Tájékoztató a KEOP-1.3.0 pályázathoz szükséges OKI szakvéleményről.

2007.11.27. kedd 20:32Nyomtatás

TÁJÉKOZTATÓ A KEOP-1.3.0 PÁLYÁZATHOZ SZÜKSÉGES OKI SZAKVÉLEMÉNYRŐL

 

A Környezet és Energia Operatív Program KEOP-1.3.0 jelű kétfordulós konstrukciója keretében mód nyílik az ivóvízminőség pályázati úton elnyerhető támogatással történő javítására. A konstrukció általános célja a lakosság egészséges ivóvízzel való ellátása a 98/83/EK irányelv és a hatályos 201/2001. (X.25.) Kormányrendeletben (a továbbiakban rendelet) rögzített határértékek, illetve az OKI (Országos Környezetegészségügyi Intézet) Vízhigiénés és vízbiztonsági főosztályának szakvéleménye alapján, egyedi, illetve térségi ivóvízminőségjavító projektek keretében, a Rendelet szerinti prioritásnak megfelelő ütemezéssel.

A pályázati útmutató a szakmai jogosultsági feltételeiről az alábbi útmutatást adja: „Szerepel a település a hatályos 201/2001. (X.25.) Rendelet 6. sz. mellékletének A) vagy B) részében és a pályázó csatolta az OKI szakvéleményét a rendeletben szereplő besorolás ellenőrző mérések szerinti megfelelőségéről”

VAGY

„az OKI csatolt szakvéleménye szerint az ellenőrző mérések alapján a szolgáltatott ivóvízben lévő paraméterek közül valamelyik nem felel meg a Rendelet 1. sz. mellékletének A) és B) pontjában szereplő határértékeknek, illetve C) pontjában az ammónium határértékének”

Az OKI szakvéleménye „arról, hogy az ellenőrző mérések alapján a szolgáltatott ivóvízben lévő paraméterek értékei közül melyik nem felel meg a Rendelet 1. sz. mellékletének A) és B) pontjában szereplő határértékeknek, illetve C) pontjában az ammónium határértékének” a pályázat mindkét fordulójában a csatolandó dokumentumok között szerepel. A pályázati követelményekhez igazodva az OKI szakvéleménye nem terjed ki a pályázó település(ek) ivóvízellátásának, az ivóvízzel kapcsolatos kockázatoknak és a vízbiztonsági helyzetnek az átfogó közegészségügyi megítélésére, és a jelen fázisban nem foglal állást a beadványban előterjesztett ivóvízminőségi probléma közegészségügyi szempontból megfelelő megoldásáról sem.

Az alábbiakban rövid tájékoztatást találnak arról, hogy hogyan keressék meg az OKI-t a csatolandó szakvélemény beszerzése érdekében, és milyen adatokat kérünk a szakvélemény elkészítéséhez.

Az OKI szakvéleményét az alábbi címen kell megrendelni postai ajánlott levélben: Dr. Dura Gyula mb. főigazgató, Országos Környezetegészségügyi Intézet, 1097 Budapest, Gyáli út 2-6 (1437 Pf.: 839)

Felhívjuk a pályázók szíves figyelmét, hogy a pályázati jogosultság elbírálásának alapját az ÁNTSZ ivóvízminőségi adatbázisában rendelkezésre álló adatok képezik. Tekintettel arra, hogy az adatbázis nem minden esetben teljes, a jogosultsági igény elbírálását meggyorsíthatja a rendelkezésre álló adatok benyújtása. A szakvélemény elkészítéséhez szükséges adatokat, dokumentumokat kérjük a levélhez mellékelni. Kérjük, hogy mindig szíveskedjenek a vízminőségi adatokat elektronikus levélhez csatolt mellékletben is benyújtani, számolótábla (pl. EXCEL) formátumban, a mintavételi hely és –idő, valamint az ÁNTSZ kód feltüntetésével (pdf formátum nem felel meg!) a kadar.mihaly@oki.antsz.hu és borsanyi.matyas@oki.antsz.hu címekre.

Kérjük, győződjenek meg arról, hogy a benyújtott vízminőségi adatok bekerültek-e az adatbázisba. Az adatbázisnak ellentmondó adatokat csak akkor tudunk figyelembe venni, ha az ÁNTSZ területileg illetékes kistérségi és/vagy regionális intézete csatolt állásfoglalásban nyilatkozik azok hitelességéről elfogadhatóságáról.

A szakvéleményt térítés ellenében készítjük; a térítési díj munkaóra-függő; a legegyszerűbb esetekben 22000 Ft+ÁFA a térítési díj, azonban az adatellenőrzés munkaigényétől függően az összeg ennek többszöröse is lehet.

A kérelem legalább az alábbi adatokat tartalmazza:

- A pályázó(k) megnevezése és képviselőjük, elérhetőségekkel;

- A pályázatban szereplő település(ek) és ivóvíz szolgáltató(k);

- A pályázati jogosultságot vélelmezetten megalapozó ivóvízminőségi probléma: a kifogásolt paraméter(ek) felsorolása;

- A település(ek) ivóvízellátásának jelenlegi megoldási módja (csak saját ivóvízellátás; más település(ek)nek is átadott ivóvíz; csak más településtől átvett ivóvíz, és az ellátott település(ek) lefedettsége, stb.;

- A település(ek) fő ivóvíz ellátási adatai: az ivóvízellátásban részesülő személyek száma a pályázatban szereplő települése(ke)n, részarányuk az összes lakosságon belül; a napi összes ivóvíz termelés;

- Az ivóvíz forrás(ok) jellemzése: védett vagy sérülékeny a vízbázis (a Rendelet 4.§ (2) értelmében), és ha az utóbbi, milyen eredetű; folyamatosan és időszakosan üzemelő kutak adatai (talpmélység, vízhozam, jellemző üzemeltetési mód); a kutak által termelt víz minősége (a pályázat szempontjából lényeges paraméterek tekintetében, adatsorokkaldokumentálva).

- A szolgáltatott (fogyasztási helyeken mért) ivóvízminőség: az utolsó 3 (szükség esetén /pl.kevés adat/ több) év adatai alapján; Az adatszolgáltatás terjedjen ki legalább az összes a Rendelet 1. melléklete alapján kifogás alá eső paraméterre és tartalmazza a mintavételi helyek megnevezését, azok dátumát és a mért értékeket. Meg kell nevezni a mérést végző laboratóriumot is.

További adatok, melyek esetenként hasznosak lehetnek a szakvéleményhez (ilyen pl. a nitrit határérték túllépés megítélése):

- Az ivóvíz kezelés- és elosztás jellemzése; a vízkezelésre, tározásra és a hálózatra vonatkozó legfontosabb információk (kezelés/fertőtlenítés módja; tározók száma, elhelyezése térfogata, jellege; a hálózat főbb méretei és geometriája, a vízminőség hálózatban bekövetkező változása, és az ebből eredő vízminőségi problémák megelőzése/kezelése érdekében tett üzemeltetési/karbantartási intézkedések).

- Az ÁNTSZ ellenőrzések és hatósági intézkedések dokumentumai a fent jelzett időszakban, a területileg illetékes kistérségi és/vagy regionális ÁNTSZ megítélése a pályázat alapját képező vízminőségi problémáról.

Budapest, 2008-02-07

Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat
www.antsz.hu