Főoldal » Menün kívüli » Tesztcikkek

Zimbabwe gazdasága visszatért a középkorba

2011.06.22. szerda 18:00Nyomtatás

Zimbabwe lejtőre került, fogalmazott az ENSZ humanitárius afférokért felelős főtitkár-helyettese, Jan Egeland, miután látogatást tett az afrikai országban. Zimbabwe gazdasága azóta hanyatlik, mióta Robert Mugabe elnök 2000-ben elkezdte lefoglalni a fehérek tulajdonában levő farmokat, és a bűncselekményekre és a túlnépesedésre való hivatkozással a legszegényebbek házainak tömeges rombolásába kezdett.

-Erősen nyugtalanítónak nevezte Jan Egeland, az ENSZ humanitárius ügyekért felelős főtitkár helyettese, hogy Robert Mugabe elnök visszautasította azt a több száz sátrat, ami kilakoltatott és otthontalanná tett emberek ezreinek adott volna fedelet a fejük fölé.

Az ENSZ jelentése szerint Zimbabwéban körülbelül 700 000 ember veszítette el munkáját vagy otthonát a kormányzat főleg nyomornegyedeket érintő házromboló programja miatt. A katasztrofális kilakoltatási kampány a legrosszabb lehetséges dolog volt, a lehető legrosszabb időben, mondta Jan Egeland a BBC-nek nyilatkozva.

Zimbabwe története

A középkorban bantuk éltek a területén, ők építették a ma csak romokban látható kőépítményeket.

1923-ban, a Brit Dél-afrikai Társaság uralma után a brit állam vette át Dél-Rodézia (a mai Zimbabwe) irányítását.

Az ország 1979-ig Dél-Afrika befolyása alatt állt, a kormányfő Ian Smith volt, aki a fehér telepesek hatalmát képviselte.

Az afrikai állam kormánya vitatja az ENSZ hétszázezres adatát, és azt állítja, hogy a nyomornegyedek megtisztítását a bűncselekmények csökkentéséért és a túlnépesedés megállításáért hajtja végre. Jan Egeland szerint a kormány magyarázata a kilakoltatási hadjáratra alapjaiban hibás. "A kilakoltatási kampány számomra teljesen irracionálisnak tűnik minden szempontból; az életszínvonalat sokkal inkább csökkentette, mint növelte" - mondta Egeland. "Az pedig kétségtelenül bűncselekmény, hogy valakinek a saját földjén lebulldózerezik a saját otthonát, amire bűnvádi eljárásnak kell következnie" - tette hozzá.

A helyzet nagyon komoly Zimbabwéban, ahol a várható élettartam az elmúlt tizenöt esztendőben valamivel több mint 60 évről alig több mint 30 évre csökkent - ez pedig nem "csupán" krízis, hanem valóságos visszafejlődés, nyilatkozta Jan Egeland a BBC-nek Johannesburgban, közvetlenül négynapos zimbabwei látogatása után.

Az ENSZ tisztviselője szerint az adományozóknak a kormánnyal való nézeteltérések ellenére kötelezettségeik vannak, amelyek közül a leginkább figyelemre méltó ügy a sátrak felajánlása volt. "Ha ezek a sátrak elég jók voltak az otthonaikat elvesztett európaiak és amerikaiak számára, vajon miért nem elég jók Zimbabwe számára?" - tette fel a kérdést Egeland.

"Nem sátorlakók"-

Mugabe elnök szóvivője útján közölte, a zimbabweiek nem "sátorlakók", és azt akarják, hogy az ENSZ építsen tartós házakat..

 Zimbabwe rendkívül válságos helyzetét jól szemléltetik a következő adatok:

  • A várható élettartam alig több mint 30 év;
  • millió ember szorul élelmiszer-segélyre;
  • A felnőttek 20 százaléka HIV-fertőzött; minden héten 3000 ember hal meg AIDS-ben;
  • Az elmúlt évben félmilliónyian veszítették el otthonaikat és kétszázezren megélhetésüket;
  • Az infláció közelíti az 1000 százalékot; az országot aszály pusztítja.

Az ENSZ képviselői és Mugabe elnök között az év elején folytatott megbeszélések után Egeland elmondta, egyetértettek abban, hogy a nemzetközi közösségnek még többet kell tennie azért, hogy a humanitárius problémák megoldódjanak Zimbabwéban. "Üzenetünk a kormány felé az volt: segítsetek nekünk, mi segítünk nektek, hogy segíthessetek polgáraitoknak" - mondta Egeland. Arra a kérdésre, hogy az adományozóknak miért kellene "életmentésre" kért további 276 millió dollárt befektetnie Zimbabwéban, Egeland azt mondta, hogy az nem vállalható út, hogy a kormány büntetésére hivatkozva nem segítünk a szükségben lévő gyerekeken és nőkön.

Zimbabwe számokban

 

2000

2003

2004

Népesség

12 700 000

13 100 000

13 200 000

GDP

440 000 000

444 000 000

430 000 000

Várható élettartam

 

38,5

33

További információk elérhetőek a CIA ország jelentéseinek weboldalán.

Forrás: www.origo.hu

Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat
www.antsz.hu