Főoldal » Bal menü » Oktatás 2015.01.09. » Illés Barbara

Tizennégy magyar olimpiai arany veszett eddig el

2015.01.09. péntek 09:27Nyomtatás

A magyar sportdiplomácia erőtlensége az elmúlt közel száz évben több mint tíz alkalommal igazolódott az olimpiákon, amikor a legjobb magyar versenyzők legfeljebb ezüstérmesek lehettek. Az "összeesküvések" első elszenvedője, az ötpróbázó Somfay Elemér volt, aki élete végéig bajnoknak tartotta magát, az akadályfutó Rozsnyói Sándor csupán fél óráig ünnepelhetett. A műkorcsolyázó Sallay András, Regőczy Krisztina párt 1980-ban az amerikai média egyértelműen a legjobbnak nyilvánította. A birkózó Tóth Istvánt a siker kapujában váratlanul leléptették, Hajtós Bertalant ugyancsak téves bírói döntést fosztotta meg első helyétől, a tőröző Elek Ilonát a részrehajló bíráskodás. A kardvívó Nemcsik Zsolt már vissza is vágott tavalyi vereségéért. Az elvett, elbukott aranyak sorát Annus Adrián és Fazekas Róbert esete zárja, bár ők maguk okozták vesztüket.

Miután a lausanne-i székhelyű nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) április elsején jogerősen is megfosztotta aranyérmétől Annus Adriánt és Fazekas Róbertet, a tizenharmadik, illetve a tizennegyedik magyar olimpiai aranyérem nem került ahhoz, aki a legjobb teljesítményt nyújtotta az adott versenyen. Annus és Fazekas magának köszönheti, hogy megfosztották első helyétől, felsorolásunk szereplői azonban általában vétlenek voltak abban, hogy a második vagy a harmadik helyre kerültek, mert mindent megtettek a diadal érdekében, csak nagyhatalmi játszma áldozatai lettek, vagy a bírók részrehajlása akadályozta meg elsőségüket.

Somfay élete végéig bajnoknak tartotta magát

Az első méltánytalanság a magyar sportot 1924-ben, Párizsban érte. Akkor az ötpróbázó Somfay Elemérnek a kétszáz méteres futásban hat tizeddel elmérték az idejét, és így finn riválisát hirdették ki győztesnek. Somfay, aki Stromfeld Aurél rokona volt, élete végéig nem volt képes megemészteni a hibát, és még a síremlékére is azt íratta, hogy olimpiai bajnok. A magyar csapatvezetés a vesztes háború után vélhetően annak örült, hogy az antwerpeni kényszerű kihagyás után egyáltalán részt vehetett a játékokon, az óváson nem is gondolkodtak.

Nyolc év múlva a kétszeres bajnok tornász, Pelle István lehetett volna háromszoros aranyérmes is, de a bírók vagy feledékenységből, vagy szándékosan eltüntették azt a jegyzőkönyvet, amelyikben a nyújtón bemutatott javítógyakorlatát lepontozták. Az akkori szabályok értelmében Pellének lehetősége volt egyszeri rontásra, és utána egy újabb gyakorlat bemutatására, ám az erről készült jegyzőkönyv szőrén-szálán eltűnt.

Pórul járt úszóváltó, lepontozott tornászcsapat

Fordított eset híján

Fordított esetről, amikor a magyar versenyző javára tévedtek, kevés írásos emlék született, de valószínű kevés ilyen is volt, mert sportdiplomáciai gyengeségünk nem új keletű.

Egy olyan legendává nemesült eset azonban közszájon forog, hogy minden idők legzseniálisabb öttusázója, Balczó András 1972-es müncheni győzelmekor a lövészetnél a táblája mellé lőtt, de gyorsan újratöltött, és észre sem vették hibáját. Az esetet soha senki nem bizonyította, csak a szóbeszéd tartja így.

A tornában Hencsei Pál sporttörténész szerint még két aranyérem úszott el a pontozóbírók ténykedése miatt. 1936-ban, Berlinben a magyar női tornászcsapat végül a harmadik helyet szerezte meg, 1948-ban a másodikat. Előbb Tőrös Olga mindaddig sohasem látott, ebből adódóan nagy meglepetéssel fogadott akrobatikus ugrásait nem fogadták kellő elismeréssel, így még az ezüst sem a magyarokhoz került. "1948-ban még furcsább eset történt, hiszen a csehszlovák Eliska Misakova gyermekparalízisben elhunyt Londonban. A pontozóbírók feltehetően nehezen függetlenítették magukat az eseménytől és a csehszlovákok nyakába került az arany - a két válogatott között minimális különbség alakult ki -, holott a magyarok jobban rászolgáltak volna az elsőségre. Ezen az olimpián a magyar 4x200-as gyorsúszó váltó is kiválóan teljesített, a világcsúcson belül úszott, az amerikaiak viszont így is legyőzték Kádas Gézáékat. Azonban kiderült: az egyik váltásuk nem volt szabályos, a megengedettnél hamarabb ugrott a vízbe soros úszójuk. A vesztes háború után talán érthetően egyik esetben sem fellebbeztek a magyar sportvezetők" - mondta Hencsei, aki a műszaki egyetem tanára és a Magyar Olimpiai Akadémia tagja.

 

1996 Atlanta

2000 Sydney

2004 Athén

2008 Peking

Aranyérem

7

8

8

4

Ezüstérem

4

6

6

5

Bronzérem

10

3

3

6

 

Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat
www.antsz.hu