Eseménynaptár

tesztbanner
Új Széchenyi Terv
banner_oltasbiztonsag.png
Főoldal » Felső menü » Ügyfeleknek » Hatósági ügyintézés » Engedélyek » Egészségügyi igazgatás

8. Háziorvosi, házi gyermekorvosi, fogorvosi működtetési jog (praxisjog) engedélyezése

2011.02.15. kedd 12:14Nyomtatás

1. Ügy megnevezése, tárgya 

Működtetési jog a megyei kormányhivatal népegészségügyi szakigazgatási szerve által a háziorvosok, házi gyermekorvosok, fogorvosok részére adott önálló orvosi tevékenység (területi ellátási kötelezettség körében az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény szerint a háziorvos, a házi gyermekorvos, a fogorvos (a továbbiakban együtt: háziorvos) által nyújtott egészségügyi ellátás) nyújtására jogosító engedélyben foglalt jog. 

A háziorvos önálló orvosi tevékenységet - akadályoztatásának jogszabályban meghatározott eseteit kivéve - csak személyesen folytathat az önkormányzat által meghatározott háziorvosi körzetben, a működtetési jogot engedélyező határozat jogerőre emelkedésétől.

A működtetési jog alapján végezhető önálló orvosi tevékenység - törvényben meghatározott kivétellel - csak a települési önkormányzat rendeletében meghatározott háziorvosi körzetben folytatható. 

A működtetési jog olyan, személyhez kapcsolódó vagyoni értékű jog, amely jogszabályban meghatározott feltételek fennállása esetén elidegeníthető és folytatható. 

A működtetési jog jogosultjának halála esetén - egymást követő sorrendben - a működtetési jog folytatására 

a) a házastárs, illetőleg 

b) az egyenesági leszármazó  jogosult. 

A b) pontban meghatározott személyek között a leszármazási fok határozza meg a működtetési jog folytatására való jogosultság sorrendjét. 

A működtetési jog bérbe, haszonbérbe nem adható és gyakorlásának joga sem ingyenesen, sem visszterhesen más részére át nem engedhető. 

Nem kaphat működtetési jogra vonatkozó engedélyt az a kérelmet benyújtó orvos 

a) aki működtetési joggal már rendelkezik, 

b) akitől a működtetési jogot az orvosi tevékenysége gyakorlásával összefüggő jogszabálysértő magatartása miatt visszavonták, a visszavonástól számított 5 évig, 

c) akit szándékos bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen elítéltek, akit gondatlan bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen végrehajtandó szabadságvesztésre ítéltek, vagy akit a foglalkozástól eltiltottak, mindaddig, amíg nem mentesül a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól. 

2. Eljáró hatóság megnevezése, postai és elektronikus címe, telefon- és telefax-száma, ügyfélfogadás rendje, illetékes ügyintéző(k) neve, beosztása

Eljáró hatóság: illetékes megyei kormányhivatal népegészségügyi szakigazgatási szerve 

Megyei kormányhivatalok népegészségügyi  szakigazgatási szerveinek elérhetőségét a „Hatósági ügyintézés/Egyéb fontos információk” menüpontja tartalmazza

3. Alkalmazandó hatályos jogszabályok címe, száma

2000. évi II. törvény az önálló orvosi tevékenységről  18/2000. (II. 25.) Korm. rendelet a háziorvosi működtetési jog megszerzéséről és visszavonásáról, valamint a háziorvosi tevékenységhez szükséges ingó, ingatlan vagyon és működtetési jog megszerzésének hitelfeltételeiről  323/2010. (XII.27.) Korm. rendelet az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatról, a népegészségügyi szakigazgatási feladatok ellátásáról, valamint a gyógyszerészeti államigazgatási szerv kijelöléséről  4/2000. (II. 25.) EüM rendelet a háziorvosi, házi gyermekorvosi és fogorvosi tevékenységről 

4. Ügyintézési útmutató

4.1 Ki és hogyan nyújthatja be a kérelmet

A kérelmet az az orvos nyújthatja be, aki  háziorvosi, házi gyermekorvosi, fogorvosi tevékenység végzésére jogosult és működtetési jogot kíván (elidegenítés vagy betöltetlen körzet esetén ill. új körzet létesítése miatt) megszerezni ill. működtetési jogot szándékozik folytatni. 

A kérelem benyújtható írásban vagy szóban. Ez utóbbi estben a hatóság ügyintézője a kérelemről jegyzőkönyvet vesz fel.

4.2 A kérelemben feltüntetendő adatok (amennyiben az eljárás kérelemre indul)

A kérelem-minta a Hatósági ügyintézés/Letölthető dokumentumok menüpont alatt megtalálható.

4.3 A kérelemhez csatolandó dokumentumok

a) az előírt szakképzettséget igazoló bizonyítvány vagy háziorvosoknál a szakgyakorlat elvégzését követő vizsga bizonyítványa 

b) a működési nyilvántartási lap másolata 

c) tevékenység végzéséhez szükséges, egészségügyi alkalmasságra vonatkozó orvosi igazolás 

d) a működtetési jog folytatása esetén: a kérelmezőnek a folytatásra való jogosultságát igazoló okiratokat, ideértve - több folytatásra jogosult személy esetén - a működtetési jog folytatására egyedül jogosultnak a személyére vonatkozó megállapodást is 

A dokumentumok az alábbi formában nyújthatók be: 
- eredetiben vagy  - hiteles másolatban vagy 
- eredeti bemutatása mellett fénymásolatban. 

Amennyiben az ügyfél az eredeti dokumentum bemutatása mellett fénymásolatot nyújt be, azt az ügyintéző összeveti a bemutatott eredeti példánnyal és azonosság esetén a másolatra feljegyzi az eredeti példány bemutatásának tényét, időpontját, kézjegyével ellátja, az eredeti példányt pedig visszaadja az ügyfélnek. Amennyiben a hatóság másolja le az eredeti okiratot, oldalanként 100 Ft illetéket kell az eredeti okiraton illetékbélyegen leróni. 

4.4 Jogszabály szerint kötelező, vagy az engedélyező hatóság által ajánlott formanyomtatványok

Jogszabály a kérelemhez formanyomtatványt nem rendszeresített.

4.5 Ügyintézési folyamat leírása

A hatóság a megadott adatok alapján dönt az engedély megadásáról. 

Az általános ügyintézési folyamat leírását a „Hatósági ügyintézés/Egyéb fontos információk” menüponton belül találja meg. 

4.6 Közreműködő szakhatóságok, egyéb hatóságok

5. Ügyintézési határidő

Az ügyintézési határidő 30 nap. 

Az ügyintézési határidő meghosszabbításáról, kezdetéről, az ügyintézési határidőbe nem beszámítható időtartamokról, a határidő számítási módjáról a  „Hatósági ügyintézés/Egyéb fontos információk” menüponton belül tájékozódhat.

6. Igazgatási szolgáltatási díj, illeték mértéke, megfizetés módja

Az eljárásért az  1/2009. (I.30.) EüM rendelet  1. számú melléklete I.2.1. pontja szerinti igazgatási szolgáltatási díjat az eljárás megindításakor kell megfizetni postai befizetéssel vagy átutalással. Az eljáró hatóság számlaszámát az  1/2009. (I.30.) EüM rendelet  2. számú
melléklete tartalmazza. 

A díj megfizetését a kérelem  benyújtásakor igazolni kell. A befizetés megtörténte a postai feladóvevény, illetve az átutalást bizonyító bankkivonattal igazolható. 

Az igazgatási szolgáltatási díjfizetési kötelezettségről, a díj meg nem fizetéséről, a díjfizetési kötelezettség alóli mentességről szóló tájékoztató a „Hatósági ügyintézés/Egyéb fontos információk” menüponton belül elérhető. 

7. Elektronikus úton végezhető cselekményekről tájékoztatás

A tájékoztató a „Hatósági ügyintézés/Egyéb fontos információk” menüponton belül elérhető.

8. Egyéb

Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat
www.antsz.hu