1. Ügy megnevezése, tárgya
Radioaktív hulladékot (további felhasználásra már nem kerülő olyan radioaktív anyag, amely sugárvédelmi jellemzők alapján nem kezelhető közönséges hulladékként) csak átmeneti vagy végleges hulladéktárolóban lehet elhelyezni.
Átmeneti hulladéktároló és a végleges hulladéktároló létesítéséhez, telepítéséhez, üzemeltetéséhez, átalakításához, megszüntetéséhez, lezárásához engedély szükséges. Lezárási engedély csak végleges hulladéktároló lezárásához adható ki.
A lezárást követően külön engedély szükséges az aktív intézményes ellenőrzésre való áttéréshez, majd annak befejezését követően újabb engedély a passzív intézményes ellenőrzés megkezdéséhez.
2. Eljáró hatóság megnevezése, postai és elektronikus címe, telefon- és telefax-száma, ügyfélfogadás rendje, illetékes ügyintéző(k) neve, beosztása
Eljáró hatóság: a hulladéktároló fekvése szerint illetékes Sugáregészségügyi Decentrum. Megyei kormányhivatalok népegészségügyi szakigazgatási szerveinek elérhetőségei és a Sugáregészségügyi Decentrumok felsorolását tartalmazó 16/2000. (VI.8.) EüM rendelet 7. számú melléklete, a Hatósági ügyintézés/Egyéb fontos információk” menüponton belül megtalálhatóak.
3. Alkalmazandó hatályos jogszabályok címe, száma
Az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény egyes rendelkezésének végrehajtásáról szóló 16/2000. (VI.8.) EüM rendelet
A radioaktív hulladékok átmeneti tárolásának és végleges elhelyezésének egyes kérdéseiről, valamint az ipari tevékenységek során bedúsuló, a természetben előforduló radioaktív anyagok sugár-egészségügyi kérdéseiről szóló 47/2003. (VIII.8. ) ESzCsM rendelet
4. Ügyintézési útmutató
4.1 Ki és hogyan nyújthatja be a kérelmet
A kérelmet benyújthatja természetes személy, illetve gazdálkodó szervezet.
A kérelem benyújtható írásban és szóban (természetes személy ügyfél esetében) is. Ez utóbbi esetben a hatóság ügyintézője a kérelemről jegyzőkönyvet vesz fel.
4.2 A kérelemben feltüntetendő adatok (amennyiben az eljárás kérelemre indul)
a) A kérelmező megnevezése, címe. b) A kérelmező telephelyének (ahol a tevékenységet végzik) megnevezése, címe.
c) A passzív intézményes ellenőrzésre való áttérés indoka.
4.3 A kérelemhez csatolandó dokumentumok
A bejelentéssel, ill. az engedélyezési kérelemmel együtt a 38/2003. (VII. 7.) ESzCsM-FVM-KvVM együttes rendelet 17.§ adatkövetelményeit teljesítő dokumentumok benyújtása is szükséges. A dokumentumok az alábbi formában nyújthatók be:
eredetiben vagy
hiteles másolatban vagy
az eredeti bemutatása mellett fénymásolatban.
Amennyiben az ügyfél az eredeti dokumentum bemutatása mellett fénymásolatot nyújt be, azt az ügyintéző összeveti a bemutatott eredeti példánnyal és azonosság esetén a másolatra feljegyzi az eredeti példány bemutatásának tényét, időpontját, az illeték megfizetésének tényét, azt kézjegyével ellátja, az eredeti példányt pedig visszaadja az ügyfélnek. Ennek a nem hitelesített fénymásolatnak az illetéke oldalanként 100,- Ft, amelyet az eredeti okiraton (hátoldalán) kell illetékbélyegben megfizetni. 4.4 Jogszabály szerint kötelező, vagy az engedélyező hatóság által ajánlott formanyomtatványok
4.5 Ügyintézési folyamat leírása
Az engedélyezési eljárást végző Sugáregészségügyi Decentrum a megadott adatok alapján, szükség esetén helyszíni szemlét tartva dönt az engedély megadásáról.
Az általános ügyintézési folyamat leírását a „Hatósági ügyintézés/Egyéb fontos információk” menüponton belül találja meg.
4.6 Közreműködő szakhatóságok, egyéb hatóságok
Az engedélyezési eljárások során az alábbi szakhatóságok működnek közre: minden esetben:
a) környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőség,
b) építésügyi hatóság,
c) az Országos Atomenergia Hivatal,
d) Országos Rendőr-főkapitányság,
e) bányakapitányság.
Nyitott sugárforrás esetén:
a Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, a fővárosban Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság és Fővárosi Polgári Védelmi Igazgatóság.
Ha az eljárás honvédelmi vagy katonai célú létesítmény működési vagy védőterületén tervezett létesítmény megvalósulására irányul:
Honvéd Vezérkar főnöke.
5. Ügyintézési határidő
Az ügyintézési határidő 30 nap.
Az ügyintézési határidő meghosszabbításáról, kezdetéről, az ügyintézési határidőbe nem beszámítható időtartamokról, a határidő számítási módjáról a „Hatósági ügyintézés/Egyéb fontos információk” menüponton belül tájékozódhat.
6. Igazgatási szolgáltatási díj, illeték mértéke, megfizetés módja
Az államigazgatási eljárási cselekményért illetéket kell fizetni, melynek összegét az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény mindenkor hatályos szövege állapítja meg. Az általános tételű államigazgatási eljárásért fizetendő illeték 2.200,- Ft. Az illetékfizetési kötelezettségről, az illeték megfizetésének elmulasztásáról, az illetékmentességről és a költségmentességről szóló tájékoztató a „Hatósági ügyintézés/Egyéb fontos információk” menüponton belül elérhető.
7. Elektronikus úton végezhető cselekményekről tájékoztatás
A tájékoztató a „Hatósági ügyintézés/Egyéb fontos információk” menüponton belül elérhető.
8. Egyéb