvetési szerv vezetőjének, illetve a költségvetési szerv vezetőjének érintettsége esetén a felügyeleti szerv vezetőjének a haladéktalan tájékoztatása;

 g) az ellenőrzés lezárását követően az ellenőrzési jelentést az ellenőrzött szerv, illetve szervezeti egység számára megküldeni;

 h) az éves ellenőrzési jelentés, illetve az összefoglaló ellenőrzési jelentés összeállítása;

 i) gondoskodni arról, hogy a belső ellenőrzési tevékenység során alkalmazásra kerüljenek a belső ellenőrzési tevékenység minőségét biztosító eljárások és érvényesüljenek a pénzügyminiszter által közzétett módszertani útmutatók;

 j) gondoskodni az ellenőrzések nyilvántartásáról, valamint az ellenőrzési dokumentumok legalább 10 évig történő megőrzéséről, illetve a dokumentumok és az adatok biztonságos tárolásáról;

 k) biztosítani a belső ellenőrök szakmai továbbképzését, ennek érdekében - a költségvetési szerv vezetője által jóváhagyott - éves képzési tervet készíteni és gondoskodni annak megvalósításáról;

 l) évente értékelni a belső ellenőrzés tárgyi, személyi feltételeit, és javaslatot tenni a költségvetési szerv vezetőjének, a feltételeknek az éves tervvel történő összehangolására;

 m) az országos tisztifőorvost az éves ellenőrzési terv megvalósításáról, és az attól való eltérésekről tájékoztatni;

 n) nyomon követni az intézkedési tervek végrehajtását a költségvetési szerv vezetőjének tájékoztatása alapján.


(3) A belső ellenőrzés eljárásának részletes szabályait a költségvetési szervek belső ellenőrzéséről szóló 193/2003. (XI.26.) Korm. rendelet és a Belső Ellenőrzési Kézikönyv részletesen tartalmazza.

 

(4) A Főosztály közreműködik, illetve ellátja a felügyeleti szerv által a Hivatalra ruházott felügyeleti ellenőrzési feladatokat is.


Gyorsreagálási Osztály

24.§.

 

A Gyorsreagálási Osztály irányítja és koordinálja a Szolgálat teljes szervezetére vonatkozóan a katasztrófa megelőzési tevékenységeket. Ennek keretében:

a) irányítja és felügyeli a Szolgálat készenléti szolgálatát, ennek keretén belül gondoskodik a Hivatal készenléti szabályzatának, riasztási tervek karbantartásáról. Minősített helyzetben irányítja és koordinálja a teljes Szolgálat  ügyeleti szolgálatának munkáját, koordinálja  a Hivatal  operatív munkacsoportjának működését;

 b) koordinálja a veszélyhelyzet, rendkívüli esemény, beleértve a terrorgyanús cselekvéseket is, esetén a Szolgálat közegészségügyi-járványügyi feladatainak ellátását;

 c) koordinálja a Szolgálat katasztrófa-egészségügyi ellátással kapcsolatos feladatait;

 d) koordinálja a védelmi gyakorlatokat az Egészségügyi Minisztérium Védelmi Irodájának irányításával;

 e) véleményezi a szakterületét érintő jogszabálytervezeteket;

 f) javaslatot tesz a szakterületét érintő jogszabályok szükséges módosítására;

 g) Kapcsolatot tart és együttműködik:

- az Egészségügyi Minisztérium Védelmi Irodájával,

- az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézettel,

- az Országos Vérellátó Szolgálattal,

- az Országos Mentőszolgálattal,

- az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal,

- a Nemzetbiztonsági Hivatallal,

- az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatósággal,

- az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőséggel,

- minősített helyzetben mindazon szervekkel, intézményekkel, amelyek a katasztrófát, veszélyhelyzetet kiváltó tényezőtől függően érintve vannak (rendőrség, határőrség, állategészségügy, honvédség stb.).


Humánpolitikai és Oktatási Főosztály

25.§.

 (1) A Hivatal és a Szolgálat alkalmazottainak szakmai és munkajogi helyzetét érintő humánpolitikai intézkedések megtételéhez javaslatokat készít.

 

(2) A Szolgálat szakmai célkitűzéseit, tervek és döntések meghozatalát, megvalósítását segítő javaslatokat készít. 

 

(3) Előkészíti és karbantartja a Hivatal Közszolgálati Szabályzatát, az országos tisztifőorvos által alapított elismerésekre vonatkozó szabályzatokat.

 

(4) A Főosztály feladatai a humánpolitika területén:

 a) kialakítja a Szolgálat humánpolitikai elveit;

 b) közreműködik a Szolgálat humánpolitikai tevékenységének irányításában;

 c) középtávú, valamint éves humánpolitikai tervet készít, és figyelemmel kíséri megvalósulásukat;

 d) ellátja a Hivatal köztisztviselői kötelezettségébe tartozó vagyonnyilatkozattal kapcsolatos feladatokat;

 e) nyilvántartja a Szolgálat dolgozóinak állami és hivatali elismeréseit, kitüntetéseit;

 f)  előkészíti és megjelenteti az állások betöltésére kiírt pályázatokat, valamint a pályázatok elbírálásának lebonyolítását;

 g) a Hivatal köztisztviselőinek fegyelmi ügyeivel kapcsolatosan előkészítő- és szervezőmunkát végez;

 h) ellátja a Hivatal Közszolgálati Szabályzatában rögzítettek szerint a Hivatal nyugdíjasaival és aktív dolgozóinak szociális ügyeivel kapcsolatban meghatározott feladatokat;

i) előkészíti a Hivatal szociálpolitikai tervét;

j) előkészíti és koordinálja a teljesítmény-követelmények meghatározását és a teljesítmény-értékelési folyamatot;

k) vezeti, és folyamatosan karbantartja a hivatal közszolgálati alapnyilvántartását;

l) folyamatos adatszolgáltatást végez a hivatal köztisztviselőiről a Belügyminisztérium központi közszolgálati nyilvántartása számára.


(5) A főosztály feladatai a személyügyi adminisztráció területén a hivatali dolgozók és a Szolgálat központi és területi szervei miniszteri, illetve országos tisztifőorvosi kinevezési hatáskörbe tartozó vezetőinek alkalmazásával kapcsolatban:

 a) ellátja a személyügyi döntések meghozatalához szükséges előkészítő feladatokat;

 b) ellátja a köztisztviselők minősítésével kapcsolatos előkészítési, szervezési, lebonyolítási feladatokat;

 c) végzi a Szolgálat központi és területi szervei miniszteri, illetve országos tisztifőorvosi kinevezési hatáskörbe tartozó vezetőinek alkalmazásával kapcsolatos személyügyi feladatokat;

 d) ellátja a köztisztviselői és közalkalmazotti törvényből adódó személyügyi feladatokat (kinevezés, átsorolás, felmentés, nyugdíj előkészítés stb);

 e) vezetői döntésre előkészíti a személyügyi feladatokkal kapcsolatos okmányokat;

 f) megállapítja, és folyamatosan nyilvántartja a Szolgálat központi és területi szervei miniszteri, illetve országos tisztifőorvosi kinevezési hatáskörbe tartozó vezetőinek szabadságát, és gyűjti azokat.


(6) A főosztály feladatai az oktatás, képzés, továbbképzés, fejlesztés területén:

 a) oktatásszervezési és koordinátori feladatokat lát el, mely kiterjed a Szolgálat központi és területi szerveire;

 b) kezeli a tanulmányi szerződéseket és megállapodásokat (szerződések előkészítése, nyilvántartása, stb.);

 c)  nyilvántartást hoz létre a Hivatal, lehetőség szerint a Szolgálat keretén belül lezajló képzésekről;

 d) a Hivatalra vonatkozóan éves képzési tervet készít szakterületenként, melynek alapja az előre meghatározott pénzügyi keret, illetve az egyes szakterületek képzési igényeinek összehangolása;

 e) az ágazat éves és középtávú továbbképzési tervének elkészítéséhez adatot szolgáltat a Hivatal, illetve a Szolgálat területi szervei tekintetében a felügyeleti szerv felé, és nyomon követi a terv megvalósulását;

 f) folyamatosan kapcsolatot tart az oktatási intézményekkel, a felettes szerv oktatásszervezőivel, a Szolgálat központi és területi szerveivel, egyéb, oktatást végző szervekkel;

g) a törvények és rendeletek alapján előírt képzéseket, továbbképzéseket koordinálja, nyilvántartja;

h) ellátja a közigazgatási alap- és szakvizsga, valamint az ügykezelői alapvizsga tervezési és szervezési feladatait;

i) ellátja a Szolgálatot érintő oktatással kapcsolatos soron kívüli feladatokat az országos tisztifőorvos utasítása alapján;

j) igény esetén részt vesz országos szintű képzések koordinációjában.


(7) A főosztály feladatai a létszámgazdálkodás területén:

a) az éves létszám-gazdálkodási terv készítésével kapcsolatos javaslatokat terjeszt fel; és az elfogadott létszámterveket (fejlesztések, leépítések) folyamatosan figyelemmel kíséri;

b) a létszámmozgásokat (fluktuáció) folyamatosan figyelemmel kíséri, elemzéseket készít;

c) a Szolgálat létszámadataiban történt változásokról tájékoztató anyagokat készít elő;

d) a Hivatal telefonkönyvét szerkeszti, karbantartja, továbbá a Szolgálat vezetői telefonkönyvét folyamatosan aktualizálja és belső használatra rendszeresen publikálja;

 e) az "EFRIR" elektronikai rendszernek a Szolgálatban dolgozók nyilvántartási alrendszere adatbázisát szakmai felelősként naprakésszé teszi, és folyamatosan karbantartja.


Kommunikációs Főosztály

26. §.

(1) A Kommunikációs Főosztály az országos tisztifőorvos közvetlen irányítása alá tartozó szervezeti egység. Feladatköre a Kommunikációs Szabályzatnak megfelelően a Szolgálat minden szervezeti egységére kiterjed.


(2) A főosztály feladatai:

 a)  a közvélemény és a szakma tájékoztatása a Hivatal által végzett és koordinált jogszabály által meghatározott tevékenységről;

 b)  a Hivatal munkájának megismertetése a lakossággal, pozitív kép kialakítása a Hivatal munkájáról, az itt dolgozókról, továbbá az egészségügyi ellátásokról;

 c) a lakosság tájékoztatása az egészségfejlesztéssel kapcsolatos kérdésekben, a Nemzeti Népegészségügyi Program Hivatal által koordinált területei vonatkozásában, továbbá azokban az Európa Uniós kérdésekben, amelyek a Szolgálat tevékenységi köréhez tartoznak;

 d)  a Szolgálat egységes arculatteremtése a Szolgálaton belül, egészségügyi szolgáltatói körben, lakossági szinten;

 e)  munkatervekhez kapcsolt kommunikációs programok készíttetése, annak érdekében, hogy az egységes kommunikációs terv kidolgozásra kerülhessen;

 f)  Kommunikációs Szabályzat elkészítése;

 g)  médiatájékoztatók sajtótájékoztatók, interjúk, PR tervek, sajtó kampányok, szóvivői nyilatkozatok szervezése, kiadványok szerkesztése;

 h)  elektronikus média (honlap, Intranet) tartalmi kritériumainak meghatározása;

 i)   hivatali rendezvények kommunikációjának szervezése;

 j)   sajtófigyelés;

 k)  publikációs nyilvántartások vezetése, archiválás, elemzés;

 l)   rendezvénynaptár szerkesztése, közzététele;

 m)  kapcsolat tartása a minisztériumokkal, társhatóságokkal, önkormányzatokkal, civil szervezetekkel, médiákkal és a lakossággal.

 

Kontrolling Főosztály

27. §.

 (1) A Kontrolling Főosztály ellátja a Szolgálat kontrolling rendszerrel kapcsolatos feladatait, illetve a felsővezetői igényeknek megfelelően információt gyűjt, és szolgáltat.

Ezen belül részt vesz:

 a)  a kontrolling rendszer kiépítésében, működtetésében, a kontrolling feltételrendszerének egységes szabályozásának kialakításában;

b) a kontrolling rendszer működtetésének keretében koordinálja a Hivatal szakmai főosztályainak közreműködésével a Szolgálat-szintű tervezést, tényelszámolást, elemzést, és az információk visszacsatolását a vezetők részére;

c)   közreműködik a Szolgálat szakmai tevékenységeire vonatkozó protokollok elkészítésében.

 

(2) A Főosztály koordinációs feladatkörében:

 a) közreműködik a Hivatal gazdálkodási rendjére vonatkozó szabályzatok kidolgozásában, karbantartásában;

 b) gazdasági elemzéseket végez, értékeli a gazdálkodás eredményeit;

 c) felügyeli a pénzügyi-számviteli informatikai rendszert;

 d) statisztikai jelentési kötelezettségeket koordinálja, a jelentéseket összegyűjti;

 e) közreműködik a vezetői információs rendszer kialakításában és működtetésében.

 

Országos Tisztifőorvosi Titkárság

28. §.

 (1) Az országos tisztifőorvos titkársága:

 a) ellátja az országos tisztifőorvosnak érkező iratokkal kapcsolatos teljes körű ügyviteli feladatokat, gépelési és egyéb titkársági tevékenységet;

 b) szervezi, koordinálja és nyilvántartja az országos tisztifőorvos hivatali programjait;

 c) fogadja a Titkárságra érkező szóbeli megkereséseket, szükség szerint a feladatkörébe tartozó ügyekben felvilágosítást ad;

 d) előkészíti a felsővezetők által összehívott különböző értekezleteket, összeállítja az értekezlet emlékeztetőjét, nyilvántartja az értekezleten hozott döntéseket; 

 e) ellátja az országos tisztifőorvos személye körüli teendőket;

 f) ellátja az országos tisztifőorvos feladatkörébe tartozó  minősített iratokkal kapcsolatos ügykezelést.

 

(2) A Hivatal adott feladattal megbízott munkatársai –a szabályzatokban, valamint a munkaköri leírásban foglaltak szerint -  ellátják a Hivatal tűzvédelmi, munkavédelmi, biztonságtechnikai, minőségbiztosítási, valamint adatvédelmi felelősi feladatait, valamint közreműködnek a Szolgálat központi és területi szervei munkavédelmi, tűzvédelmi és biztonságtechnikai, minőségbiztosítási és adatvédelmi tevékenységének felügyeletében. A megbízott munkatársak ezen feladataikat az országos tisztifőorvos közvetlen irányításával látják el, a feladattal kapcsolatos adminisztratív teendőket a titkárság munkatársai végzik.


2. fejezet

A Hivatal igazgatójának irányítása alá tartozó egységek:

(Hivatali Apparátus)

 

 Egészségügyi Igazgatási Főosztály

29. §.

 (1) A Főosztály az egészségügyi szolgáltatók engedélyezésével, az egészségügyi igazgatással kapcsolatos hatósági feladatkörében:

 a) ellátja a 3.sz. függelékben meghatározott hatósági, szakhatósági feladatokat az erre felhatalmazott országos tisztiorvos útján; 

 b) eljár a Szolgálat megyei intézetei által hozott első fokú határozatok másodfokú elbírálásában; 

 c) előkészíti a Szolgálat megyei intézetei által hozott első vagy másodfokú határozatok felülvizsgálata során szükségessé váló felügyeleti intézkedéseket; 

 d)    eljár a panaszok, közérdekű bejelentések ügyében. 

 

(2)      A Főosztály általános feladatkörében:

 a) gyűjti, feldolgozza és elemzi az egészségügyi ellátás iránti szükségleti adatokat;

 b) közreműködik az egészségügyi ellátás javítását célzó szervezeti és szervezési intézkedések előkészítésében, végrehajtásában, felkérésre véleményt nyilvánít az egészségügyi ellátórendszer szervezetével és feladatával kapcsolatos módosító elképzelésekről;

 c) megadott szempontok szerint felmérést végez az egészségügyi ellátás vonatkozásában;

 d) feladata a Hivatal hatáskörébe tartozó kapacitás bővítési kérelemre irányuló pályázatok véleményezése;

 e) szakmai kérdésben együttműködik a gyógyító-megelőző intézmények működési engedélyeinek nyilvántartásában;

 f) szakmai javaslatokat tesz, ill. részt vesz a szakmai javaslatok kidolgozásában az egészségügyi intézmények létesítése, fejlesztése, megszüntetése kérdéseiben;

 g) az országos és regionális feladatokat ellátó intézmények esetében javaslatot tesz e feladatok korrekciójára, összehangolására;

 h) közreműködik az Egészségügyi Minisztérium illetékes szakmai főosztályaival a tevékenységi körét érintő jogszabály-tervezetek, módosítási tervezetek véleményezésében, előkészítésében;

 i) részt vesz a Szolgálat területi szervei egészségügyi igazgatási tevékenységének szakmai felügyeletében;

 j) kérésre adatszolgáltatást nyújt az egészségügyi szolgáltatók, szolgáltatást érintő adatok vonatkozásában;

 k) ellátja a védőnői munka szakmai felügyeletével és a védőnői ellátással (körzeti, iskola, kórházi, Családvédelmi Szolgálat) kapcsolatos feladatokat;

 l) szervezi és irányítja az ápolás-szakfelügyeleti tevékenységet;

 n) együttműködik az Országos Szakfelügyeleti Módszertani Központtal.

 

(3) A Főosztály feladatait az

a) Egészségügyi Igazgatási Osztály, a

b) Ápolás-Szakfelügyeleti Osztály, valamint a

c) Védőnő Szakfelügyeleti Osztály

keretében látja el.

 

Hivatali Titkárság

30.§.

(1)      A Hivatali Titkárság általános igazgatási feladatkörében:

 a) ellátja a Hivatal általános igazgatási feladatait;

 b) előkészíti a Hivatal igazgatója által végzendő szervezési feladatokat és részt vesz azok végrehajtásában;

 c) közreműködik a modern közigazgatás Szolgálaton belüli feltételeinek felmérésében, az elektronikus közigazgatási szolgáltatások létrehozásában, az ügyfélszolgálati feladatok ellátásának standardizálásában;

 d) közvetlen kapcsolatot tart az országos, megyei és városi intézetekkel, valamint a Hivatal főosztályaival szervezetfejlesztési és ad hoc feladatok megoldása céljából;

 e) koordinálja a Hivatalt érintő kiadványok, ismertetők, alkalmi periodikák összeállítását;

 f) kivizsgálja a Hivatalt érintő panaszügyeket;

 g) ellátja a minősített iratokkal kapcsolatos hivatali teendőket;

 h) ellenőrzi az Iratkezelési Szabályzat Hivatalon belüli betartását.

 

(2) Az Iktató és Irattár:

 a) közreműködik a közigazgatási szervek egységes iratkezelési szabályozása céljából megjelenő jogszabályokhoz való alkalmazkodás feltételeinek megteremtésében;

b) iktatási feladatkörében ellátja az Iratkezelési Szabályzatban a küldemények átvételével, felbontásával, érkeztetésével, az iratok iktatásával, nyilvántartásával, expediálásával kapcsolatban meghatározott feladatait;

c) irattározási feladatkörében ellátja az Iratkezelési Szabályzatban irattározással, selejtezéssel, levéltárba adással, iratmegsemmisítéssel kapcsolatban meghatározott feladatait.


Informatikai Főosztály

31. §.

(1) A Főosztály a Szolgálatot illetően szakmai szempontból irányítja a Szolgálat központi és területei szerveinek informatikai szervezeti egységeit.

 

(2) A Főosztály az információs politika és stratégia tekintetében:

 a) az illetékes helyettes országos tisztifőorvos irányításával a kormányzati és egészségügyi ágazati stratégiák leképezésével elkészíti és fejleszti a Szolgálat információs politikáját, kidolgozza és fejleszti a rövid-, közép- és hosszú távú információs stratégiát;

 b) stratégiai prioritásokat jelöl meg az ágazati stratégia számára a Szolgálatot illetően;

 c) figyelemmel kíséri és beépíti a Nemzeti Fejlesztési Tervben, a Magyar Információs Társadalom Stratégiában és az elektronikus kormányzás és közigazgatás szintjein megfogalmazott irányelveket;

 d) tervezi és szervezi a területi szervek információs feladatainak megfelelő funkciókat alátámasztó információs fejlesztési feladatokat;

 e) meghatározza a Szolgálat információs rendszerének minőségi indikátorait, a monitorozás időszakait és módszertanát.

 

(3) A Főosztály az informatikai közmű tekintetében:

 a) tervező fejlesztő feladatokat lát el:

i. A rendelkezésre álló költségvetés ismeretében tervezi-fejleszti az info-kommunikációs közművet, és ehhez költség számításokat végez az eltarthatóság alátámasztására.

ii. Folyamatosan értékeli a működő információs rendszer elemeket és meghatározza a fejlesztési vagy leváltási módozatokat.

iii. Az elfogadott tervek alapján beszerzési tervet dolgoz ki a beszerzést bonyolítók számára, megjelölve a meglévő eszközök átcsoportosításának tervét vagy cseréjét.

b) operatív üzemeltetői feladatokat át el:

i. Szervezi az üzemeltetés különböző szintjeinek napi üzemeltetési erőforrásait.

ii. Karbantartja a közmű erőforrásait (elektronikus munkahelyek eszközei, központi erőforrások, kommunikációs elemek, hozzáférési rendszerek, védelmi rendszerek, levelezési erőforrások, vírusvédelmi erőforrások, stb.), a feladatokhoz prioritási rendszert kapcsol.

iii. javaslatot tesz az üzemeltetés során tapasztaltakra figyelemmel a cserékre, pótlásokra,

iv. adatot szolgáltat a központi nyilvántartási rendszer számára a berendezések konfigurációs adatait illetően,

v. vezeti az üzemeltetési dokumentumokat,

vi. javaslatot tesz külső technológiai támogatás igénybevételére,

vii. kapcsolatot tart a technológiai támogató külső szervezetekkel, támogatja azok szakmai munkáját,

viii. támogatja a végfelhasználók munkáját a végberendezések kezelésével kapcsolatban felmerült problémák elhárításával,

ix. regisztrálja és pótolja a fogyó kellék- és segédanyagokat, rendeléseket állít össze a beszerzésükre,

x. feladata az informatikai projektek pénzügyi monitorozását biztosító Menedzsment Információs Rendszer (MIR) üzemeltetése,

xi. felelős a lakosság valamint a Szolgálat munkatársak tájékoztatását szolgáltató külső-belső honlap karbantartásáért.

c) központi nyilvántartási feladatokat lát el:

i. naprakész állapotban tartja a Szolgálat információs rendszerének nyilvántartását, a bejelentett változásokat átvezeti a rendszeren,

ii. ellenőrzéseket végez az ellenőrzési terv által meghatározott időközönként a nyilvántartás adat-helyességét tekintve,

iii. hozzáférést biztosít az operatív üzemeltetés meghatározott szakemberei számára a konfigurációs adatok lekérdezésére,

iv. adatszolgáltatást végez a gazdasági főigazgató szervezetei számára az eszközvagyonnal kapcsolatban,

v. az új beszerzéseket nyilvántartásba veszi, és a megfelelő felhasználási helyhez rendeli.

d) központi hozzáférési és védelmi feladatokat lát el:

i. az információs rendszer különböző szintű hozzáféréseit kezeli, a személyhez való hozzárendelést beállítja, visszavonja, dokumentálja,

ii. az információs rendszer hozzáférési statisztikáit előállítja, figyeli az illetéktelen használatra utaló bejegyzéseket, a szükséges intézkedésekre (humán illetve beállításbeli) javaslatot tesz,

iii. figyeli a külvilág felől jövő illetéktelen behatolásokat, a szükséges szakmai intézkedéseket megteszi, az eseteket dokumentálja,

iv. kapcsolatot tart fent a humánpolitikai szervezettel, a humán erőforrás mozgásokkal kapcsolatban,

v. gondoskodik az Informatikai Biztonsági Szabályzat és a Számítástechnikai Üzemeltetési Szabályzat elkészítéséről és aktualizálásáról; jóváhagyatásáról.

 e) központi szolgáltatás-biztosítási feladatokat lát el:

i. központi rendszergazdai feladatokat lát el az erőforrások felett,

ii. központi adminisztrátori feladatokat lát el az erőforrásokkal kapcsolatosan,

iii. a szolgáltatási-szintnek megfelelően biztosítja az egyes szolgáltatások rendelkezésre állását,

iv. verziókövetést végez az általa felügyelt erőforrások esetében,

v. javaslatot tesz a szolgáltatási –szint megváltoztatására az igények szerint.

 

(4) Az információs rendszer „középrétege” tekintetében:

a) megosztott adatbázisokat működtet, melynek feladatai:

i) a megosztás kialakítása, hozzáférési jogosultságok megkérése a jogosult szervtől,

ii) a fejlesztés során kifejlesztett adatszerkezetek karbantartása,

iii) az adatbázisokban tárol adatok gondozása, archiválása,

iv) az elérési rendszer karbantartása és kezelése,

v) az adatbázisok technológiai karbantartása, mentések, helyreállítások tevékenységének elvégzése,

vi) fejlesztési javaslatok kidolgozása a fejlesztésért felelős szervezetnek,

vii) adatbázis migrálások, betöltések.

b) nem megosztott adatbázisokkal kapcsolatos feladatokat lát el:

i) a fejlesztés során kifejlesztett adatszerkezetek karbantartása,

ii) az adatbázisokban tárol adatok gondozása, archiválása,

iii) az elérési rendszer karbantartása és kezelése,

iv) az adatbázisok technológiai karbantartása, mentések, helyreállítások tevékenységének elvégzése,

v) fejlesztési javaslatok kidolgozása a fejlesztésért felelős szervezetnek,

vi) adatbázis migrálások, betöltések.

 

(5) Koordináló tevékenységének keretében:

a) koordinálja a Szolgálat különböző területeiről érkező fejlesztési igényeket;

b) részt vesz az éves informatikai költségvetési terv elkészítésében, ellenőrzi végrehajtását;

c) feladata hazai és nemzetközi finanszírozású, Szolgálatot érintő informatikai projektek koordinálása.

 

(6) Értékelő, véleményező tevékenységének keretében:

a) jogosult szakmai ajánlatkérések kidolgozására, elbírálására, beszerzések tendereztetésére, minősítésére;

 b) részt vesz a szakterület beszállítói minősítésében;

 c) részt vesz a nagyösszegű, stratégiai jellegű beszerzések esetén felállítandó értékelő bizottság munkájában.

 

(7) Jogszabály, szabályzat előkészítési feladatkörében részt vesz az informatikai vetülettel rendelkező jogszabályok megalkotásában, módosításában.

 

(8) Minőségellenőrzési tevékenysége keretében feladata informatikai szabványok kidolgozása, aktualizálása kormányzati előírások, ajánlások alapján, azok érvényesülésének ellenőrzése.

 

(9) Képzési tevékenysége keretében közreműködik az informatikai fejlesztésekhez kapcsolódó oktatási-képzési feladatok szervezésében és koordinálásában. 

 

(10) Együttműködési tevékenysége keretében:

 a) részt vesz az intézményközi projektek megvalósításában;

 b) feladatai végrehajtása érdekében közvetlen kapcsolatot tart a Szolgálat különböző szintű vezetőivel, felhasználóival, az intézmények és a kormányzati szervek informatikus szakembereivel valamint külső szakértő cégekkel.

 

(11) A Főosztály a Hivatal székhelyét (Gyáli út) illetően:

 a) feladata a telephely közös informatikai infrastruktúrájának kialakítása és üzemeltetése (központi szerverek, helyi hálózat);

 b) feladata a lokális adathálózat üzemeltetésének, fejlesztésének irányítása;

 c) szabályozott formában menedzseli és nyilvántartja a közös erőforrások hozzáférési jogosultságait.

 

(12) A Főosztály a Hivatalt illetően:

 a) egyedüliként jogosult és felelős a Hivatal informatikai rendszerének üzemeltetésére;

 b) feladata a Hivatal éves informatikai költségvetésének tervezése, végrehajtásának irányítása;

 c) irányítja és koordinálja a Hivatal és a Szolgálat központi és területi szerveinek informatikával kapcsolatos tevékenységét;

 d) segíti a felhasználókat, informatikai szaktudást igénylő – felhasználói ismereteket (ECDL) meghaladó – feladataik ellátásában;

 e) igazolja a Hivatalt érintő informatikai szolgáltatások, beruházások teljesítését.

 

(13) A Főosztály feladatait az

a) Üzemeltetési Osztály, 

b) Szolgáltatási Osztály

c) Projektmenedzsment Osztály

keretei között látja el.


Járványügyi Főosztály

32. §.

 (1)      A Főosztály a járványüggyel kapcsolatos hatósági feladatkörében:

 a) ellátja a 3. sz. függelékben meghatározott hatósági, szakhatósági feladatokat az erre felhatalmazott országos tisztiorvos útján; 

 b) eljár a Szolgálat megyei intézetei által hozott első fokú határozatok másodfokú elbírálásában; 

 c) előkészíti a Szolgálat megyei intézetei által hozott első vagy másodfokú határozatok felülvizsgálata során szükségessé váló felügyeleti intézkedéseket; 

 d) eljár a panaszok, közérdekű bejelentések ügyében.

 

(2) Szakmai felügyeleti tevékenysége keretében részt vesz a járványügyi szakterületen az Országos Epidemiológiai Központ (továbbiakban: OEK) és a Szolgálat területi szervei járványügyi tevékenységének értékelésében és ellenőrzésében.

 

(3) Szakmai irányító tevékenysége keretében:

a) javaslatot tesz a járványügyi szakterület vonatkozásában a kiemelt, cél- és kampányfeladatok körére és az ellenőrzés szempontrendszerére;

b) útmutatást ad az OEK szakmai tevékenységének irányára, szakmai állásfoglalásokat, hivatali tájékoztatókat, körleveleket készít, illetve készít elő az országos tisztifőorvos részére. Az anyagok összeállításához, szükség szerint igénybe veszi az  OEK adatbankját és szakembereinek segítségét;

c) az ország járványügyi helyzetével kapcsolatban szükség esetén közreműködik sajtótájékoztatók szervezésében és előkészítésében az országos tisztifőorvos részére. Járványügyi vonatkozású tájékoztató anyagokat készít a lakosság részére, valamint részt vesz ilyen anyagok véleményezésében. A sajtótájékoztató szervezéséhez, a tájékoztató anyagok elkészítéséhez, szükség szerint igénybe veszi az OEK  adatbankját és szakembereinek segítségét;

d) figyelemmel kíséri – együttműködve az OEK-kal – az országos járványügyi helyzetének alakulását, szükség esetén javaslatot tesz az országos tisztifőorvosnak a több megyére, vagy egész országra kiterjedő járványveszély, vagy járvány fennállásának megállapítására, és az annak megelőzésére, illetve megszüntetése érdekében teendő intézkedések elrendelésére;

e) szükség esetén felhívja az OEK főigazgatóját területi járványok, kórházi járványok soron kívüli kivizsgálására, továbbá járványügyi vonatkozású szakmai anyagok, értékelések elkészítésére;

 f) figyelemmel kíséri - együttműködve az Országos Szakfelügyeleti Módszertani Központtal, illetve az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézettel - a nemi érintkezéssel terjedő fertőző betegségek és a tbc járványügyi helyzetét, szükség esetén javaslatot tesz az országos tisztifőorvosnak azok megelőzésével, illetve leküzdésével kapcsolatos intézkedések kiadására;

 g) figyelemmel kíséri a hazai védőoltási tevékenységeket és - az OEK-kal együttműködve -

- közreműködik: az éves oltóanyagterv elkészítésében, új védőoltások bevezetésére vonatkozó javaslatok elkészítésében;

- részt vesz: a lakosság járványügyi védelméhez szükséges oltóanyagok, egyéb anyagok, eszközök készletes összetételének meghatározásában, folyamatosan figyelemmel kísérve a kialakított készlet mennyiségi változásait és szükség esetén javaslatot tesz annak pótlására, vagy összetételének megváltoztatására;

- véleményezi: az OEK védőoltási módszertani levelét;

 h) figyelemmel kíséri - az OEK-kal együttműködésben - az országban folyó kórházhigiénés/infekció kontroll tevékenységet;

 i) figyelemmel kíséri az - OEK-kal együttműködve - a Szolgálat területi szerveinek fertőtlenítéssel kapcsolatos tevékenységét.

 

(4) Jogszabály előkészítő és véleményező tevékenysége keretében szükség esetén javaslatot tesz új járványügyi jogszabályok kialakítására vagy meglévő járványügyi jogszabályok módosítására, véleményezi a felügyeleti szervtől és a társhatóságtól érkező, a járványügyi tevékenységet érintő jogszabály tervezeteket, állásfoglalásokat.

 

(5) Egyéb járványügyi tevékenysége keretében:

 a) folyamatosan kapcsolatot tart az Egészségügyi Világszervezet járványügyi tevékenységet irányító, koordináló részlegeivel, kielégítve a magyar járványügyi tevékenységre vonatkozó jelentéskérést is;

 b) engedélyezi az Egészségügyi Minisztérium tulajdonát képező oltóanyag készletből, a Szolgálat fővárosi és megyei intézetei kérésére, oltóanyagok kiadását.

 

(6) A Főosztály közreműködik a Szolgálat területi szervei munkatársainak részére szervezett, járványügyi továbbképző tanfolyamok tematikájának kidolgozásában.


Jogi Főosztály

33. §.

 (1)      A Jogi Főosztály jogszabály-előkészítési feladatkörében:

 a) véleményt nyilvánít a szakmai főosztályok által előkészített jogszabály-tervezetekről;

 b) közreműködik a szakmai főosztályok felkérésére a jogszabály-tervezetek előkészítésében;

 c) javaslatokat készít elő a Szolgálat feladatkörét érintő jogszabályok módosítására;

 

(2)      A Jogi Főosztály közigazgatási feladatkörében:

 a) jogi szakvélemény adásával közreműködik a Hivatal hatáskörébe tartozó első- és másodfokú közigazgatási döntések meghozatalában, a határozatok elkészítésében;

 b) közreműködik az országos tisztifőorvos felügyeleti jogkörébe tartozó hivatali ügyek kivizsgálásában, a kifogásolt közigazgatási határozatok jogszerűségének ellenőrzésében;

 c) közreműködik a Szolgálat különböző szerveinek tevékenységével kapcsolatos panasz és közérdekű bejelentések kivizsgálásában;

 d) felkérésre véleményezi a más hivatali egységek feladatkörébe tartozó, jogi szakértelmet is igénylő, nem hatósági döntések tervezeteit;

 e) közreműködik a Hivatal Szervezeti és Működési Szabályzatának, továbbá egyéb belső szabályzatainak elkészítésében;

 f) felkérésre véleményezi a más hivatali szervezeti egység által előkészített szabályzatok tervezetét;

 g) nyilvántartja a Magyarországról külföldre, illetve külföldről Magyarországra szállított szervek, szövetek engedélyezésére vonatkozó határozatokat.

 

(3)      A Jogi Főosztály közreműködik a Szolgálat irányításában, felügyeletében. Ennek keretében:

 a) rendszeres kapcsolatot tart a Szolgálat területi szerveinek jogi feladatait ellátó dolgozóival, koordinálja és segíti tevékenységüket az egységes joggyakorlat kialakítása érdekében;

 b) információkat gyűjt a Szolgálat területi szerveinek különböző peres ügyeiről s az azokból leszűrt tapasztalatok hasznosítására javaslatokat készít;

 c) évente elkészíti és karbantartja a Szolgálat feladat- és hatáskörét tartalmazó jogszabályok jegyzékét, rendszeresen tájékoztatja a vezetőket a feladatváltozást tartalmazó jogszabályokról;

 d) figyelemmel kíséri az Európai Unió jogalkotását és bírósági gyakorlatát és a Szolgálatot érintő jogszabályokról, illetve bírósági döntésekről tájékozatja az érdekelteket,

 e) közreműködik a Szolgálat köztisztviselőinek jogalkalmazói munkáját segítő képzésekben, továbbképzésekben;

 f) megkeresésre tájékoztatást nyújt a Szolgálat feladatkörét érintő jogszabályokról;

 g) közreműködik a Szolgálat területi szervei hatósági jogalkalmazói tevékenységének szakmai felügyeletében;

 h) jogi segítséget nyújt munkajogi kérdésekben.

 

(4) A Jogi Főosztály gazdasági-polgári jogi és képviseleti feladatai körében:

 a) amennyiben az országos tisztifőorvos másként nem rendelkezik, ellátja a Hivatal és a Hivatal nevében eljáró, hatósági jogkört gyakorló személyek perbeli képviseletét; koordinálja a felkért ügyvédek tevékenységét;

 b) jogi szempontból véleményezi a Hivatal által megkötendő polgári jogi szerződéseket; együttműködési megállapodásokat;

 c) felkérésre közreműködik a polgári jogi szerződések megkötésében;

 d) az országos tisztifőorvos kijelölése alapján részt vesz a Hivatal által indított közbeszerzési eljárásokban. 


Közegészségügyi Főosztály

34. §.

 

(1) A Főosztály a közegészségüggyel kapcsolatos hatósági feladatkörében:

 a) ellátja a 3. sz. függelékben meghatározott hatósági, szakhatósági feladatokat az erre felhatalmazott országos tisztiorvosok útján; 

 b) eljár a Szolgálat megyei intézetei által hozott első fokú határozatok másodfokú elbírálásában; 

 c) előkészíti a Szolgálat megyei intézetei által hozott első vagy másodfokú határozatok felülvizsgálata során szükségessé váló felügyeleti intézkedéseket; 

 d) eljár a panaszok, közérdekű bejelentések ügyében.

 

(2) A Főosztály a környezetegészségügy országos szintű felügyelete és koordinálása érdekében:

 a) koordinálja a települések, épületek, létesítmények, műtárgyak tervezése, létesítése, rendezése, használata, üzemeltetése, átalakítása, felújítása és megszüntetése, illetve berendezéseinek működtetése, valamint a közlekedési eszközök gyártása és használata során a közegészségügyi előírások érvényesítését;

 b) irányítja az emberi használatra (üdülés, fürdés, vízi sport, ivóvízkivétel) szolgáló felszíni vizekre, valamint medencés fürdőkre vonatkozó közegészségügyi követelmények, valamint az ivóvíz és fürdésre használt vizek higiénés határértékeinek kimunkálását, az ivóvíz, ásvány- és gyógyvizek, palackozott vizek minőségének, a közegészségügyi követelmények betartásának, illetve érvényesülésének a rendszeres ellenőrzését; a talajjal, a szilárd és folyékony települési hulladékokkal, egyéb szennyvizekkel, veszélyes hulladékokkal kapcsolatos közegészségügyi követelmények, normák kimunkálását, érvényesülésének ellenőrzését; a belső terekben érvényesülő levegő, zaj és rezgés határértékek kimunkálását és ellenőrzését, illetőleg a környezeti imissziós zaj és rezgés határértékek kimunkálásában és ellenőrzésében közreműködik.

 

(3) A Főosztály az élelmiszerbiztonság és a táplálkozás-egészségügy országos szintű felügyelete és koordinálása érdekében:

 a)  elemzi és értékeli az élelmiszerbiztonságot érintő előírások érvényesülését;

 b)  kezdeményezi az élelmiszerekben, italokban, élvezeti cikkekben, kozmetikai készítményekben, a gyermekjátékokban, valamint az ezek készítéséhez használt anyagok összetevőiben előforduló vagy kezelésük során belekerülő vegyi, fizikai, illetve biológiai egészségkárosító anyagokra vonatkozó közegészségügyi határértékek és követelmények megállapítását, felügyeli ezeknek a termelés, feldolgozás, tárolás és forgalmazás során való érvényesülését;

 c)  irányítja az élelmiszerek útján (közvetítésével) bekövetkezett egészségkárosodások okainak feltárását, kezdeményezi a szükséges intézkedések megtételét;

 d) vizsgálatokat kezdeményez a lakosság táplálkozási helyzetére, tápláltsági állapotára, a táplálkozás és az egészségi állapot közötti összefüggésekre vonatkozóan, ezek alapján az OÉTI-vel együttműködve táplálkozási ajánlásokat dolgoz ki.

 

(4) A Főosztály gyermek- és ifjúságvédelmi feladatkörében:

 a) irányítja, szervezi, összehangolja, szakmailag felügyeli, értékeli a Szolgálat területi szerveinek gyermek- és ifjúságegészségüggyel kapcsolatos feladatait;

 b) felügyeli, értékeli a gyermekek és ifjak nevelését, oktatását és gondozását ellátó intézményekben folyó iskolaegészségügyi tevékenységet;

 c) kidolgozza az iskolaegészségügyi tevékenység ellenőrzésének szempontjait, elemzi az ezzel kapcsolatos információkat, és javaslatokat tesz a szükséges intézkedésekre;

 d) a megyei intézetek bevonásával irányítja és felügyeli az oktatási intézmények higiénés körülményeit, a gyermekélelmezést, a szűrővizsgálatok megtörténtét;

 e) szakmailag felügyeli az iskolai egészségvédelmi feladatok ellátását, az egészségnevelési tevékenységet.

 

(5) A Főosztály a munkaegészségüggyel a kémiai biztonsággal  és a sugáregészségüggyel kapcsolatos hatósági feladatkörében:

 a)  közreműködik az egészséget nem veszélyeztető munkavégzés személyi és tárgyi feltételeinek-, munkahelyi higiénés határértékeknek-, a munkakörnyezeti kóroki tényezők kimutatási módszereinek kidolgozásában, a munkakörnyezeti monitorozás rendszerének működtetésében;

 b) figyelemmel kíséri a munka világában bekövetkezett, az egészséget és biztonságot érintő változásokat, a munkahelyi környezetből adódó új kockázatok megjelenését;

 c) felügyeli a kémiai biztonság szabályainak érvényesülését;

 d) felügyeli a munkakörnyezet, a technológia, a tevékenységhez alkalmazott anyagok, készítmények egészségkárosító kockázatai meghatározásának elveit és gyakorlatát, kidolgozza a megelőzés általános stratégiáját;

 e) elemzi a foglalkozási és a foglalkozással összefüggő megbetegedések nemzeti helyzetét, az expozíciós nyilvántartások alapján szolgáltatott adatokat, az egyes nemzetgazdasági ágazatok munkaegészségügyi helyzetét és ajánlásokat dolgoz ki;

 f) a sugáregészségügyi tevékenysége keretében kimunkálja, ellenőrzi és érvényesíti a sugárzó anyagokkal, a sugárzást kibocsátó berendezésekkel, a nem ionizáló sugárzással, valamint az elektromos és mágneses erőterekkel kapcsolatos munkahelyi és környezeti sugárvédelmi normákat, közegészségügyi követelményeket;

 g) vizsgálatokat kezdeményez a lakosság egészségét érintő környezeti tényezők, valamint az ionizáló és a nem-ionizáló sugárzás valamint az egészségi állapot közötti összefüggésekre vonatkozóan, ezek alapján az Országos Közegészségügi Központtal (továbbiakban: OKK) együttműködve ajánlásokat dolgoz ki;

 h) ellátja a biocid termékek előállításával és forgalomba hozatalával kapcsolatos illetékes hatósági feladatokat.

 

 

(6) A Főosztály egyéb feladatkörében:

 a) közreműködik  a tevékenységi körét érintő jogszabály-tervezetek, módosítási tervezetek véleményezésében és előkészítésében;

 b) részt vesz a Szolgálat területi szervei munkatársainak részére szervezett továbbképző tanfolyamok tematikájának kidolgozásában;

 c) szakmai kapcsolatot tart fenn az országos intézetekkel, koordinálja a kapcsolattartást ezen intézetek, valamint az Szolgálat megyei intézetei szakfeladatokat ellátó munkatársai között;

 d) együttműködik a társfőosztályokkal, a társhatóságokkal, szakmai és egyéb szervezetekkel;

 e)  javaslatot tesz a Főosztály kompetenciájába tartozó szakterület  vonatkozásában – a tervezett-, a kiemelt- és a kampány feladatok körére, szempontrendszerére;

 f)    közreműködik szakmai állásfoglalások, tájékoztató anyagok készítésében, véleményezésében, illetőleg kezdeményezi ilyen anyagok kidolgozását;

 g)  elősegíti a hatályos – szakterületéhez tartozó – jogszabályok egységes és összehangolt alkalmazását, illetve a Szolgálat egységes munkagyakorlatát, az új, korszerű munkamódszerek-, szakmai irányelvek bevezetését, terjesztését és a szakterület kontrolling rendszerének működését;

 h)  közreműködik szakterülete vonatkozásában a megyei és városi intézetek éves munkájának értékelésében, illetve részt vesz a felügyeleti látogatásokon.

 

(7) A Főosztály feladatait a

 a) Környezetegészségügyi Osztály,

 b) Élelmezés- és Táplálkozás-egészségügyi Osztály,

 c) Munkaegészségügyi Osztály,

 d) Kémiai Biztonsági Osztály és

 e) Sugáregészségügyi Osztály

keretében látja el.


Országos Gyógyhelyi és Gyógyfürdőügyi Főigazgatóság

35. §.

 (1) A Főigazgatóság a természetes gyógytényezőkkel kapcsolatos hatósági feladatkörében:

 a) ellátja a 3. sz. függelékben meghatározott hatósági, szakhatósági  feladatokat;

 b) eljár a szakterületét illetően a Szolgálat megyei intézetei által hozott első fokú határozatok másodfokú elbírálásában; 

 c) előkészíti a Szolgálat megyei intézetei által hozott - és az OGYFI szakterületét érintő - első vagy másodfokú határozatok felülvizsgálata során szükségessé váló felügyeleti intézkedéseket; 

 d) eljár a panaszok, közérdekű bejelentések ügyében.

 

(2) A Főigazgatóság a Szolgálat természetes gyógytényezőkkel kapcsolatos szakmai irányító, felügyeleti tevékenységének feladatkörében:

 a) szakmai iránymutatás ad a megyei (fővárosi) és városi (fővárosi kerületi) intézetek számára a természetes gyógytényezők hasznosításával kapcsolatos, jogszabályban meghatározott feladatok ellátásához;

 b)nyilvántartást vezet az ásvány- és gyógyvizekről, gyógyfürdőkről és egyéb a jogszabályban meghatározott természetes gyógytényezőkkel kapcsolatos minősítésekről, ezekről külön jogszabályban meghatározott módon jelentést készít;

 c) közreműködik a gyógy-idegenforgalmi feladatok meghatározásában (pl. Egészségturizmus), valamint a fejlesztési koncepciók véleményezésében;

 d) részt vesz a feladatkörébe tartozó szakterületen a Szolgálat központi és területi szervei tevékenységének ellenőrzésében, elemzésében, értékelésében; 

 e) javaslatot tesz a feladatkörébe tartozó szakterület vonatkozásában tervezett kiemelt-, cél- és kampányfeladatok körére, az ellenőrzés szempontrendszerére; 

 f) közreműködik a feladatkörébe tartozó szakterületre vonatkozó utasítások, szakmai állásfoglalások, módszertani leiratok, tájékoztató anyagok készítésében, véleményezésében, illetőleg kezdeményezi ilyen anyagok kidolgozását;

 g) közreműködik a hatósági jogkörét érintő jogszabály-tervezetek véleményezésében és előkészítésében.

 

(3)A Főigazgatóság egyéb feladatkörében:

 a) ellátja az ügykörébe tartozó kérdésekben az európai integrációval kapcsolatos feladatokat;

 b) közreműködik a Szolgálat munkatársai részére szervezett továbbképző tanfolyamok tematikájának kidolgozásában.

 

Nemzetközi Főosztály

36. §.

 

(1) A Főosztály általános feladatkörében:

a) irányítja, szervezi, összehangolja a Szolgálatra háruló, Európai Uniós  szintű népegészségügyi feladatok megvalósítását;

b) segíti az uniós feladatok ellátásához szükséges személyi, képzési, szervezetfejlesztési igényekkel kapcsolatos döntési folyamatokat javaslattétellel, döntéselőkészítő anyagok kidolgozásával;

 c) részt vesz a közösségi-, nemzetközi feladatokkal összefüggő projektek tervezésében a többi szervezeti egységgel együttműködve;

 d) irányítja, összehangolja a Szolgálat nemzetközi kapcsolataiból adódó szakmai feladatokat;

 e) feladatkörén belül a tevékenységét segítő illetékes főosztályokkal, a Szolgálat központi és területi intézeteivel, a társhatóságokkal, Egészségügyi Minisztériummal együttműködik.

 

(2) A Főosztály az uniós ügyekkel kapcsolatos (az uniós tagsággal járó) feladatkörében az Európai Uniós ügyek kormányzati koordinációjára irányadó szabályok alapján:

 a) figyelemmel kíséri, összesíti – a többi főosztállyal és az országos központokkal együttműködve – a Szolgálat szakmai illetékességi területeit érintő közösségi:

i) jogszabályi változásokat,

ii) népegészségügyi politikákat, döntéseket, tájékoztatásokat,

iii) a tagállamokkal szemben a népegészségügy területén megfogalmazott elvárásokat, akciókat, programokat, pályázatokban való részvételre való felhívásokat, és gondoskodik ezek megismertetéséről, döntéshozói szintre juttatásuk előkészítéséről;

 b) közreműködik a Szolgálat szakmai kompetenciájába tartozó ügyek közösségi szintű – beleértve az uniós szakbizottsági és testületi tevékenységeket – képviseletével járó szakmai feladatok összehangolásában;

 c) a főosztályok javaslatai alapján, az országos központok bevonásával döntéselőkészítő anyagot készít az EU tagsággal járó, éves feladatokról, az országos tisztifőorvos döntése alapján koordinálja ezek végrehajtását valamint az erről szóló (EU) jelentések elkészítését;

 d) feladatkörén belül összehangolja, koordinálja a Szolgálat feladatainak ellátásához kapcsolódó notifikációs feladatok ellátását, beszámolók, jelentések, uniós ellenőrzések előkészítését és azokból származó további feladatok végrehajtását;

 e) koordinálja a népegészségügyet érintő közösségi szakmai információkkal kapcsolatos kommunikációs feladatokat, beleértve a Szolgálat honlapján az uniós feladatokkal és tevékenységekkel kapcsolatos web-oldal tartalmi kialakításának és karbantartásának összefogását a Kommunikációs Főosztállyal együttműködve;

 f) elősegíti más uniós tagországokkal és intézményekkel való szakmai kapcsolatok kialakítását és fenntartását (networking).

 

(3) A Főosztály az uniós és nemzetközi projektek tervezésével kapcsolatos feladatkörében:

a) gyűjti, figyelemmel kíséri és megismerteti a hazai, külföldi és közösségi pályázati lehetőségeket a többi főosztállyal együttműködve;

b) javaslatot tesz hazai és külföldi pénzforrások bevonására;

c) közreműködik a közösségi és nemzetközi feladatokkal összefüggő projektek tervezési, előkészítési munkáiban;

d) a projekt szükségleteinek megfelelően szakértők megbízására tesz javaslatot;

e) közreműködik a regionális és egyéb fejlesztési programok megvalósításában.

 

(4) A Főosztály stratégiai, intézményfejlesztési feladatkörében:

a) a többi főosztállyal együttműködve elemzi a változó közösségi (EU) követelményekből, illetve a kormányzati elvárásokból és jogszabályváltozásokból következő képzési és módszertani szükségleteket, tervezi az ezek folytán szükséges változtatásokat, és ezek alapján javaslatot tesz az intézményfejlesztés irányainak meghatározására;

b) közreműködik azoknak a képzési lehetőségeknek a felkutatásában, amelyek elősegítik a Szolgálat szakemberei tudásszintjének egységesítését és biztosítják a rendszeres szakmai ismeretszerzést;

 c) segítséget nyújt a tervezés alapjául szolgáló hazai és uniós adatok elemzéséhez;

d) részt vesz a más társhatósággal/intézménnyel közösen megvalósítandó uniós feladatok koordinálásában, összehangolásában együttműködve az illetékes főosztályokkal.

 

(5) A Főosztály a nemzetközi ügyekkel kapcsolatos  feladatkörében:

 a) közreműködik a Szolgálat szakmai kompetenciájába tartozó nemzetközi szakmai feladatok összehangolásában, különös tekintettel a határmenti és a csatlakozás előtt álló országokkal való együttműködésre;

 b) feladatkörén belül összehangolja, koordinálja a Szolgálat feladatainak ellátásához kapcsolódó nemzetközi kapcsolatokról szóló beszámolók, jelentések előkészítését és azokból származó további feladatok végrehajtását;

 c) elősegíti az egyes országokkal és nemzetközi, illetve külföldi intézményekkel, társhatóságokkal való szakmai kapcsolatok kialakítását és fenntartását (networking).

 

 Népegészségügyi Főosztály

37. §.

(1) A Főosztály általános feladatkörében:

 a) elkészíti és folyamatosan fejleszti a Szolgálat egészségfejlesztési stratégiáját, irányítja és felügyeli a végrehajtást;

 b) elkészíti a Szolgálat éves egészségfejlesztési munkatervét, felügyeli a végrehajtást;

 c) irányítja, szervezi, összehangolja, szakmailag felügyeli és értékeli a Szolgálat területi intézeteinek egészségfejlesztéssel, egészségneveléssel, az egészség megőrzésével és védelmével kapcsolatos feladatait és tevékenységét, javaslatot tesz a fejlesztésre irányuló változtatásokra és közreműködik azok egységes irányelvek szerint történő megvalósításában;

 d) szakmai irányelveket, útmutatókat készít, készíttet, illetve kezdeményezi azok kidolgozását és közreműködik azok véleményezésében, közvetítésében, megvalósításában;

 e) közreműködik a tevékenységi körét érintő jogszabálytervezetek, vezetői szakmai döntésekhez szükséges anyagok előkészítésében, véleményezésében; javaslatokat tesz jogszabályok megalkotására, módosítására;

 f) ellátja a jogszabály által előírt, jelen Szabályzat függelékében részletezett hatósági feladatokat; intézi a feladatkörébe utalt hatósági ügyeket, panaszokat, közérdekű bejelentéseket;

 g) feladatainak ellátása érdekében együttműködik a Hivatal szervezeti egységeivel a Szolgálat országos központjaival és intézeteivel, valamint a Szolgálat területi intézeteivel, felhasználja azok eredményeit. Együttműködik az egészségvédelemmel, egészségmegőrzéssel kapcsolatos feladatot ellátó országos intézetekkel és központokkal, kormányzati és nem kormányzati szakmai és az egészségmegőrzés modern szemléletét alkalmazó, non profit civil szervezetekkel, települési önkormányzatokkal;

 h) kidolgozza és fejleszti a Szolgálat egészségfejlesztési szakembereinek képesítési és készségbeli alap követelményeit, részt vesz a Szolgálat területi intézetei egészségfejlesztési tevékenységének minőségbiztosításához szükséges szakemberképzés keretében a szakmai továbbképzések tervezésében, tematikájának kidolgozásában, a képzések szervezésében, koordinálásában és megvalósításában;

 i) kidolgozza és fejleszti a Szolgálat területi intézeteinek egészségfejlesztési alapfeladait, meghatározza a területi egészségfejlesztési egységek módszertani alapkövetelményeit.

 

(2) A Főosztály egészségfejlesztési (egészségvédelmi, - nevelési, -megőrzési) és egészség-kommunikációs feladatkörében:

 a) figyelemmel kíséri és értékeli az egészséget meghatározó tényezőknek és a népesség egészségi állapotának alakulását, az Egészségmonitorozási Hálózat által évente összeállított, az Európai Unióban használatos indikátorokkal kompatibilis Egészségjelentésének adatait, az egészségfejlesztéssel kapcsolatos hazai és nemzetközi tapasztalatokat. Ezek elemzése és értékelése alapján javaslatot tesz az egészséggel kapcsolatos tájékoztatások minőségének javítására, az egészséget veszélyeztető körülményekre történő gyors reagálás képességének fokozására, az egészséget meghatározó tényezők (egészség determinánsok: dohányzás, táplálkozás, testmozgás, életvezetés stb.) hatékony befolyásolására;

 b) támogatja a szervezett, célzott népegészségügyi szűrővizsgálatokat, különösen a lakosság részvételét biztosító, fokozó területeken, szervezi és koordinálja a Szolgálat területi egészségfejlesztésért felelős egységeinek ezirányú tevékenységét;

 c) támogatja, segíti az Egészségmonitorozási Hálózat tevékenységét és az általuk elkészített helyi, megyei, regionális, és országos Egészségadatok optimális felhasználását a területi egészségfejlesztési és prevenciós munkában;

 d) ösztönzi, szakmailag segíti, támogatja az egészség-kommunikációs tevékenységet: tájékoztatással, felvilágosítással, egészséggel kapcsolatos információk továbbításával a közösségek és egyének egészségtudatos magatartásának kialakítása és javítása, továbbá a primer, szekunder és tercier megelőzési feladatok megvalósítása céljából;

 e) segíti az állami, önkormányzati és civil szervezetek által végzett, az egészséges életmódot támogató, továbbá a kábítószer, az alkoholizmus, a dohányzás ellenes programok megvalósítását, az AIDS megelőző tevékenység összehangolását.

 

(3) A Főosztály szakmai felügyelettel kapcsolatos feladatkörében:

 a) a Nemzeti Népegészségügyi Program keretében zajló egészségfejlesztési tartalmú pályázatok (így különösen a mindennapi iskolai testnevelés, a települési, kistérségi és színtér egészségtervek készítése) megvalósulásának monitorozása érdekében felkérésre irányítja, szervezi és felügyeli a Szolgálat  területi intézetei által végzett, helyszíni szakmai ellenőrzést;

 b) közreműködik az egységes elven és szemléleten alapuló helyszíni ellenőrző munka irányításához és felügyeletéhez szükséges tervezési, szervezési feladatokban;

 c) közreműködik az egészségügyi alapellátás preventív tevékenységének szakmai felügyeletében.

 

(4) A Főosztály országos szűrési koordinátori feladatkörében:

 a) szervezi, összehangolja és szakmailag felügyeli a szervezett, célzott népegészségügyi onkológiai szűrésben résztvevő, érintett szervezetek, intézmények tevékenységét;

 b) feladatkörén belül együttműködik a népegészségügyi kormánybiztossal, a Nemzeti Népegészségügyi Program megfelelő szervezeteivel, civil szervezetekkel;

 c) a szervezett, célzott népegészségügyi onkológiai szűrési programot menedzseli, nem alapfeladatai ellátására a szűréssel kapcsolatos szakmai, módszertani és szervezési, kommunikációs, minőségbiztosítási és projekttervezési feladatok megoldásához tanácsadói, szakértői támogatást vesz igénybe;

 d) elősegíti a népegészségügyi program onkológiai szűrés céljainak megvalósulását, népszerűsítését;

 e) összehangolja a szűrésben érintett szervezetek, OEP, szűrőállomások, háziorvosok, a Szolgálat megyei (fővárosi) és városi (kerületi) intézeteinek munkáját a folyamatos szűrési tevékenység végzése érdekében;

 f) szakmailag felügyeli, irányítja a területi szűrő központok tevékenységét;

 g) biztosítja a Szűrési Információs Rendszer (SZIR) működését, beleértve a nyilvántartó rendszert és az adatbázis kapcsolatokat;

 h) biztosítja az adatvédelmet, felügyeli annak végrehajtását;

 i) összefogja a szűrésekhez szükséges szűrési kapacitás tervezést, ellenőrzi a ténylegesen rendelkezésre álló kapacitásokat;

 j) értékeli, méri, elemzi a szűrési tevékenységet;

 k) biztosítja a szűrővizsgálatokra meghatározott minőségi követelmények megvalósulását;

 l) közreműködik a tevékenységét érintő jogszabálytervezetek, módosítási tervezetek véleményezésében, előkészítésében.

 

(5) A Népegészségügyi Programmal kapcsolatos feladatkörében

 a) a felügyeleti szerv döntése szerint ellátja a Népegészségügyi Program koordinációs, monitorozó és pályáztatási feladatait és előkészíti a szakmapolitikai döntéseket,

 b.) a felügyeleti szerv döntése alapján a nemzeti szintű Népegészségügyi Program keretében tervezi és menedzseli a Program költségvetését, szervezi és koordinálja az éves cselekvési tervek elkészítését, felügyeli a program végrehajtását, valamint a felügyeleti szerv számára elkészíti az éves beszámolókat,

 c.) a Népegészségügyi Programból származó, a Szolgálatra háruló feladatokat azonosítja, kidolgozza a végrehajtás tervezetét, a  Népegészségügyi Program éves prioritásai által meghatározott célkitűzések megvalósításában koordinálja, irányítja, szervezi a feladatok országosan egységes végrehajtását;

 

(6) A Főosztály feladatait:

a)       az Egészségvédelmi Osztály,

b)       Országos Szűrési Koordinációs Osztály és az

c)       Népegészségügyi Program Koordinációs Osztály

kereteiben látja el.


 

3.fejezet

Országos tisztifőgyógyszerész irányítása alá tartozik:

 

Gyógyszerészeti Főosztály

38. §.

 (1) A Főosztály a gyógyszerészeti igazgatási hatósági feladatkörében:

 a) ellátja a 3. sz. függelékben meghatározott hatósági, szakhatósági feladatokat az országos tisztifőgyógyszerész, illetve az erre felhatalmazott országos tisztigyógyszerész útján; 

 b) eljár a Szolgálat megyei intézetei által hozott első fokú határozatok másodfokú elbírálásában; 

 c) előkészíti a Szolgálat megyei intézetei által hozott első vagy másodfokú határozatok felülvizsgálata során szükségessé váló felügyeleti intézkedéseket; 

 d) eljár a panaszok, közérdekű bejelentések ügyében.

 

(2) A Főosztály a gyógyszerellátás felügyeletének körében:

 a) felügyeli és irányítja a közforgalmú, fiók- és kézigyógyszertárak működésének és gyógyszerellátási tevékenységének szakmai ellenőrzését;

 b) felügyeli és irányítja az intézeti gyógyszertárak működésének és gyógyszerellátási tevékenységének szakmai ellenőrzését;

 c) irányítja a gyógyszer nagykereskedelem gyártási helyének szakmai felügyeletét;

 d) ellátja a gyógyszerellátással és a kábítószernek és pszichotróp anyagnak minősített gyógyszerekkel, speciális tápszerekkel  kapcsolatos szakfelügyeletet, ennek keretében biztosítja, hogy a forgalomból kivont gyógyszerkészítmények, speciális tápszerek ne kerüljenek további felhasználásra;

 e) ellenőrzési szempontokat dolgoz ki az egészségügyi intézményrendszerben, a közforgalmú, fiók- és kézigyógyszertárakban valamint a lakosságnál lévő gyógyszerrel kapcsolatos - környezetvédelmi és munkahigiénés szempontokat is figyelembe vevő – eljárás területén;

 f) az Európai Gyógyszerkönyv magyarországi bevezetése alapján kidolgozza a szükséges ellenőrzési szempontokat, azok személyi, tárgyi feltételeit;

 g) felügyeli és irányítja a gyógyszerek, illetve gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmények reklámozására és ismertetésére vonatkozó előírások betartásának ellenőrzését a gyógyszerek törzskönyvezését végző hatósággal együttműködve;

 h) eljár a gyógyszerellátás területéről érkező bejelentések ügyében;

 i) szakmai felügyelet keretében ellenőrzi és érvényesíti a szakmai előírások betartatását, különösen a gyógyszergyártás, gyógyszerkereskedelem (nagy- és kiskereskedelem) területén, továbbá a gyógyszeres terápia folyamatának ellenőrzése során közreműködik a citosztatikus keverék-infúziók és a radiofarmakon gyógyszerek készítésére, felhasználására vonatkozó szabályok betartatásában, az ellenőrzés módszertanának kidolgozásában;

 j) ellenőrzi, felügyeli a megyei tisztifőgyógyszerészek tevékenységét – beleértve a kábítószerek és pszichotróp anyagnak minősített gyógyszerek gyógyszertári nyilvántartásának ellenőrzésével, a selejtezéssel és a megsemmisítéssel kapcsolatos folyamatok ellenőrzési tevékenységét –, koordinálja szakmai tevékenységüket, szakmai módszertani leírásokat dolgoz ki ellenőrzési protokollok formájában.

 

(3) A Főosztály a gyógyszerellátás felügyeletének szervezési feladatkörében:

a) részt vesz a gyógyszerészetet érintő jogszabály tervezetek, illetve jogszabály módosítások véleményezésében;

b) ellátja a gyógyszerészi szakterületen szükséges nyilvántartási és adatfeldolgozási tevékenységet, amely magába foglalja a rendszerek fejlesztését, karbantartását, archiválását, az adatbiztonság és az adatvédelem megvalósítását; 

c) ellátja a szervezeten belüli ügyviteli és informatikai szervezési feladatokat; 

d) kapcsolatot tart a hivatalon belüli és a társszervezetek informatikai rendszereinek működtetőivel;

e) koordinálja és irányítja a gyógyszerellátás minőségbiztosítással kapcsolatos feladatait;

f) ellátja a  Hivatal gyógyszerészeti területét érintő PR tevékenységet;

g) figyelemmel kíséri a szaksajtóban megjelenő, a gyógyszerészetet érintő anyagok megjelenését.

 

(4) A Főosztály egyéb feladatkörében:

 a) a képzés, oktatás területén kidolgozza a megyei ÁNTSZ-ek munkatársainak éves továbbképzési programját, részt vesz szakmai előadások, írott anyagok készítésében;

 b) kapcsolatot tart a szakmai kollégiumokkal, gyógyszerész szakmai fórumokkal, civil szervezetekkel; 

 c) gondoskodik a feladatkörébe tartozó esetekben a Szolgálat gyógyszerellátási és felügyeleti tevékenységének minőségbiztosításáról;

 d) részt vesz a gyógyszerészetet érintő országos egészségmegőrző, megelőző programok kidolgozásában és végrehajtásában; 

 e) felkérésre közreműködik az EU jogharmonizációból adódó feladatok végrehajtásában, gyógyszerészeti ügyekben közreműködik az európai integrációs feladatok ellátásában;

 f) kialakítja és működteti a feladatkörével kapcsolatos adatokra vonatkozó bejelentési, nyilvántartási, információs, tájékoztatási rendszereket a gyógyszertár nyilvántartás és a gyógyszerek forgalomból való kivonása területén;

 g) a gyógyszerészeti szempontból figyelemmel kíséri és értékeli az ország közegészségügyi, járványügyi helyzetét, a népesség egészségi állapotának alakulását, továbbá az egészségi állapotot befolyásoló környezeti, társadalmi életmódbeli stb. tényezőket;

 h) a hazai és külföldi tapasztalatokat figyelembe véve feladatai ellátása érdekében vizsgálatokat kezdeményez, koordinál, illetve végez;

 i) nemzetközi szakmai kapcsolatokat létesít és tart fenn a feladatainak ellátásával összefüggésben és annak érdekében.


4.fejezet

Gazdasági főigazgató irányítása alá tartozó egységek:

(Gazdasági Főigazgatóság)

 

Beruházási és Ingatlanfejlesztési Főosztály

39. §.

 (1) A Főosztály ingatlangazdálkodási feladatkörében ellátandó feladatai:

a) az ingatlangazdálkodás irányelveinek kidolgozása;

 b) az ingatlanok (telkek, épületek, építmények, telektartozékok) fejlesztésére vonatkozó igények Szolgálat szintű feltérképezése, az igényekről nyilvántartás vezetése;

 c) javaslat összeállítása éves szinten és eseti jelleggel feladatfinanszírozás keretében a Szolgálat szintjén megvalósítandó fejlesztések, vonatkozásában;

 d) az elfogadott rekonstrukciókra vonatkozó „műszaki tervezési program” összeállítása;

 e) projekt-szervezet felépítése, irányítása;

 f) eseti ingatlanügyletek koordinálása;

 g) helyiség gazdálkodás tervezése a Hivatal szintjén;

 h) részvétel a feladatkörbe tartozó közbeszerzési eljárásokban;

 i) a tevékenységhez tartozó hatósági eljárások lebonyolítása;

 j) a Szolgálat ingatlan-állományára vonatkozó nyilvántartások, adatszolgáltatások elkészítése, adminisztráció elvégzése;

 k) a nagy értékű tárgyi eszközök, ingatlanok felújítására, javítására, karbantartására vonatkozó igények összeállítása, a Hivatal és a központi szervek szervezeti egységei feltérképezése, az igényekről naprakész nyilvántartás vezetése.

 

(2) A Főosztály építési beruházásokkal kapcsolatos feladatkörében ellátandó feladatai:

a) javaslat összeállítása éves szinten a Hivatal és a központi szervek szervezeti egységei vonatkozásában megvalósítandó fejlesztésekre;

 b) a tervben illetve eseti jelleggel jóváhagyott, igazolt fedezettel rendelkező és megfelelő szakmai programmal alátámasztott fejlesztések lebonyolítása, a Hivatal és a központi szervek vonatkozásában;

 c) a tervben jóváhagyott felújítások  valamint eseti jelleggel jóváhagyott kisjavítások és karbantartások lebonyolítása;

 d) a tevékenységhez tartozó hatósági eljárások lebonyolítása;

 e) a feladatkörrel összefüggő nyilvántartások, adatszolgáltatások elkészítése, adminisztráció elvégzése.

 

(3) A Főosztály műszergazdálkodási feladatkörében ellátandó feladata:

a) a nagy értékű tárgyi eszközök (műszerek, gépek, berendezések, járművek, stb.) beszerzésére vonatkozó igények szolgálati szintű  feltérképezése, az igényekről nyilvántartás vezetése; 

 b) a nagy értékű tárgyi eszközök éves beruházási tervének elkészítése, jóváhagyásra történő felterjesztése a benyújtott igények alapján a rendelkezésre álló források figyelembe vételével. A beruházási terv folyamatos aktualizálása. A tervben illetve eseti jelleggel jóváhagyott beruházások lebonyolítása a Szolgálat szintjén;

 c) a feladatkörrel összefüggő nyilvántartások, adatszolgáltatások elkészítése, adminisztráció elvégzése.

 d) a nagy értékű tárgyi eszközök éves beruházási, felújítási, karbantartási és javítási tervének elkészítése, jóváhagyásra történő felterjesztése a Hivatal és a központi szervek szervezeti egységei által benyújtott igények alapján;

 e) a tevékenységhez tartozó hatósági eljárások kezdeményezése;

 

(4)  A Főosztály műszaki üzemeltetési feladatkörében ellátja a karbantartási, felújítási, javítási, kazánház-üzemeltetési, valamint gép-műszer karbantartási alábbi feladatokat:

 a) Épületek, építmények felújítására, javítására, karbantartására vonatkozó igények feltérképezése, az igényekről naprakész nyilvántartás vezetése.

 b) Éves terv összeállítása az elemi költségvetések keretében megvalósítandó felújításokra, javításokra és karbantartásokra. A jóváhagyott terv folyamatos aktualizálása, szükség szerinti korrekciók végrehajtása.

 c) A tervben jóváhagyott felújítások, javítások és karbantartások valamint eseti jelleggel munkalapon megrendelt hibaelhárítások és kisjavítások megvalósítása.

 d) Hibaelhárítással összefüggő anyagigénylések bonyolítása.

 e) A tevékenységhez tartozó hatósági engedélyek, hozzájárulások beszerzése.

 f) A feladatkörrel összefüggő nyilvántartások vezetése, adatszolgáltatások elkészítése.

 g) Gondoskodik a központi telephely (Nagyvárad tér, valamint Gyáli út 2 – 6., illetve a 3/a. alatti telephelyek) hőenergia, valamint melegvíz ellátásáról.

 h) intézkedik a fűtési rendszerben bekövetkezett hibák elhárításáról, saját rendelkezésére álló munkaerő bevonásával, vagy a feladattól függően külső erőforrás felhasználásával.

 i) A gép- és műszerpark karbantartásának, javításának biztosítása, valamint az üzemeltetés feltételeinek biztosításában való közreműködés.

 

 

(5) A Főosztály feladatait: a

a) Beruházási Osztály,

b) Ingatlanfejlesztési Osztály, valamint a

c) Műszaki Üzemeltetési Osztály

keretében látja el.

 

Bér- és Munkaügyi Osztály

40. §.

Az Osztály ellátja a Hivatal, valamint a központi szervek alábbi feladatait (kivéve a Szolgálat központi és helyi szervei miniszteri, illetve országos tisztifőorvosi kinevezési hatáskörbe tartozó vezetőinek alkalmazásával kapcsolatos feladatokat):

 a) végrehajtja a Hivatal, valamint a központi szervek dolgozóinak alkalmazásával kapcsolatos munkaügyi feladatokat;

 b) ellátja a személyügyi döntések meghozatalához szükséges pénzügyi előkészítő feladatokat;

 c) ellátja a Hivatal valamennyi dolgozójára vonatkozó törvényekből (Ktv., Kjt., Mt.,) adódó munkaügyi, bérszámfejtési, TB ügyintézési feladatokat;

 d) végzi a munkaügyi tevékenység körébe tartozó nyilvántartási, adatszolgáltatási feladatokat, biztosítja a jogszerű adatkezelést; (KSH, EMMA stb.);

 e) közreműködik a megbízási szerződések előkészítésében, elkészíti és nyilvántartja a megbízási szerződéseket;

 f) gondoskodik a jogszabályok, illetve belső szabályzatok által előírt juttatások, szabadság megállapításáról;

 g) előkészíti az illetményemelést, átsorolást, nyugdíjazást;

 h) szervezi és végzi a központosított illetményszámfejtés végrehajtásából adódó feladatokat az Informatikai Főosztállyal és az intézetekkel együttműködve;

 i) teljesíti az adó- és társadalombiztosítási jogszabályok által előírt levonási, adatszolgáltatási kötelezettségeket;

 j) főkönyvi feladást készít a Számviteli Osztály részére, közreműködik az egyeztetésekben;

 k) adatot szolgáltat a költségvetés és beszámolók elkészítéséhez;

 l) naprakész nyilvántartást vezet a Hivatal és a központi szervek létszám- és bérhelyzetéről;

 m) együttműködik a Humánpolitikai Főosztállyal, a Koordinációs és Közbeszerzési Főosztállyal és a központi szervek gazdasági igazgatóival;

 n) vezeti a Hivatal felügyelete alá tartozó intézetek munkaügyi nyilvántartását.

 

 Koordinációs és Közbeszerzési Főosztály


41.§.

(1)  A Koordinációs és Közbeszerzési Főosztály a gazdasági főigazgató-helyettes közvetlen irányítása alá tartozik.

 

Koordinációs szakterület:

(2) A Szakterület a Szolgálat gazdálkodásával kapcsolatos feladatkörében ellátja az intézetek pénzellátásával kapcsolatos teendőket, valamint a költségvetés tervezéséhez és végrehajtásához szükséges egyes feladatokat, és kapcsolatot tart a részben önállóan gazdálkodó intézetek gazdasági igazgatóival.

(3)  Magyar Államkincstárral kapcsolatos feladatok:

a)   naprakész nyilvántartás vezetése a részben önálló intézetek előirányzatairól;

b)   előirányzat-módosítások fogadása, ellenőrzése és továbbítása;

c)    intézetek vállalkozási-, és előirányzat maradványainak és azok felhasználásának nyilvántartása;

d)    kincstári tranzakciós kódok (KTK-k) figyelése, szükség esetén a módosítás kezdeményezése;

e)    tartozásállomány nyilvántartása, AT-01 bizonylatok kitöltése, továbbítása;

f)     kincstári adatszolgáltatások teljesítése;

g)    kincstári adatok feldolgozása, egyeztetése;

h)    előirányzatok és pénzforgalom egyeztetése.

 

(4)   Finanszírozással kapcsolatos feladatok:

a)    a részben önállóan gazdálkodó intézetek havi ellátmányának kiszámítása, átutalásra előkészítése;

b)    finanszírozási terv elkészítése, intézeti bontásban;

c)    feladatfinanszírozási engedélyokiratok nyilvántartása;

d)    FEFK (feladatfinanszírozás) számlák nyitásával és karbantartásával kapcsolatos feladatok elvégzése;

e)    feladatfinanszírozási számlák forgalmának naprakész vezetése, nyilvántartása;

f)     feladatfinanszírozási előirányzat és felhasználás nyilvántartás készítése, intézeti bontásban.

 

(5)  Elkészíti és karbantartja a számviteli politikát, és annak részeként:

a)   az eszközök és a források leltárkészítési és leltározási szabályzatát;

b)   az eszközök és a források értékelési szabályzatát;

c)   az önköltségszámítás rendjére vonatkozó belső szabályzatot;

d)   a pénzkezelési szabályzatot.

(6)  Működteti – az Informatikai Főosztállyal együttműködve – a gazdálkodást érintő informatikai rendszert, melyek a következők:

(1) a főkönyvi és analitikus számítógépes nyilvántartási rendszer felügyelete;

(2) kapcsolattartás a felhasználókkal és a programkészítőkkel;

(3) a fejlesztések továbbítása a részben önállóan gazdálkodó intézetek felhasználóihoz;

(4) fejlesztési igények felmérése, elbírálása és megrendelésének előkészítése;

(5) a Hivatal pénzügyi és munkaügyi rendszerének felügyelete, kapcsolattartás a karbantartóval;

(6) a KNYAF (központi nyugdíj alap finanszírozás) programok terítése a részben önállóan intézetekhez;

(7) összesítés a KNYAF programokkal;

(8) megyei intézetek adatszolgáltatásainak fogadása és részükre információ továbbítása elektronikus úton (e-mail, internet);

(9) adatszolgáltatás a főkönyvi összesítő rendszerből;

(10) központi törzsállomány karbantartása.

(7)  A költségvetés és beszámoló elkészítésével kapcsolatos feladatok:

a)  közreműködés a részben önállóan gazdálkodó intézetek keretszámainak kialakításában;

b)  segítségnyújtás a részben önállóan gazdálkodó intézetek költségvetéseinek, beszámolóinak összeállításához;

c) az összesítés során a részben önállóan gazdálkodó intézetek anyagainak alaki és tartalmi ellenőrzése, a feltárt hibák kijavítása, illetve felhívás azok kijavítására.

(8)   Egyéb feladatai:

a)   céltámogatások alakulásának nyilvántartása;

b)   az ún. „üvegzseb” törvényből adódó feladatok végrehajtása;

c)   KSH jelentési kötelezettségek összefogása;

d)   létszám- és béradatok intézeti szintű gyűjtése, elemzése;

e)   országos szintű szolgáltatások (információ bekérés, összegyűjtés, feldolgozás, továbbítás) végzése;

f)    a Szolgálat oktatási és üdülési célra szolgáló építményeivel kapcsolatos ügyintézés, adatszolgáltatás;

g)   helyszíni és kémiai terhelési bírságok intézeti nyilvántartása, adatszolgáltatás;

h)   a részben önállóan gazdálkodó intézetek aktuális teljesítési adatainak nyilvántartása, intézeti bontásban;

i)  a szűrővizsgálatok postaköltségének átutalásra előkészítése a megyei intézetek részére (az intézetektől érkező számlák, elszámolások ellenőrzése és összesítése);

j)    egyéb, a fejezet, a Magyar Államkincstár, az Állami Számvevőszék vagy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal felé készülő összesített jelentések elkészítése;

k)   jelentések készítése a gazdasági főigazgató felé, valamint közreműködés az országos tisztifőorvos tájékoztatására irányuló jelentések elkészítésében;

l)     végzi a Szolgálat oktatási és üdülési célra szolgáló építményeivel, munkáltatói lakáskölcsönnel kapcsolatos feladatokat, vezeti a nyilvántartásokat.

 

Közbeszerzési szakterület

(1)   A Szolgálat egész területén koordinálja a közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény (a továbbiakban: Kbt.) 42. §-a szerinti előzetes összesített tájékoztató elkészítését és közzétételét.

(2)    A Szolgálat egész területén koordinálja Kbt. 16. §-a szerinti éves statisztikai összegzés elkészítését, és azt megküldi a Közbeszerzések Tanácsának.

(3)    A Szolgálat egész területén koordinálja az éves összesített közbeszerzési terv készítését.

(4)    A közbeszerzés körében ellátandó részletes feladatok:

a) az OTH kezelésében lévő gazdálkodási keretek terhére finanszírozott árukat, szolgáltatásokat, beruházásokat a mindenkor hatályos jogszabályok szerinti közbeszerzési eljárás keretében kell beszerezni, és közbeszerzési terv, továbbá a Közbeszerzési Szabályzat alapján;

b) az OTH Közbeszerzési Szabályzatában, valamint az OTH Gazdálkodási Szabályzatában, a szerződéskötések, eljárások rendjét meghatározó belső utasításokban foglalt rendelkezések érvényesítése;

c)  közbeszerzési eljárások lebonyolítása (az eljárási cselekmények naprakész ügyintézése, nyilvántartása, a vonatkozó jogszabályoknak megfelelő, szakszerű, valamint hatékony működés biztosítása);

d)  a főosztályok, a központi és területi szervek által definiált és kezdeményezett beszerzési, közbeszerzési igény szerinti éves közbeszerzési terv előkészítése; a főosztályok, a központi és területi szervek adatszolgáltatási, szakmai-szakértői tevékenységének koordinálása; statisztika készítés;

e)  a főosztály által koordinált eljárások szerződés tervezeteinek aláírásra való előkészítése;

f)   az egyes főosztályok kérésére konkrét beszerzési és közbeszerzési ügyekben állásfoglalások megkérése, a közbeszerzésre vonatkozó jogszabályok egységes értelmezése és végrehajtása érdekében;

g)  közreműködés az Európai Uniós, és egyéb támogatások pályázatainak megírásával kapcsolatos feladatokban;

h)  a Hivatal Közbeszerzési Szabályzatának kidolgozása, karbantartása.


Közgazdasági Főosztály

42.§.

 (1) A Főosztály a Számviteli Osztály tevékenysége során ellátja a Hivatal, valamint a központi szervek alábbi feladatait:

 a) nyilvántartja a feladatfinanszírozás alakulását;

 b) közreműködik a számviteli és gazdálkodási rendre vonatkozó szabályzatok kidolgozásában és karbantartásában, egységes számviteli politika kialakításában;

 c) elemzi, értékeli a gazdálkodás, költségvetés, beszámolók adatait, javaslatok kidolgozásában közreműködik;

 d) működteti – az Informatikai Főosztállyal együttműködve – egységes szempontok alapján a gazdálkodást érintő informatikai rendszert;

 e) az előirányzatokkal és azok felhasználásával kapcsolatos gazdasági események főkönyvi és analitikus könyvelését;

 f) irányítja az intézetek finanszírozását;

 g) nyilvántartja az előirányzatokat, figyelemmel kíséri a teljesítéseket, segíti az előirányzat-gazdálkodási feladatokat;

 h) közreműködik a Szolgálat szakmai stratégiai tervei gazdasági-pénzügyi feltételeinek kidolgozásában;

 i) kialakítja a gazdálkodással kapcsolatos adatszolgáltatások és nyilvántartások rendjét;

 j) ellátja mindazon feladatokat, melyeket a jogszabály az Hivatal  számára a gazdálkodás területén előír;

 k) ellátja az ún,. „üvegzseb” törvényből adódó feladatok végrehajtását;

 l) részt vesz a Hivatal költségvetésének összeállításában;

 m) elkészíti a beszámolókat, mérlegjelentéseket az állami költségvetés részére, elvégzi a szükséges elszámolásokat;

 n) a célfeladatra kapott támogatások és átvett pénzeszközök elszámolását és elszámoltatását végzi.


(2) A Főosztály a Pénzügyi Osztály  tevékenysége során ellátja a Hivatal, valamint a központi  szervek alábbi feladatait:

 a) elkészíti és feldolgozza a kincstári számlákhoz kapcsolódó banki bizonylatokat; pénzügyi nyilvántartást vezet a követelésekről és kötelezettségekről;

 b) előkészíti a jogszabályok által lehetővé tett előirányzat-módosításokat;

 c) egyeztet a Magyar Államkincstárral;

 d) nyilvántartja az előirányzatokat terhelő kötelezettségvállalásokat, szerződéseket;

 e) előkészíti a pénzgazdálkodás rövid- és hosszútávú terveit;

 f) ellátja az operatív pénzügyi, számviteli, adózási feladatokat;

 g) felügyeli és lebonyolítja a feladatfinanszírozást.


 (3) A Főosztály feladatait: a

 a) Pénzügyi Osztály,

 b) Számviteli Osztály

keretében látja el.

 Üzemeltetési és Szolgáltató Főosztály

43. §.

 (1) Az Üzemeltetési és Szolgáltató Főosztály ellátja a Hivatal és a központi szervek:

 a) beszerzési és ellátási;

 b) szolgáltatási, ezen belül gondnoksági, szállítási, portaszolgálati, nyomdai, kertészeti, mosodai, telefonközponti, élelmezési feladatait.

 

(2) A főosztály vezetője – munkaköri leírásában részletezettek szerint – irányítja és ellenőrzi a főosztály tevékenységét, ennek keretében különösen az alábbi feladatokat látja el:

 a) gondoskodik az Üzemeltetési és Szolgáltató  Főosztály  Ügyrendjének és a működését biztosító egyéb szabályzatok elkészítéséről, a tervezeteket jóváhagyásra az országos tisztifőorvoshoz felterjeszti;

 b)  szakterületén elemzi a terület átfogó kérdéseit, javaslatot tesz azok megoldására, meghatározza az aktuális feladatokat, ellenőrzi a feladatok végrehajtását.

 

(3) A főosztály vezetőjét az általa kijelölt osztályvezető helyettesíti.

 

(4) Az Üzemeltetési és Szolgáltató Főosztály az alábbi szervezeti egységekben látja el feladatait:

a) Beszerzési és Ellátási Osztály

b) Szolgáltatási Osztály

 

(5) Az egyes  egységek feladatai:

 

1. A Beszerzési és Ellátási  Osztály az alábbi feladatokat látja el:

 a) A kiemelten kezelt anyagok és kisértékű tárgyi eszközök listájának összeállítása, gazdálkodási kereteinek tervezése.

 b) Anyagbeszerzés keretében az anyagok és a kis értékű tárgyi eszközök beszerzésének teljes körű lebonyolítása, az ehhez kapcsolódó számlák igazolása.

 c) A megrendelések nyilvántartása és kivezetése.

 d) A készletek és a tárgyi eszközök mennyiségi analitikájának naprakész vezetése.

e) Raktározási, raktár- nyilvántartási feladatok végzése.

 f) A raktári vételezésekről analitikai feladás készítése.

 g) A selejtezések szabályszerű lebonyolítása.

 h) A leltározás előkészítése, végrehajtása, kiértékelése és a zárójegyzőkönyv elkészítése jóváhagyásra

 

2. Szolgáltatási Osztály feladatai:

 2.1. Gondnoksági feladatok:

a)       Takarítási feladatok.

b)       Belső, kézi szállítási feladatok.

c)       Üdülő gondnokság működtetése.

d)       Rendezvények szervezésében történő közreműködés.

e)       Kommunális hulladék összegyűjtése és elszállíttatása.

2.2 Portaszolgálat:

 a) Portaszolgálat működtetése.

b) Vagyonvédelmi feladatok ellátása.

2.3 Nyomdai feladatok:

a) Nyomdai sokszorosítás.

b) Könyvkötészet.

c) Fénymásolás.

2.4 Kertészeti feladatok:

 a) A park rendben tartása, virágokkal, dísznövényekkel történő beültetése.

b) Járdák, utak takarítása.

c) Növények ápolása, előhajtatása, kiültetése.

d) Szabadtéri sportlétesítmény karbantartása.

 2.5 Mosodai feladatok:

 a) Mosatás külső cégen keresztül.

b) Varrodai munkák, textiljavítások.

c) Textilraktározás.

 2.6 Telefonközpont:

 a) Telefonhálózatok kezelése.

b) Távbeszélő díjak elszámolása.

c) Telefonkészülékek igényének felvétele.

 2.7 Élelmezés:

 a) Gondoskodik az Intézetek dolgozóinak térítés ellenében történő étkeztetéséről.

b) Napi ebédjegy befizetéseket gyűjti és elszámolja a készétel szállítójával.

c) Felel a tálaló működéséért.

d) Elégedettségi vizsgálatot készít legalább félévente.

 2.8  Szállítás:

 a)    Gépjárművek üzemeltetésével kapcsolatos feladatok végrehajtása.

b)    A gépjárművek műszaki állapotának, tisztaságának megőrzésével kapcsolatos feladatok elvégzése.

c)    Menetlevelek ügyintézése.

d)    Üzemanyag elszámolások elkészítése.

e)    Személy- és teherszállítási feladatok végzése „taxi rendszerben”.


III.

A HIVATAL MŰKÖDÉSE

 

A feladatok elvégzésének rendje

44.§.

 

Általános szabályok

(1) A Hivatal szervezeti egységei folyamatos működését a jogszabályok, az állami irányítás egyéb jogi eszközei, a belső szabályzatok, a szervezeti egységek ezekre épülő ügyrendjei, az éves munkatervek és a felettes vezetők utasításai határozzák meg.

 

(2) A vezető, az ügyintéző, az ügyvitelt ellátó dolgozó feladatait munkaköri leírás szabályozza. A munkaköri leírásnak - a felelősség megállapítására is alkalmas módon - tartalmaznia kell az ellátandó tevékenységi kört, a munkakört betöltő dolgozó alá-fölérendeltségi viszonyait, valamint a munkakörre vonatkozó sajátos előírásokat.

 

(3) A hivatali szervezeti egység dolgozója köteles a tudomására jutott információt ahhoz az érintett szervezeti egységhez eljuttatni, amelynek arra feladata elvégzéséhez szüksége van, illetve amely szükség esetén az információ alapján hivatalból köteles eljárást kezdeményezni.

 

(4) A Hivatal hivatalos levelezései, valamint hatósági intézkedései során a Magyar Köztársaság címerével ellátott, az „Országos Tisztifőorvosi Hivatal”  feliratot tartalmazó, sorszámozott körbélyegzőt használja.

 

(5) Az országos tisztifőorvos hivatalos levelezései, valamint hatósági jogkörben hozott intézkedései során a Magyar Köztársaság címerével ellátott, a „Magyar Köztársaság országos tisztifőorvosa” feliratot tartalmazó körbélyegzőt használja.

 

(6) A helyettes országos tisztifőorvosok hivatalos levelezéseik, valamint hatósági jogkörben hozott intézkedéseik során a Magyar Köztársaság címerével ellátott, a „Magyar Köztársaság helyettes országos tisztifőorvosa” feliratot tartalmazó körbélyegzőt használják.

 

(7) Az országos tisztifőgyógyszerész a hivatalos levelezései, valamint hatósági intézkedései során a Magyar Köztársaság címerével ellátott, a „Magyar Köztársaság országos tisztifőgyógyszerésze” feliratot tartalmazó körbélyegzőt használja.

 

(8) A Hivatal igazgatója a hivatalos levelezései, valamin hatósági intézkedései során a Magyar Köztársaság címerével ellátott, az „Oszágos Tisztifőorvosi Hivatal, igazgató” feliratot tartalmazó körbélyegző használja.

 

(9) Az Országos Gyógyhelyi és Gyógyfürdőügyi Főigazgatóság  hivatalos levelezései során a Magyar Köztársaság címerével ellátott, az „Országos Tisztifőorvosi Hivatal, Országos Gyógyhelyi és Gyógyfürdőügyi Főigazgatósága” feliratot tartalmazó körbélyegzőt használja. 

 

(10) Fenti bekezdésekben említett körbélyegzők lenyomatát az 5. számú függelék tartalmazza.

 

(11) A körbélyegzőkön kívül az országos tisztifőorvos rendelkezése szerint a hivatalos leveleken, borítékokon és egyéb iratokon (pl. áruátvétel) történő alkalmazás céljára fejbélyegzők használhatók, amelyek tartalmazzák a Hivatal hivatalos megnevezését, címét, levelezési címét, adószámát,  telefon- és fax-számát, e-mail címét stb.

 

(12) Valamennyi bélyegzőt nyilván kell tartani, és sorszámmal kell ellátni.

 

(13) A bélyegzők megrendelésére, alkalmazására, nyilvántartására, selejtezésére, használatának ellenőrzésére az országos tisztifőorvos által kiadott belső szabályzat rendelkezései vonatkoznak.

 

Az ügyintézés általános szabályai

45. §.

(1) A hivatali feladatok körében az ügyeket érdemben, illetőleg közbenső intézkedésként (pl. akadályközlés, hiánypótlás stb.) a vonatkozó jogszabályok és a felettes vezetők útmutatása szerint, az előírt határidőre kell elintézni.

 

(2) Jogszabályban előírt ügyintézési határidő hiányában az ügyeket a vezető által a feladatok kiadása során megállapított egyedi ügyintézési határidőn belül kell elintézni. A 30 napos ügyintézési határidőt kell irányadónak tekinteni azokban az esetekben, ha jogszabály másként nem rendelkezik, illetve ha a vezető a teljesítés határidejét nem írta elő. Az ügyintézési határidőket a hivatali érkeztetés időpontjától kell számítani.

 

(3) A szervezeti egységekben a munkát úgy kell megszervezni, hogy az ügyek határidőben történő elintézéséért, illetőleg annak elmulasztásáért felelős személy megállapítható legyen. 

 

(4) Az ügyintézésért felelős köztisztviselő ügyintézői tevékenysége során a következőket látja el:

 a) áttanulmányozza az ügyre vonatkozó iratokat és más információt tartalmazó anyagokat, szükség szerint intézkedik az ügyben előzőleg keletkezett iratok pótlólagos összegyűjtéséről, csatolásáról;

 b) amennyiben az ügyben más hivatali egység álláspontjának bekérése szükséges, erről indokolt esetben felettesét külön tájékoztatja, az egyeztetést az illetékessel szóban, szükség szerint írásban elvégzi; 

 c) az ügyben folytatott jelentősebb tárgyalásról, értekezletről, megbeszélésről, szóbeli megállapodásról, egyeztetésről feljegyzést készít és azt az ügyiratban elhelyezi; fontosabb ügyeknél a lényeges vezetői utasításokat - indokolt esetben - az ügyiratra, illetve az ügyet kísérő lapon külön feljegyzi;

 d) megállapításait, javaslatát az ügyiratban röviden összegzi és elkészíti a kiadmány tervezetét;

 e) az ügyiratot kiadmányozza vagy továbbítja a kiadmányozásra jogosulthoz; 

 f) az iratra feljegyzi a kezelői és kiadói utasításokat, az irattári tételszámot.

 

(5) Az ügyiratok kezelésének részletes szabályait az Ügyiratkezelési Szabályzat tartalmazza.


 

Munkaterv készítése

46.§.

(1) A Hivatal fő feladatait - a felügyeleti szerv munkatervéhez igazodva – az évenként összeállítandó hivatali munkaterv foglalja össze. A munkatervet az országos tisztifőorvos hagyja jóvá. 

 

(2) A hivatali szervezeti egységek éves feladatait – a Hivatal munkaterve alapján elkészítendő – főosztályi munkaterv határozza meg, melyet a főosztályt irányító felettes vezető hagy jóvá.

 

(3) A munkaterv tartalmazza az elvégzendő feladatot, a feladat elvégzésének határidejét és a végrehajtásért felelősök körét. Ha valamely feladat ellátásáért a munkaterv több felelőst (közreműködőt, részfelelőst) jelölt meg, a végrehajtásért átfogóan az első helyen szereplő vezető a felelős.

 

(4) Ha a munkatervben szereplő feladat teljesítése az előírt határidőben nem lehetséges, a főfelelős az országos tisztifőorvost köteles erről – a megjelölt határidő eljárta előtt – tájékoztatni.


A kiadmányozási jog gyakorlása

47.§.

(1) 1. Kiadmány: a jóváhagyás után az Országos Tisztifőorvosi Hivatal hivatalos levélpapírjára írt, és a kiadmányozásra jogosult részéről hiteles aláírással ellátott, lepecsételt irat.

 2. Kiadmányozó: a Hivatal vezetője részéről kiadmányozási joggal felhatalmazott személy, akinek kiadmányozási hatáskörébe tartozik a kiadmány aláírása.

 3. Kiadmányozás (kiadványozás): a már felülvizsgált végleges kiadmány (elintézés) tervezet jóváhagyását, letisztázhatóságát, aláírását, elküldhetőségének engedélyezését jelenti a kiadmányozásra jogosult részéről.

 (2) A kiadmány-tervezeteket az arra jogosult vezető, illetve aláírással felruházott ügyintéző kiadmányozhatja. A kiadmányozás magában foglalja:

 a) az írásbeli intézkedés kiadásának; 

 b) az érdemi állásfoglalásnak;

 c) külön erre irányuló utasítás esetében az ügyirat irattárba helyezésének jogát.

 

(3) Kiadmányozási jogkörrel az országos tisztifőorvos, a helyettes országos tisztifőorvosok, OTH igazgatója, gazdasági főigazgató, gazdasági főigazgató-helyettes, országos tisztiorvosok, országos tisztifőgyógyszerész, országos tisztigyógyszerészek, főosztályvezetők (ideértve az OGYFI főigazgatóját), önálló osztályvezetők, egyes osztályvezetők rendelkeznek az SZMSZ, valamint saját munkaköri leírásuk által meghatározott hatás- és feladatkörükben eljárva.

 

 48. §

Kizárólag az országos tisztifőorvos kiadmányozhatja a közjogi méltóságoknak (miniszterelnök, Köztársasági Elnök, Országgyűlés Elnöke, Alkotmánybíróság Elnöke, Legfelsőbb Bíróság Elnöke), a legfőbb ügyésznek, az ÁSZ elnökének, KEHI elnökének, Magyar Államkincstár elnökének, és a minisztereknek címzett iratokat. Az országos tisztifőorvos kiadmányozza az Országgyűlés tisztségviselői, a Kormány tagjai felé irányuló ügyiratokat és mindazokat az iratokat, amelyeknek kiadmányozási jogát magának tartotta fenn, továbbá mindazon ügyekben gyakorolja a kiadmányozási jogot, amelyeket jelen Szabályzat nem rendez.


 Helyettes országos tisztifőorvosok és az OTH igazgatójának

kiadmányozási jogköre

49. §

(1) A helyettes országos tisztifőorvosok, és az OTH igazgatója az országos tisztifőorvos egyedi utasítása alapján vagy az illetékes alacsonyabb beosztású dolgozó akadályoztatása esetén eljárhatnak bármely hatósági ügyben és aláírhatják az első-, illetve másodfokú határozatokat, szakhatósági véleményeket.

 

(2) A helyettes országos tisztifőorvosok, és az OTH igazgatója – feladatkörükben eljárva – kiadmányozhatják a minisztériumi államtitkárok, és a – minisztériumok kivételével – az országos közigazgatási szervek vezetői, valamint az ÁNTSz központi és területi szervei vezetőjének címzett iratokat.

 

(3) A helyettes országos tisztifőorvosok és az OTH igazgatója értelemszerűen kiadmányozhatják mindazon iratokat is, amelyeket a szervezetileg alájuk rendelt főosztályvezető kiadmányozhat.

 

Gazdasági főigazgató és

gazdasági főigazgató-helyettes

50. §

(1) A gazdasági főigazgató, illetve akadályoztatása esetén a gazdasági főigazgató-helyettes kiadmányozhatják a költségvetési keretszámokat nem érintő gazdasági témájú levelezést a felügyeleti szerv, a Magyar Államkincstár, és más államigazgatási szerv, valamint az ÁNTSz területi szerveinek gazdasági igazgatói felé.

 

(2) A céljellegű előirányzatok, feladatfinanszírozású támogatások, pályázatok pénzügyi beszámolóját a gazdasági főigazgató, távollétében pedig a gazdasági főigazgató-helyettes kiadmányozhatja.

 

(3) A gazdasági főigazgató, illetve gazdasági főigazgató-helyettes értelemszerűen kiadmányozhatja mindazon leveleket, amelyeket az alájuk rendelt szervezeti egységek vezetői kiadmányozhatnak.

 

 

Országos tisztifőgyógyszerész

51. §

(1) Az országos tisztifőgyógyszerész kiadmányozza a gyógyszerészi-gyógyszertári ügyekben szükséges hatósági első-, illetve másodfokú határozatokat, továbbá mindazon leveleket, amelyeket a IV. pont szerint a szakmai főosztályvezetők kiadmányozhatnak.

 

(2) Az országos tisztifőgyógyszerész szakmai levelezést folytathat a megyei tisztifőgyógyszerészekkel, az illetékes gyógyszerészi szervezetekkel, intézményekkel, szakmai konzultációkat, értekezleteket szervezhet, a meghívókat kiadmányozhatja, kiadmányozza – az országos tisztifőorvossal előzetesen egyeztetve - a megyei tisztifőgyógyszerészek munkájának irányítását szolgáló körleveleket, állásfoglalásokat.

 

Főosztályvezetők kiadmányozási jogköre

52. §

(1) A szakmai főosztályvezetők közigazgatási (hatósági) ügyekben az alábbi kiadmányokat írhatják alá:

- államigazgatási eljárási határidő meghosszabbítása

- hiánypótlásra felhívás

- áttétel más szervhez, hatósághoz hatáskör vagy illetékesség hiánya miatt

- amennyiben a főosztályvezető egyúttal országos tisztiorvos, vagy tisztigyógyszerész, akkor az 54. §-ban foglalt jogokkal is rendelkezik.

 

(2) A szakmai főosztályvezetők közérdekű bejelentések, panaszügyekben az alábbi kiadmányokat írhatják alá:

- áttétel más szervhez, hatósághoz hatáskör vagy illetékesség hiánya miatt

- az üggyel kapcsolatban tájékoztatás kérése az ÁNTSZ területi szerveitől

- szakmai vélemény kérése az ÁNTSZ országos intézeteitől

 

(3) A szakmai főosztályvezetők az (1) és (2) bekezdések alá nem tartozó ügyekben

- megkeresésre tájékoztatást adhatnak a megkeresés tárgyában az Országos Tisztifőorvosi Hivatal, illetve az Egészségügyi Minisztérium által korábban kiadott állásfoglalásról,

- szakmai ügyekben történő megkeresésre tájékoztathatják a megkeresőt saját szakmai véleményükről,

- az ÁNTSZ területi szerveitől tájékoztatást kérhetnek a Főosztály feladatkörébe tartozó, a területi szervnél rendelkezésre álló adatokról, információkról,

- szakmai levelezést folytathatnak az ÁNTSZ területi és országos intézeteiben dolgozó illetékes szakmai munkatársakkal,

- aláírhatják szakmai munkaértekezletek, konzultációk meghívóit.

 

53.§.

(1) A Jogi Főosztály vezetője

-  tájékoztatást adhat a megkeresés tárgyában alkalmazandó jogszabályokról,

-  szakmai levelezést folytathat az ÁNTSZ megyei intézetei jogtanácsosaival,

-  az OTH perképviselete tárgyában aláírja a bírósági kereseteket, egyéb beadványokat

 

(2) Közgazdasági főosztályvezető kiadmányozza

-  az egyenlegközlő leveleket és visszaigazolásokat,

-  átutalások részletezését,

-  bizonylatok másolatainak bekérését.

 

(3) Bér- és munkaügyi önálló osztály osztályvezetője kiadmányozza a munkáltatói és jövedelemigazolásokat.

 

(4) Koordinációs és Közbeszerzési Főosztály vezetője kiadmányozza a hiánypótlásra való felhívás, beérkező adatok egyeztetésével kapcsolatos levelezést az alábbi adatszolgáltatásokkal kapcsolatban:

-  főkönyvi adatszolgáltatás,

-  bevételek meghatározott köre utáni befizetések adatszolgáltatása,

-  helyszíni bírság,

-  kémiai terhelési bírság,

-  AT01 tartozásállomány adatszolgáltatás,

-  munkaügyi adatszolgáltatás,

-  mammográfiai szűrővizsgálatok postaköltsége;

-  az OTH Oktatási Központjának használatával kapcsolatban:

-  az oktatási és továbbképzési időn kívül eső időtartamra a pihenési turnusok kihirdetése az ÁNTSz szervezetei felé,

-   személyek értesítése a pihenési lehetőség megszerzéséről.

 

(5) A Nemzetközi Főosztály vezetője

- kiadmányozza a főosztály feladatkörébe tartozó uniós és nemzetközi ügyekkel kapcsolatos levelezést az Egészségügyi Minisztérium, illetve a társminisztériumok illetékes főosztályvezetőinek, és a társhatóságok főosztályvezetőinek, a Miniszterelnöki Hivatal EU tanácsi ülésekkel foglalkozó tisztségviselőjének és twinning nemzetközi összekötőjének, illetve az uniós és nemzetközi szervek tisztségviselőinek, valamint az ÁNTSz országos, központi és területi intézeteinek az alábbiakkal kapcsolatosan:

- mandátumok igazolása, egyeztetése;

- bizottsági, hálózati, szervezeti részvétel és képviselet;

- konferenciákon és egyéb rendezvényeken való részvétel;

- pályázati ügyek;

- nemzetközi és uniós ügyekkel kapcsolatos képzések;

az (5) bekezdés alá nem tartozó nemzetközi, uniós és ügyviteli ügyekben

- levelezést folytathat az ÁNTSz központi, területi és országos intézeteiben dolgozó illetékes munkatársakkal.

 

 (6) Az OGYFI főigazgatója jelen szabályzat 52. §-ában foglaltakon kívül kiadmányozhatja az OGYFI szakmai feladataival kapcsolatos leveleket.


Országos tisztiorvosok, országos tisztigyógyszerészek

 kiadmányozási jogköre

54. §

 Az országos tisztiorvosok, országos tisztigyógyszerészek munkaköri leírásukban foglaltak szerint

- kiadmányozzák a főosztály feladatkörébe tartozó első- és másodfokú határozatokat, szakhatósági állásfoglalásokat a munkaköri leírásukban felsorolt ügyekben,

-  szükség esetén szakmai véleményt, állásfoglalást kérnek az ÁNTSZ országos intézeteitől,

-  felszólítják az ügyfelet hiánypótlásra,

-  pótlólagosan adatokat, iratokat kérhetnek be az első fokon eljárt szervtől.


 

55. §

A helyettesítés során a helyettesítéssel – SzMSz vagy egyedi felhatalmazás alapján - megbízott személy a kiadmányozásra jogosult helyett, annak nevében, annak írógéppel írt neve fölé „h” betűjellel ellátva saját kézjegyével látja el az iratot.


A Hivatal képviselői

56.§.

 (1) A Hivatal törvényes képviselője az országos tisztifőorvos, aki egyben a Hivatal főigazgatója.

 

(2) A Hivatal bíróságok előtti jogi képviseletét a Hivatal jogtanácsos beosztású köztisztviselője, illetve egyedi meghatalmazás alapján ügyvéd látja el.

 

(3) A Hivatal nem peres képviseletét az országos tisztifőorvos által képviseletre feljogosított köztisztviselő is elláthatja.

 

(4) A Hivatal nevében kötelezettségvállalásra jogosult személyek körét a Kötelezettségvállalási Szabályzatban kell meghatározni.

 

(5) A Hivatal nevében aláírási joggal rendelkező személyek körét a Kiadmányozási Szabályzatban kell meghatározni.

 

(6) A különböző szakmai kollégiumokban, bizottságokban és egyéb testületekben a Hivatal képviseletét az országos tisztifőorvos által delegált személy látja el.


A sajtóval és a tömegtájékoztatást végző szervekkel való kapcsolattartás

rendje

57. §.

(1) A Hivatal az egységes, összehangolt tájékoztatás, valamint a médiával való korrekt, jó kapcsolat fenntartása érdekében a Kommunikációs Főosztály közreműködésével tájékoztatja a közvéleményt tevékenységéről, az állampolgárokat érintő kérdésekről.

 

(2) A sajtóval és a tömegtájékoztatást végző szervekkel való kapcsolattartás rendjét a Kommunikációs Szabályzat tartalmazza.


 

Jogszabály-tervezet véleményezésének rendje

58. §.

(1)        A Egészségügyi Minisztériumból véleményezésre megkapott előterjesztés-, illetve jogszabály-tervezetek véleményezése során az egységes hivatali álláspont érvényesülése érdekében a beérkező tervezeteket a tisztifőorvosi titkárság sokszorosítja és megküldi a tárgy szerint érintett szervezeti egységekhez, intézményekhez annak feltüntetésével, hogy az anyagot egyidejűleg mely további szervezeti egységek részére küldte meg. Amennyiben a véleményező szervezeti egység álláspontja szerint az anyag további szervezeti egység feladatkörét is érinti, a tisztifőorvosi titkárságnál haladéktalanul kezdeményezi a véleményezésre való megküldést.

 

(2) Az országos tisztifőorvos jelöli meg a Hivatal véleményét összefoglaló, és az elküldendő válaszlevelet elkészítő - a tervezet tárgya szerint érintett - szervezeti egységet. A véleményező szervezeti egységek az észrevételeiket az összefoglaló részére juttatják el a részükre megadott határidőn belül.

 

(3) Ha az egységes állásfoglalás kialakítása során az egyes szervezeti egységek között véleménykülönbség áll fenn, akkor a vélemények egyeztetése az összefoglaló szervezeti egység feladata. Amennyiben a véleményeltérés ezt követően is fennáll, a kérdésben a véleményező szervezeti egységeket irányító felettes vezetők egyeztetnek.

 

(4) Amennyiben a válaszadási határidő bármely okból nem tartható - különösen, ha bizonyos, hogy a tervezetre lesz észrevétel - az összefoglaló szervezeti egységnek erről és a várható elkészülési időpontról telefonon vagy egyéb rövid úton tájékoztatnia kell a véleményt kérő Egészségügyi Minisztériumot. Az esetleges késedelmesen elkészült válaszlevelet első lépésként munkapéldányként faxon kell megküldeni a véleményt kérő minisztérium részére. A fax visszaigazoló lapot az irattári példányhoz kell csatolni.

 

(5) Amennyiben a Egészségügyi Minisztérium az előterjesztés-, illetve jogszabálytervezet tárgyában szóbeli egyeztetést tart, azon - az országos tisztifőorvos egyéb intézkedése hiányában – az összefoglaló szervezeti egység képviseli a Hivatalt.


 

A munkakör átadás-átvétel szabályai

59.§.

(1) A munkakörök átadás-átvételét az egyes munkakörökben bekövetkező személyi változások, valamint tartós távollét (6 hónapot meghaladó) esetén kell végrehajtani.

 

(2) A munkakört a munkakör ellátására kinevezett új köztisztviselőnek vagy a munkakör helyettesítésével megbízott köztisztviselőnek kell átadni. Új kinevezés vagy helyettesítési megbízás hiányában a munkakört a közvetlen vezetőnek kell átadni.

 

(3) A munkakör átadás-átvételét jegyzőkönyvben kell rögzíteni. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell:

 a) az átadás-átvétel helyét, időpontját, tárgyát;

 b) az átadásra kerülő munkakör szakmai feladatait, a vonatkozó munkaköri leírást;

 c) a folyamatban levő fontosabb feladatok felsorolását és az azok végrehajtásának helyzetére vonatkozó adatokat, az elért eredményeket, a mutatkozó hiányosságokat;

 d) az átadásra kerülő iratanyagokat, utasításokat, tervek, szabályzatok, leltári tárgyak jegyzékét;

 e) az átadónak és az átvevőnek a jegyzőkönyv tartalmával, megállapításaival kapcsolatos esetleges észrevételeit, megállapításait.

 

(4)      A munkakör átadás-átvételi jegyzőkönyvet három példányban kell elkészíteni, azt az átadó és az átvevő köztisztviselő, valamint közvetlen munkahelyi vezetőjük írja alá. A jegyzőkönyv egy-egy példányát az aláírók kapják.


 

Adatvédelem

60. §.

(1) A hivatali (szolgálati) titok kezelésének részletes szabályait a vonatkozó jogszabályok, az Egészségügyi Minisztérium titokvédelmi szabályzata tartalmazza.

 

(2) A személyi adatok védelmére, valamint a közérdekű adatok nyilvánosságának biztosítására belső szabályzatok rendelkeznek.

 

(3)Az adatvédelmi szabályok betartásának biztosítását az országos tisztifőorvos által írásban megbízott adatvédelmi felelős felügyeli. Az adatvédelmi felelős:

 a) közreműködik, illetőleg segítséget nyújt az adatkezeléssel összefüggő döntések meghozatalában, valamint az érintettek jogainak biztosításában;

 b) ellenőrzi e törvény és az adatkezelésre vonatkozó más jogszabályok, valamint a belső adatvédelmi és adatbiztonsági szabályzatok rendelkezéseinek és az adatbiztonsági követelményeknek a megtartását;

 c) kivizsgálja a hozzá érkezett bejelentéseket, és jogosulatlan adatkezelés észlelése esetén annak megszüntetésére hívja fel az adatkezelőt vagy az adatfeldolgozót;

 d) elkészíti a belső adatvédelmi és adatbiztonsági szabályzatot;

 e) vezeti a belső adatvédelmi nyilvántartást;

 fgondoskodik az adatvédelmi ismeretek oktatásáról;

 g) javaslatot tesz az országos tisztifőorvosnak, ha az adatbiztonság érdekében intézkedés meghozatalát látja szükségesnek.

 

 

Munkavédelem, tűzvédelem

61. §

(1) Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeit a Hivatal köteles biztosítani. A munkavédelmi feladatok ellátásának rendjét, a munkáltató, valamint a munkavállalók jogait és kötelezettségeit a Munkavédelmi Szabályzat tartalmazza. A munkavédelmi feladatok teljesítése érdekében a Hivatal munkavédelmi felelőst foglalkoztat, illetve bíz meg.

(2)  A munkavállalók (köztisztviselők, munkaviszonyban állók) egészségét és biztonságát veszélyeztető kockázatokat értékelni kell és meg kell hozni a szükséges intézkedéseket.

(3) Az egészséges munkakörnyezet megvalósításának, valamint az egészségkárosodások megelőzésének érdekében a Hivatal foglalkozás-egészségügyi szolgálatot biztosít.

(4) A munkavédelmi felelős egyúttal ellátja a tűzvédelemmel kapcsolatos hivatali feladatokat is. A tűzvédelemmel kapcsolatos rendelkezéseket a Hivatal Tűzvédelmi utasítása tartalmazza.


Minőségbiztosítás

62. §.

(1)A Hivatal a szakmai és a gazdálkodási tevékenység színvonalának emelése érdekében minőségbiztosítási rendszert működtet.

 

(2)      A minőségbiztosítási vezető

a) kialakítja és működteti a Hivatal minőségirányítási rendszerét; ellátja a minőségirányítási dokumentáció elkészítésével és karbantartásával kapcsolatos feladatokat (minőségirányítási kézikönyv, minőségirányítási eljárások és utasítások stb.);

b)   koordinálja a Szolgálat központi és területi szerveinek minőségirányítási munkáját.


 

Az utasítási jog gyakorlásának szabályai

63.§.

 (1) A Hivatalon belül a vezetői utasítások írásbeliek és szóbeliek lehetnek.

 

(2) A Hivatalban normatív jellegű utasításokat a Hivatal illetve a Szolgálat működésére vonatkozóan az országos tisztifőorvos, a gazdálkodásra vonatkozóan - a belső szabályzatokban meghatározott körben - a gazdasági főigazgató adhat.

 

(3) Az országos tisztifőorvos utasításainak előkészítését az utasítás tárgya szerinti szervezeti egység végzi. Ugyanezen szervezeti egység gondoskodik az utasítás sokszorosításáról és kiadásáról.

 

(4) Az országos tisztifőorvosi, gazdasági főigazgatói utasítások számozása az alábbiak szerint történik: 

 

a)       ……../…… sz. országos tisztifőorvosi utasítás

b)       ……../…….sz. gazdasági főigazgatói utasítás

évenként elölről kezdődő folyamatos sorszám és az év megjelölésével. A sorszámok kiadása és nyilvántartása az országos tisztifőorvos illetve a gazdasági főigazgató titkárságának a feladata.

 

(5) Az országos tisztifőorvos szakmai kérdésekben kialakított állásfoglalását a Szolgálat központi szervei, illetve a Hivatal tárgy szerinti megfelelő szervezeti egységei készítik elő.

 

(6) A szakmai állásfoglalásokat a tárgy és a keletkezése időpontjának megjelölésével a tisztifőorvosi titkárság tartja nyilván.

 

(7) Az országos tisztifőorvos kezdeményezheti a szakmai állásfoglalásoknak  az Egészségügyi Minisztérium hivatalos lapjában történő közzétételét.

 

 

Az ellenőrzési jog gyakorlása

64. §.

(1)Az ellenőrzési jog gyakorlása az alábbi formában történik:

 a) vezetői ellenőrzés: a szervezeti egységek vezetői és irányítással megbízott felsőbb vezetők ellenőrzési jogukat – az általános jelentési kötelezettség szabályainak betartása mellett – közvetlenül és folyamatosan gyakorolják. Az ellenőrzési tevékenység tételes feladat- és hatásköri szabályozását a munkaköri leírás tartalmazza; 

 b) munkafolyamatokba épített ellenőrzés: a szakmai, gazdasági, ügyviteli folyamatokat úgy kell megszervezni, hogy a végrehajtó műveletek közé olyan ellenőrzési műveleteket is be kell iktatni, amelyek a folyamat szabályozásságának és célszerűségének megállapításait szolgálják, valamint a keletkező adatok valódiságáról való meggyőződést segítik elő;

 c) belső ellenőrzés: a Hivatal ellenőrzési munkaterve alapján, illetve az országos tisztifőorvos elrendelés alapján történik;

 d) felügyeleti ellenőrzés: a Egészségügyi Minisztérium munkaterve, illetve elrendelése alapján történik.

 

(2) Az ellenőrzés részletes szabályait a Belső Ellenőrzési Kézikönyv tartalmazza.

 

(3) A megyei intézetek tevékenységének ellenőrzésére az országos tisztifőorvos – a Szolgálat központi szerveinek szükség szerinti bevonásával – teljes körű általános felügyeleti vizsgálatot rendelhet el.

 

(4) Az egyes szakterületeken folyó szakmai munka rendszeres figyelemmel kísérése céljából, illetve az ügykörükbe tartozó ügyekben a Hivatal főosztályai – szükség szerint a Szolgálat központi szerveivel együttműködve – az általános felügyeleti vizsgálat periódusán belül szakmai célvizsgálatot tartanak.

 

(5) Az ellenőrzés során feltárt szabálytalanságok kezelésének eljárásrendjét, a Hivatal tervezési, pénzügyi lebonyolítási és ellenőrzési folyamatainak leírását jelen Szabályzat 3. sz. mellékletét képező Belső Ellenőrzési Kézikönyv tartalmazza.

 

(6) A Hivatal tevékenységében, gazdálkodásában rejlő kockázatok csökkenésére, illetve megszüntetésére a kockázatkezelési rendszer keretében kerül sor.


 

A Hivatal gazdálkodása

65.§.

(1) A Hivatal éves költségvetés alapján, a jóváhagyott előirányzatokon belül, a hatályos jogszabályokban meghatározott feltételek mellett  gazdálkodik, és készíti el feladatai ellátásával is összefüggésben beszámolóját.

 

(2) A Hivatal gazdálkodásának részletes szabályait –  úgymint a költségvetési tervezés, beszámolás, előirányzat-módosítás, költségvetési előirányzatok felhasználása, kötelezettségvállalás, utalványozás, érvényesítés rendje, selejtezés, leltározás, vállalkozás, kiegészítő tevékenység folytatásának rendje, önköltségszámítás stb. –  jelen Szervezeti és Működési Szabályzat V. részében felsorolt belső szabályzatok tartalmazzák.



IV.

A HIVATAL TESTÜLETI SZERVEI


Főigazgatói Tanács

66. §.

(1) Az országos tisztifőorvos vezetői munkáját és szakmai tevékenységét a Főigazgatói Tanács segíti.

 

(2) A Főigazgatói Tanács ülésein a jogszabályban meghatározott tagokon kívül esetenként részt vesznek az országos tisztifőorvos által meghívott személyek.

 

(3) A Főigazgatói Tanács:

 a) az időszerű szakmai feladatokat megtárgyaló és összehangoló;

 b) a résztvevő felső-vezetés kölcsönös tájékoztatására;

 c) az országos tisztifőorvos döntéseinek elősegítésére szolgáló értekezlet.

 

(4) A Főigazgatói Tanács összehívásáról az országos tisztifőorvos utasítása szerint a tisztifőorvosi titkárság gondoskodik.

 

(5) A Főigazgatói Tanács üléseiről jegyzőkönyvet kell vezetni, vagy emlékeztetőt kell készíteni, amelynek 1-1 példányát a résztvevőknek meg kell küldeni, s 1 példányát el kell helyezni az irattárban.


 

Felsővezetői értekezlet

67. §.

(1) A felsővezetői értekezlet az időszerű szakmai feladatokat és a Szolgálat tevékenységével kapcsolatos átfogó stratégiai kérdéseket tárgyalja meg.

 

(2) Az értekezleten részt vesz az országos tisztifőgyógyszerész, a helyettes országos tisztifőorvosok, az OTH igazgatója, a gazdasági főigazgató, a Humánpolitikai Főosztály vezetője, a Belső Ellenőrzési Főosztály vezetője és a Jogi Főosztály vezetője. A résztvevők meghívásáról a tisztifőorvosi titkárság gondoskodik.

 

(3) Az értekezletről jegyzőkönyvet kell vezetni, vagy emlékeztetőt kell készíteni, amelynek 1-1 példányát a résztvevőknek meg kell küldeni, s 1 példányát el kell helyezni az irattárban.

 

 

Vezetői értekezlet

68. §.

(1) Az országos tisztifőorvos a Hivatal valamennyi vezető beosztású köztisztviselője számára szükség szerint, de legalább negyedévente egy alkalommal vezetői értekezletet tart.

 

(2) A vezetői értekezlet az időszerű szakmai feladatokat és a hivatali egységek tevékenységével kapcsolatos kérdéseket tárgyalja meg. 

 

(3) Az értekezletről jegyzőkönyvet kell vezetni vagy emlékeztetőt kell készíteni, amelyet az irattárban meg kell őrizni. 

 

 

Munkaértekezlet

69.§.

(1) A Hivatalban évente legalább egy alkalommal munkaértekezletet kell tartani.

 

(2) A munkaértekezleten értékelni kell a Hivatal éves, illetőleg időszakos tevékenységét, a korábbi feladatok végrehajtását, meg kell határozni a következő időszak tennivalóit, konkrét feladatait és követelményeit. Az értekezleten a Hivatal valamennyi köztisztviselője részt vesz.

 

(3) Az értekezletről jegyzőkönyvet kell vezetni, vagy emlékeztetőt kell készíteni, amelyet az irattárban meg kell őrizni.

 


Referáló értekezlet

70.§.

(1) A helyettes országos tisztifőorvosok, a Hivatal igazgatója, illetőleg a főosztályvezetők az általuk irányított szervezeti egységek részére szükség szerint referáló értekezletet tartanak.

 

(2) Az értekezlet célja tájékoztatás nyújtása az aktuális felsővezetői döntésekről, valamint a munkatervi és egyéb aktuális feladatok végrehajtásának figyelemmel kísérése, az új feladatok végrehajtásának koncepcionális előkészítése.

 

Megyei tisztifőorvosi értekezlet

71. §.

 (1) Az országos tisztifőorvos a megyei/fővárosi tisztifőorvosok részére szükség szerint, de legalább évente négy alkalommal megyei tisztifőorvosi értekezletet tart.

 

(2) A megyei tisztifőorvosi értekezlet az időszerű szakmai feladatokat és az intézetek tevékenységével kapcsolatos kérdéseket tárgyalja meg.

 

(3) A megyei tisztifőorvosi értekezleten – a szakterületüket érintő napirendi pontok tárgyalásánál – részt vesznek a hivatali szervezeti egységek vezetői, valamint a Szolgálat központi szerveinek vezetői.

 

(4) Az értekezletről jegyzőkönyvet kell vezetni, vagy emlékeztetőt kell készíteni, amelyet az irattárban kell elhelyezni.

 

 

Városi tisztifőorvosi értekezlet

72. §.

Az országos tisztifőorvos évente legalább egy alkalommal városi tisztifőorvosi értekezletet hív össze, ahol tájékoztatja a városi tisztifőorvosokat a Szolgálat távlati és aktuális feladatairól.

 

 

Megyei tisztifőgyógyszerészi értekezlet

73.§. 

(1) Az országos tisztifőgyógyszerész a megyei tisztifőgyógyszerészek és tisztigyógyszerészek részére szükség szerint, de legalább havonta egy alkalommal megyei tisztifőgyógyszerészi értekezletet tart.

 

(2) A megyei tisztifőgyógyszerészi értekezlet az időszerű szakmai feladatokat és az intézetek tevékenységével kapcsolatos kérdéseket tárgyalja meg.

 

(3) A megyei tisztifőgyógyszerészi értekezleten részt vesznek az országos tisztigyógyszerészek, valamint a szakterületüket érintő kérdések tárgyalásánál a Gyógyszerészeti Főosztály munkatársai. 

 

(4) Az értekezletről jegyzőkönyvet kell vezetni, vagy emlékeztetőt kell készíteni, amelyet az irattárban kell elhelyezni.

 

 

Szakmai értekezlet

74. §.

A Hivatal vezető beosztású köztisztviselői megyei partnereik részére a szakági feladatok értékelése, a végrehajtással kapcsolatos teendők megjelölése, továbbá jelentősebb jogszabályok egységes végrehajtása céljából szükség szerint, de legalább évente egy alkalommal - a Szolgálat országos intézeteinek bevonásával - szakmai értekezletet tartanak.

 

V.

KÖTELEZŐ JELLEGGEL ALKALMAZANDÓ

SZABÁLYZATOK ÉS ELJÁRÁSI

RENDEK

 

75.§.

(1) A Hivatal belső szabályzatait a jogszabályok és a Szervezeti és Működési Szabályzat rendelkezéseinek figyelembevételével kell megalkotni és alkalmazni.

 

(2) A Hivatal kötelezően elkészítendő belső szabályzatai:

a) Közszolgálati Szabályzat; 

b) Adatvédelmi Szabályzat;

c) Adatbiztonsági Szabályzat;

d) Ügyiratkezelési Szabályzat és Irattári terv;

e)  Bélyegzőkezelési Szabályzat;

f)  Munkavédelmi Szabályzat;

g)  Tűzvédelmi Utasítás;

h) Gazdálkodási Szabályzat;

i)  Gazdálkodási Ügyrend és Számviteli Politika;

j)  Leltározási és Selejtezési Szabályzat;

k) Vállalkozási tevékenységről és pénzügyi-számviteli elszámolásáról szóló Szabályzat;

l)  Alaptevékenységen belül végzett kiegészítő, kisegítő tevékenység szerződéskötési rendje;

m) A kötelezettségvállalás, utalványozás, ellenjegyzés rendjéről szóló Szabályzat;

n) Közbeszerzési Szabályzat;

o) Önköltségszámítási Szabályzat;

p) Belső Ellenőrzési Kézikönyv;

r)  Munkaügyi Szabályzat;

s)  Készenléti Szabályzat;

t)  Kommunikációs Szabályzat;

u)  Informatikai Biztonsági Szabályzat;

v)  Számítástechnikai Üzemeltetési Szabályzat;

w)  Eszközök és Források Értékelési Szabályzata;

x)  Pénzkezelési Szabályzat.

 

(3) A Hivatal belső szabályzatait az országos tisztifőorvos adja ki.

 

(4) A Szervezeti és Működési Szabályzatot, valamint a belső szabályzatokat, valamint ezek módosításait összeszerelve kell az irattárban őrizni.

 

(5) A Hivatal szabályzatainak aktualitását naprakészen meg kell őrizni, ezért az érintett szervezeti egység vezetője a szükséges módosításokra folyamatosan köteles feletteseinek javaslatot tenni. A belső szabályzatokat és azok módosításait jóváhagyás után közzé kell tenni, hogy az érdekeltek tudomására jusson.  A szabályzatokból 1-1 példányt biztosítani kell a hivatali szervezeti egységek részére.

 

(6) A belső szabályzatokat a Hivatal köztisztviselőivel és az újonnan belépőkkel ismertetni kell. E célból nyilvántartást kell vezetni, amelyben a dolgozó aláírásával köteles igazolni, hogy az előírásokat megismerte és tudomásul veszi, hogy azok betartása számára kötelező. A köztisztviselő napi munkájához szükséges belső szabályzatokból 1 példányt részére biztosítani kell.

Ezen kötelezettség a hivatali egység vezetőjét terheli.


 

VI.

VEGYES RENDELKEZÉSEK


Mellékletek és függelékek

76. §. 

(1) A Szervezeti és Működési Szabályzat mellékletei:

 1. számú: Vagyonnyilatkozat tételi kötelezettséggel járó munkakörök felsorolása

 2. számú: Képzettségi pótlékra jogosító munkakörök meghatározása

 3. számú: Belső Ellenőrzési Kézikönyv


(2) A Szervezeti és Működési Szabályzat függelékei:

 1. számú függelék: A Hivatal logo-jának bemutatása

 2. számú függelék: A Szolgálat hatósági feladatait meghatározó jogszabályok jegyzéke (CD adathordozón)

 3. számú függelék: A Hivatal hatósági jogkörei

 4. számú függelék: A Hivatal szervezeti felépítésének grafikus ábrázolása

 5. számú függelék: A Hivatal által használt bélyegzők leírása és lenyomata


 

Budapest, 2006. szeptember 8.

 

Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat
www.antsz.hu