Eseménynaptár

tesztbanner
Új Széchenyi Terv
banner_oltasbiztonsag.png

2.Végleges radioaktív hulladéktároló lezárási engedélye iránti kérelem benyújtásához

2011.02.14. hétfő 16:02Nyomtatás

1. Ügy megnevezése, tárgya

Radioaktív hulladékot (további felhasználásra már nem kerülő olyan radioaktív anyag, amely sugárvédelmi jellemzők alapján nem kezelhető közönséges hulladékként ) csak átmeneti vagy végleges hulladéktárolóban lehet elhelyezni. 

Átmeneti hulladéktároló és a végleges hulladéktároló létesítéséhez, telepítéséhez, üzemeltetéséhez, átalakításához, megszüntetéséhez, lezárásához engedély szükséges.

Lezárási engedély csak végleges hulladéktároló lezárásához adható ki.

2. Eljáró hatóság megnevezése, postai és elektronikus címe, telefon- és telefax-száma, ügyfélfogadás rendje, illetékes ügyintéző(k) neve, beosztása

Eljáró hatóság: a hulladéktároló fekvése szerint illetékes Sugáregészségügyi Decentrum. Megyei kormányhivatalok népegészségügyi szakigazgatási szerveinek elérhetőségei és a Sugáregészségügyi Decentrumok felsorolását tartalmazó 16/2000. (VI.8.) EüM rendelet 7. számú melléklete, a Hatósági ügyintézés/Egyéb fontos információk” menüponton belül megtalálhatóak.

 3. Alkalmazandó hatályos jogszabályok címe, száma

  • Az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény - - 323/2010. (XII.27.) Korm. rendelet az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatról, a népegészségügyi szakigazgatási feladatok ellátásáról, valamint a gyógyszerészeti államigazgatási szerv kijelöléséről
  •  Az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény egyes rendelkezésének végrehajtásáról szóló 16/2000. (VI.8.) EüM rendelet

  •  A radioaktív hulladékok átmeneti tárolásának és végleges elhelyezésének egyes kérdéseiről, valamint az ipari tevékenységek során bedúsuló, a természetben előforduló radioaktív anyagok sugár-egészségügyi kérdéseiről szóló 47/2003. (VIII.8. ) ESzCsM rendelet

4. Ügyintézési útmutató

4.1 Ki és hogyan nyújthatja be a kérelmet

A kérelmet benyújthatja természetes személy, illetve gazdálkodó szervezet. 

A kérelem benyújtható írásban és szóban (természetes személy ügyfél esetében) is. Ez utóbbi esetben a hatóság ügyintézője a kérelemről jegyzőkönyvet vesz fel.

4.2 A kérelemben feltüntetendő adatok (amennyiben az eljárás kérelemre indul)

a) A kérelmező megnevezése, címe.

b) A kérelmező telephelyének (ahol a tevékenységet végzik) megnevezése, címe.

c) Létesítési engedélyben és üzemeltetési engedélyben szereplő előírások.

d) A végleges hulladéktároló lezárása szükségességének indokolása.

4.3 A kérelemhez csatolandó dokumentumok

a) Teljes körű biztonsági jelentés a kérelem megalapozásához.

b) Lezárási terv ( beleértve a telephely megtisztításának tervét ).

c) Aktív intézményes ellenőrzésre való áttérés terve.

A dokumentumok az alábbi formában nyújthatók be:

  •  eredetiben vagy 

  •  hiteles másolatban vagy

  • az eredeti bemutatása mellett fénymásolatban.

Amennyiben az ügyfél az eredeti dokumentum bemutatása mellett fénymásolatot nyújt be, azt az ügyintéző összeveti a bemutatott eredeti példánnyal és azonosság esetén a másolatra feljegyzi az eredeti példány bemutatásának tényét, időpontját, azt kézjegyével ellátja, az eredeti példányt pedig visszaadja az ügyfélnek.

Amennyiben a hatóság másolja le az eredeti okiratot, oldalanként 100.- Ft illetéket kell az eredeti okiraton illetékbélyegben leróni

4.4 Jogszabály szerint kötelező, vagy az engedélyező hatóság által ajánlott formanyomtatványok

A kérelemhez a hatóság kérelem-mintát nem rendszeresített.

4.5 Ügyintézési folyamat leírása

Az engedélyezési eljárást végző Sugáregészségügyi Decentrum a megadott adatok alapján, szükség esetén helyszíni szemlét tartva dönt az engedély megadásáról. Az általános ügyintézési folyamat leírását a „Hatósági ügyintézés/Egyéb fontos információk” menüponton belül találja meg.

4.6 Közreműködő szakhatóságok, egyéb hatóságok

Az engedélyezési eljárások során az alábbi szakhatóságok működnek közre: minden esetben:

a) környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőség,

b) építésügyi hatóság,

c) az Országos Atomenergia Hivatal,

d) Országos Rendőr-főkapitányság,

e) bányakapitányság.

Nyitott sugárforrás esetén:

a Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, a fővároban Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság és Fővárosi Polgári Védelmi Igazgatóság.

Ha az eljárás honvédelmi vagy katonai célú létesítmény működési vagy védőterületén tervezett létesítmény megvalósulására irányul:

Honvéd Vezérkar főnöke.

5. Ügyintézési határidő

Az ügyintézési határidő 30 nap.

Az ügyintézési határidő meghosszabbításáról, kezdetéről, az ügyintézési határidőbe nem beszámítható időtartamokról, a határidő számítási módjáról a „Hatósági ügyintézés/Egyéb fontos információk” menüponton belül tájékozódhat.

6. Igazgatási szolgáltatási díj, illeték mértéke, megfizetés módja

Az eljárásért az 1/2009. (I.30.) EüM rendelet 1. számú melléklete VIII.14.4. pontja szerinti igazgatási szolgáltatási díjat az eljárás megindításakor kell megfizetni postai befizetéssel vagy átutalással. Az eljáró hatóság számlaszámát az 1/2009. (I.30.) EüM rendelet 2. számú melléklete tartalmazza. A díj megfizetését a kérelem benyújtásakor igazolni kell. A befizetés megtörténte a postai feladóvevény, illetve az átutalást bizonyító bankkivonattal igazolható.

Az igazgatási szolgáltatási díjfizetési kötelezettségről, a díj meg nem fizetéséről, a díjfizetési kötelezettség alóli mentességről szóló tájékoztató a „Hatósági ügyintézés/Egyéb fontos információk” menüponton belül elérhető.

7. Elektronikus úton végezhető cselekményekről tájékoztatás

A tájékoztató a „Hatósági ügyintézés/Egyéb fontos információk” menüponton belül elérhető.

8. Egyéb

Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat
www.antsz.hu